peoplepill id: jadwiga-boczar
JB
Poland
3 views today
3 views this week
Jadwiga Boczar
Polish lawyer

Jadwiga Boczar

The basics

Quick Facts

Intro
Polish lawyer
Places
Work field
Gender
Female
Religion(s):
Place of birth
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
91 years
Education
Lviv University
Awards
Silver Cross of the Virtuti Militari
(1941)
Righteous Among the Nations
(1983)
Gold Cross of Merit‎ (Poland)
(2002)
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
Commander of the Order of Polonia Restituta
(2008)
Cross of Valour
 
Cross of the Warsaw Uprising
 
Medal for Warsaw 1939-1945
 
Medal of Victory and Freedom 1945
 
Odznaka Grunwaldzka
 
The details (from wikipedia)

Biography

Jadwiga Zofia Boczar z domu Franczak (ur. 4 maja 1916 we Lwowie, zm. 21 czerwca lub 3 lipca 2007 w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, uczestniczka powstania warszawskiego, łączniczka w Wojskowym Korpusie Służby Bezpieczeństwa, prawniczka, dama orderu Virtuti Militari, Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski, Krzyża Walecznych i Złotego Krzyża Zasługi, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys

Wykształcenie

Urodziła się we Lwowie jako córka nauczyciela akademickiego Jana Franczaka i Joanny z domu Babulskiej. Ukończyła prawo na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. W trakcie studiów weszła w związek małżeński z pochodzącym z Rzeszowa, późniejszym adwokatem, Bolesławem Boczarem. Podczas studiów przeszła kurs przysposobienia wojskowego w cytadeli we Lwowie. Boczar ukończyła kurs pilotażu szybowcowego w Czerwonym Kamieniu pod Lwowem, od 1936 r. dysponowała prawem prowadzenia samochodu. W 1937 lub 1938 r. została mianowana na sierżanta podchorążego. Od połowy lat 30. XX w. mieszkała w Rzeszowie w kamienicy przy ul. Krakowskiej 4 (obecnie ul. ks. Jałowego).

Działalność podczas okupacji niemieckiej

Od 1939 w Rzeszowie działała konspiracyjnie i udzielała pomocy społeczności żydowskiej. Podczas okupacji niemieckiej udzielała schronienia m.in. Emilii i Janinie Batawom, Stefanowi Bergmanowi vel Brombergowi oraz kobiecie o nazwisku Maszkowska. Dla ukrywanego mężczyzny o wyraźnie semickich rysach Boczar zorganizowała fałszywe dokumenty na nazwisko Stefan Lisowski. W 1942 ów ukrywany został aresztowany i przesłuchiwany ujawnił informacje, które umożliwiły Gestapo dotarcie do Boczar, jej męża, matki i ciotki. Boczar została ostrzeżona przez działaczy konspiracyjnych o zagrożeniu i uciekła do Warszawy, gdzie zamieszkała w kamienicy przy ul. Leszno 94 w okolicy getta. W stolicy nawiązała znajomość z rodzeństwem Stefanią i Aleksandrem Rozenholcami, których bezpiecznie ukryła. Przed rozpoczęciem powstania warszawskiego ulokowała Stefanię w szpitalu Dzieciątka Jezus, gdzie kobieta pozostała do zakończenia powstania. W tym czasie Boczar przystąpiła do Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa, gdzie służyła jako łączniczka w oddziale por. „Magdy” (lwicki) na szlaku bojowym Śródmieście Północ.

Została postrzelona w głowę 20 września 1944 r., w wyniku czego uzyskała później status inwalidy wojennego.

Losy powojenne

Po zakończeniu powstania Boczar opuściła Warszawę razem z ludnością cywilną i trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Tam znalazła Stefanię Rozenholc-Kamińską. Kobiety zamieszkały razem w Chylicach pod Warszawą, później dołączył do nich Aleksander Rozenholc. Rodzeństwo utrzymało kontakt z Boczar do swojej śmierci. Jadwiga Boczar zmarła w 2007 r. w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze B 28 rzędzie 4 grobie 10.

Nagrody i odznaczenia

  • 1941 – order Virtuti Militari V klasy
  • 1983 – Medal Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata
  • 2002 – Złoty Krzyż Zasługi
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2008 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie)
  • Krzyż Walecznych
  • Warszawski Krzyż Powstańczy
  • Medal za Warszawę 1939–1945
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
  • Odznaka Grunwaldzka

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jadwiga Boczar is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jadwiga Boczar
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes