peoplepill id: jan-kawalec
JK
Poland
1 views today
1 views this week
Jan Kawalec
1901-05-25 - 1945-05-23; activist of the Polish Workers' Party, activist of the Polish Socialist Party

Jan Kawalec

The basics

Quick Facts

Intro
1901-05-25 - 1945-05-23; activist of the Polish Workers' Party, activist of the Polish Socialist Party
Places
Gender
Male
Place of birth
Životice, Havířov, Karviná District, Czech Republic
Place of death
Ebensee am Traunsee, Gmunden District, Upper Austria, Austria
Age
44 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jan Kawalec, ps. Siekierka (ur. 25 maja 1901 w Żywocicach na Zaolziu, zm. 23 maja 1945 w Ebensee w Austrii) – redaktor, wydawca, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Partii Robotniczej na Górnym Śląsku.

Życiorys

Uczęszczał do polskiej i czeskiej szkoły podstawowej na Zaolziu, potem do polskiego gimnazjum w Cieszynie. W 1922 roku, po przyłączeniu Ślaska Cieszyńskiego do województwa śląskiego, podjął pracę w Wydziale Oświecenia Publicznego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Po wstąpieniu do PPS w 1925 roku działał w Towarzystwie Uniwersytetów Robotniczych (TUR) i w Organizacji Młodzieży (OM TUR). W roku 1926 wszedł w skład Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS, a od 1929 był sekretarzem i skarbnikiem komitetu. Po przewrocie majowym (1926) wraz z Henrykiem Sławikiem był przeciwnikiem frakcji rozłamowej w partii. W latach 1929–1930 był członkiem komitetu redakcyjnego i redaktorem naczelnym Gazety Robotniczej. W roku 1931 przystąpił do lewicowej frakcji PPS. W roku 1933 został zawieszony w prawach członka PPS. 14 lutego 1934 roku powołał do życia Robotniczą Partię Socjalistyczną (RPS) i został jej przywódcą. Organem partii był Głos Robotniczy redagowany przez Kawalca. Partia istniała do stycznia 1935 roku i liczyła około 250 członków. W roku 1936 w porozumieniu z Komunistyczną Partią Polski zaczął wydawać Wiadomości Robotnicze. Po napaści Niemiec hitlerowskich (1 września 1939) na Polskę przez kilka miesięcy był więziony. Po zwolnieniu powrócił do Katowic, nawiązał kontakt z działaczami komunistycznymi i w 1942 r. wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej (PPR). Na polecenie wysłannika Komitetu Centralnego PPR Józefa Wieczorka przystąpił do tworzenia struktur PPR na Śląsku i Zagłębiu. Był wydawcą i redaktorem Trybuny Śląskiej, organu PPR w latach 1942–1944. W maju 1944 został aresztowany przez władze niemieckie i zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a potem do Mauthausen, a stamtąd do podobozu w Ebensee. Zmarł na skutek wyczerpania organizmu, kilka dni po wyzwoleniu obozu przez aliantów w maju 1945 roku.

Upamiętnienie

W czasach PRL imieniem Jana Kawalca, między innymi, były nazwane:

  • IX Liceum Ogólnokształcące w Katowicach – obecnie im. Henryka Sienkiewicza,
  • ulica w Mikołowie – obecnie Górnośląska,
  • ulica w Rybniku – obecnie Marokanów.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną wszystkie obiekty (w tym ulice), które nosiły imię Jana Kawalca mają zmienione nazwy.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jan Kawalec is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jan Kawalec
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes