Iwona Cichosz
Quick Facts
Biography
Iwona Cichosz (ur. 27 grudnia 1989) – polska aktorka niezawodowa, tłumaczka polskiego języka migowego i działaczka społeczna. Miss Świata Głuchych 2016.
Życiorys
Edukacja
W latach 2010–2013 studiowała zarządzanie na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie uzyskała tytuł licencjata menedżera personalnego. W latach 2013–2014 na studiach podyplomowych na kierunku polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim uzyskała dyplom tłumacza polskiego języka migowego. W latach 2014–2016 studiowała pedagogikę pracy i doradztwo zawodowe w Kolegium Jagiellońskim, gdzie uzyskała tytuł magistra
Życie zawodowe
Aktorstwo
Jej specjalnością jest pantomima. Przez lata trenowała umiejętności cyrkowe takie jak chodzenie na szczudłach, żonglerkę, jazdę na monocyklu. W latach 2005–2015 występowała jako aktorka w gdańskim Teatrze Pinezka, w którym prowadziła również warsztaty pantomimiczne i cyrkowe, a także zajmowała się promocją teatru.
W latach 2008–2014 brała udział jako tancerka w corocznym (grudniowym) balecie Dziadek do orzechów w Phoenix Ballet w Arizonie.
W 2017 zagrała główną rolę w filmie dokumentalnym Wojciecha Klimali Znaki, opowiadającym o życiu codziennym osoby głuchej. Od 2018 wciela się w rolę Maryny Ruszczyc, jednej z głównych bohaterek serialu TVP1 Leśniczówka.
Działalność charytatywna i społeczna
Pracuje jako tłumacz polskiego języka migowego. Od marca do czerwca 2012 prowadziła kurs polskiego języka migowego na poziomie podstawowym dla studentów psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2015-2016, współpracując z Uniwersytetem Warszawskim, tłumaczyła podręczniki szkolne (język polski, matematyka, język angielski) na polski język migowy na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w grudniu 2017 tłumaczyła podręczniki szkolne (biologia, matematyka). Była tłumaczką języka migowego podczas, m.in.: konferencji „Głusi Mają Głos V. Od korzeni do pędów” (Instytut Polskiego Języka Migowego) czy konferencji „Zapomniani z Zapomnianych” (Instytut historii głuchych Surdus Historicus). W latach 2015-2017 pracowała w firmie Migam.org.
Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich Języka Migowego, w którym od 2016 do 2020 pełni funkcję przewodniczącej komisji rewizyjnej. W listopadzie 2017 zaangażowała się w akcję Pokaż swój głos! w ramach Maratonu Pisania Listów organizowanej przez Amnesty International . W grudniu 2017 otrzymała nagrodę specjalną „Człowieka bez barier”.
Inna działalność
W 2008 zdobyła tytuł Miss Polski Głuchych i zajęła piąte miejsce w wyborach Miss Świata Głuchych 2008. W latach 2012-2013 była konferansjerką, tworzyła scenariusz gali i opiekowała się kandydatkami (nauka prezentacji i chodzenia w szpilkach) Miss Polski Głuchych. W 2016 została Miss Świata Głuchych 2016 w Los Angeles.
Od 3 marca do 12 maja 2017 brała udział w siódmej, emitowanej przez telewizję Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino, z którym zajęła drugie miejsce w finale. W trakcie jej udziału w programie stacja po raz pierwszy w historii wprowadziła transmisję „na żywo” z napisami dla osób niesłyszących.
Życie prywatne
Urodziła się w rodzinie głuchych. Ma o trzynaście lat młodszą siostrę, Emilię. Mając dwa lata, zaczęła za namową babci uczęszczać na zajęcia u logopedy.
W 2019 roku wyszła za mąż za Trulsa S. Yggesthema, przedsiębiorcę i tłumacza języka migowego, z którym poznała się w Atenach.
Filmografia
Filmy i seriale
- 2017: Znaki (film dokumentalny) – główna rola
- od 2018: Leśniczówka (TVP1) – Maryna Ruszczyc
Programy telewizyjne
- 2011: Mam talent! (TVN) – uczestniczka 4. edycji (pantomima i chodzenie na szczudłach)
- 2017: Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (Polsat) – uczestniczka 7. edycji; w parze ze Stefano Terrazzino zajęła drugie miejsce
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Iwona Cichosz w bazie Filmweb
- Iwona Cichosz w baziefilmpolski.pl