Jan Evangelista Konopas
Quick Facts
Biography
Jan Evangelista Konopas (23. prosince 1833 Sudoměř – 5. září 1909 Sudoměř) byl český písmák, spisovatel, novinář a vlastenec.
Život
Narodil se v Sudoměři v rodině sedláka Josefa Konopase a jeho ženy Kateřiny Franckové. Rod Konopasů byl starobylý selský rod a první zmínky o něm jsou z první poloviny 17. století Vyrůstal s několika bratry, ale jelikož byl nejstarší, byl předurčen stát se hospodářem na statku. V letech 1839–45 navštěvoval obecnou školu, kterou ukončil s velmi dobrým prospěchem a na závěr obdržel velký pozlacený dukát. Další vzdělání mu nebylo dopřáno, neboť k vedení hospodářství v té době potřeba nebylo. Byl velmi bystrý, zajímal se o dění kolem sebe, po práci rád četl a zajímala jej česká historie, její památky a osobnosti. Jeho učitelem byl archeolog Václav Krolmus, který v něm vzbudil zájem o vlastivědu a starožitnosti, stýkal se rovněž i s Karlem Jaromírem Erbenem. První pokusy o vlastní literární a publikační činnost na sebe nenechaly dlouho čekat, roku 1854 napsal svou první báseň „Hrádek Sudoměřický“. V roce následujícím začal docela pravidelně zasílat své příspěvky do časopisů a novin. V roce 1857 se stal čestným členem Hospodářského spolku mladoboleslavského a o jeho činnosti psal drobné referáty z jeho schůzí.
Další oblastí jeho zájmů bylo sběratelství a folklór, jako dvaadvacetiletý zaslal do Prahy sebrané písně, pověry a pohádky s Mladoboleslavska. Konopas byl rovněž občasným dopisovatelem do "Boleslavanu", "Hospodářských novin" a přispíval i do časopisu Živa. Jeho články vycházely v "Obrazech života", "Studentských listech", Národní politice a Českém lidu. Pokusil se rovněž psát i beletrii, ale povídky nedosahovaly velké úrovně, i přesto mu některé zveřejnil časopis Lumír. V letech 1865–66 vydával a sám i psal týdeník "Milostín", který obsahoval hlavně jeho tvorbu – básně, povídky a jeho texty na nápěvy známých lidových písní. Snažil se být na všech akcích, které se týkaly národního dění, zúčastnil se 16. května 1868 i položení základního kamene Národního divadla v Praze a byl účasten různých národních sbírek, výletů na posvátná místa a podobných akcí. Cesty na poutě a trhy využíval k návštěvám hradů a zámků, které si kreslil a stručně popisoval. K vydání měl připravené „Příběhy a pověsti Mladoboleslavska“, které ale již nikdy nevyšly.
Jan Ev. Konopas se v roce 1880 oženil s Kateřinou Míchalovou a měl s ní syna Josefa (*†1882). Oba však roku 1882 zemřeli a Jan se v roce 1884 oženil podruhé, za ženu si vzal Alžbětu Skořepou a měli spolu dvě děti, syna Jana *1885 a dceru Anežku *1888.
Jan Evangelista Konopas zemřel ve svém rodném domě dne 5. září 1909 a byl pohřben na hřbitově v Sudoměři.
Dr. Zdeněk Zíbr charakterizoval J.E.Konopase těmito slovy: ,,Vítal jsem vždy s úctou a podivem ty drobné črty psané perem ctihodného, vzdělaného rolníka českého. Drobný člověk, tichý pracovník, jakých v českých krajích málo". ,,Umřel šlechetný stařec".
Jeho pozůstalost je uložena v muzeu v Bělé pod Bezdězem a její součástí jsou rukopisné deníky, skicář hradů a zámků, časopisy "Milostín", a další rukopisné záznamy etnografického charakteru: různé pověsti, hry, pranostiky, říkadla, pověry. Další, již skromnější pozůstalost je uložená v českolipském muzeu a popisuje autorovu cestu do Vídně, kam se vydal 30. října 1864 za umírajícím bratrem. Rukopis je doplněna barevnými kresbami.
Galerie
kresba hradu a kláštera Bezděz ze skicáře Hradů J.Ev. Konopase
kresba zámku Humprecht ze skicáře Hradů J.Ev. Konopase
kresba hradu Valečov ze skicáře Hradů J.Ev. Konopase
Kunětická hora, kresba z rukopisu J.Ev. Konopase „Cesta do Vídně“ (kol. 1864)
stránka s kresbami z rukopisu J.Ev. Konopase „Cesta do Vídně“ (kol. 1864)
Odkazy
Reference
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Evangelista Konopas
- Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Jan Evangelista Konopas a jeho cesta do Vídně
- Sudoměř-obec, Historie obce – Jan Evangelista Konopas
- i-noviny.cz, Jan Evangelista Konopas a jeho cesta do Vídně
- Zpravodaj klubu Augusta Sadláčka Hláska (2010), Cesty lidového písmáka Jana Evangelisty Konopase po hradních zříceninách (str. 4–8)