Iwona Grabska-Liberek
Quick Facts
Biography
Iwona Irena Grabska-Liberek (ur. 7 maja 1958 w Białymstoku) – polska okulistka, doktor habilitowany medycyny, profesor nadzwyczajny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Życiorys
Ukończyła warszawskie XXI LO im. Kołłątaja, a następnie studia medyczne na warszawskiej Akademii Medycznej. W roku 1987 i 1992 zdobyła odpowiednio pierwszy i drugi stopień specjalizacji w zakresie okulistyki.
W 1991 otrzymała etat asystencki w Klinice Okulistyki II macierzystej uczelni, którą wówczas zaczął kierować Jerzy Szaflik. W latach 1995-2012 była wicedyrektorem warszawskiego Banku Tkanek Oka.
Stopień doktorski uzyskała w 1998 roku na podstawie rozprawy "Ocena wyników chirurgicznego leczenia jaskry i zaćmy w zabiegach jednoczesnych i dwuetapowych" (promotorem doktoratu był J. Szaflik). W 2004 roku objęła funkcję kierownika Kliniki Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Habilitowała się w 2008 roku na podstawie dorobku naukowego i pracy pod tytułem "Przebieg retinopatii u myszy z cukrzycą streptozotocynową po ksenotransplantacji opłaszczonych wysp Langerhansa".
Od 2009 roku pełni funkcję mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki. W 2010 roku stała się członkiem komisji egzaminacyjnej z okulistyki oraz przewodniczącą zespołu ekspertów ds. akredytacji przy ministrze zdrowia. W 2012 roku objęła funkcję p.o. dyrektora stołecznego Banku Tkanek Oka (minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał z tego stanowiska dotychczasowego dyrektora - Jerzego Szaflika).
Członkostwo w organizacjach
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. W ramach Towarzystwa w 2008 roku została wiceszefem Sekcji Jaskry oraz wiceszefem oddziału warszawskiego, a w 2010 roku weszła w skład prezydium PTO. 12 października 2013 roku walne zgromadzenie delegatów Towarzystwa wybrało ją na prezesa-elekta (obejmie prezesurę po Wojciechu Omuleckim).
Ponadto jest członkiem Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego (od 1991), Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Refrakcyjnych i Zaćmowych (ang. European Society of Cataract and Refractive Surgeons, od 2001).
Od 2011 - wraz z Ewą Mrukwą-Kominek - jest polskim delegatem PTO w sekcji okulistyki European Union of Medical Specialists (UEMS). W tym samym roku została prezesem i współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek i Komórek.
Badania i publikacje
Zainteresowania badawcze I. Grabskiej-Liberek oscylują wokół takich zagadnień jak: chirurgia refrakcyjna, transplantologia, stożek rogówki, chirurgia zaćmy i jaskry, schorzenia tylnego odcinka (wpływ VEGF na schorzenia siatkówki), nabłonek rogówki oraz analiza fraktalna naczyń siatkówki.
W 2012 roku została redaktorem naczelnym internetowego serwisu edukacyjnego dla lekarzy okulistów utworzonego przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne wraz z wydawnictwem Elsevier (w radzie programowej serwisu zasiada m.in. Bożena Romanowska-Dixon, Alina Bakunowicz-Łazarczyk i Wojciech Lubiński).
Współautorka (wraz z J. Szaflikiem i J. Izdebską) książki "Stany nagłe w okulistyce" (wyd. 2005, ISBN 8320031001) oraz "Ultrabiomikroskopia - zastosowanie w okulistyce" (wraz z J. Kosmalą, wyd. 2012, ISBN 8379881966). W 2010 roku została redaktorem naczelnym polskiego wydania czasopisma Ophthalmology (pismo ukazywało się w Polsce jako dwumiesięcznik w latach 2005-2010). Publikowała m.in. w Klinice Ocznej.
W październiku 2014 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W tym samym roku awansowała na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Przypisy
Bibliografia
- Iwona Grabska-Liberek w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
- Biogram w serwisie Znanylekarz.pl
Linki zewnętrzne
- Spis publikacji w serwisie PubMed (ang.)