peoplepill id: jadwiga-bornsteinowa
JB
Poland
1 views today
1 views this week
Jadwiga Bornsteinowa

Jadwiga Bornsteinowa

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Place of birth
Warsaw, Poland
Place of death
Warsaw, Poland
Age
93 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jadwiga Bornsteinowa, z domu Goldman (ur. 8 grudnia 1877 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 1971 w Warszawie) – polska bibliotekarka żydowskiego pochodzenia.

Życiorys

Urodziła się w Warszawie w żydowskiej rodzinie inteligenckiej, jako córka Jerzego Goldmana (1833–1904), dziennikarza, uczestnika powstania styczniowego, zesłanego na Ural, oraz Emilii z domu Paprockiej (1838–1895). Jej kuzynem był Henryk Wohl (1836–1907). W 1907 wyszła za mąż za Benedykta Bornsteina, późniejszego profesora filozofii w Wolnej Wszechnicy Polskiej (1915–1939) i na Uniwersytecie Łódzkim.

Ukończyła gimnazjum w Warszawie oraz kurs rysunków technicznych. Pracowała jako rysowniczka w biurze wodociągów i kanalizacji oraz w prywatnym biurze architektonicznym, była przez rok nauczycielką gimnazjum żeńskiego, wykonywała także pracę chałupniczą. Podczas kilkuletniego pobytu na wsi zajmowała się tłumaczeniem i opracowywaniem artykułów przyrodniczych dla Nauki i Życia (dodatku do Nowej Gazety). Podczas I wojny światowej zatrudniła się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.

Przez 6 lat prowadziła tzw. katalog dziesiętny w Bibliotece Publicznej, była także sekretarzem Towarzystwa Czytelń miasta Warszawy. Zorganizowała Bibliotekę Muzeum Pedagogicznego. W 1922 przeszła do pracy w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie była początkowo bibliotekarką, następnie kierowniczką referatu statystyki życia kulturalnego i oświaty pozaszkolnej. Przeszła na emeryturę – po raz pierwszy – w 1939, krótko przed wybuchem II wojny światowej. W czasie okupacji ukrywała się.

Powróciła do pracy zawodowej po śmierci męża. W 1949 została kustoszem Centralnej Biblioteki Pedagogicznej w Łodzi, a od października 1950 do 1958 pracowała w Instytucie Bibliograficznym Biblioteki Narodowej w Warszawie. Współpracowała z redakcją Przewodnika Bibliograficznego. Działała w Związku Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

W 1925 zgłosiła w Związku Bibliotekarzy Polskich wniosek w sprawie zakładania bibliotek dziecięcych, co doprowadziło do otwarcia pierwszej w Warszawie biblioteki dla dzieci. Była autorką szeregu publikacji z dziedziny bibliotekarstwa, m.in. Jak urządzić bibliotekę szkolną i domową (1927). Wiele artykułów poświęciła statystyce bibliotecznej i klasyfikacji dziesiętnej. Niektóre z nich:

  • Biblioteki naukowe w Polsce w oświetleniu statystycznym (Przegląd Biblioteczny, 1928)
  • Biblioteki wyższych zakładów naukowych (Kwartalnik Statystyczny, 1930)
  • O statystyce bibliotek w Polsce (Przegląd Biblioteczny, 1933)
  • Zasady klasyfikacji dziesiętnej. Podręcznik bibliotekarski (1925)
  • System dziesiętny katalogowania działowego i jego strony dodatnie (Wiedza i Życie, 1926)
  • Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna (1969)

Zmarła w Warszawie. Pochowana jest obok męża na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ulicy Żytniej.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Honorowa Odznaka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Przypisy

Bibliografia

  • Irena Morsztynkiewiczowa, Klasyfikacja dziesiętna, bibliotekarstwo, statystyka życia kulturalnego – Jadwiga Bornsteinowa, w: Portrety bibliotekarzy polskich, Wrocław 1980
  • Hanna Tadeusiewicz, Jadwiga Bornsteinowa, [w:] Słownik pracowników książki polskiej. Suplement, Warszawa–Łódź 1986
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jadwiga Bornsteinowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jadwiga Bornsteinowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes