peoplepill id: ivan-semyonovich-kutyakov
ISK
Russia
1 views today
1 views this week
Ivan Semyonovich Kutyakov
Soviet military personnel

Ivan Semyonovich Kutyakov

The basics

Quick Facts

Intro
Soviet military personnel
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Pugachyovsky District, Saratov Oblast, Russian Soviet Federative Socialist Republic, Russia
Place of death
Soviet Union
Age
41 years
Education
M.V. Frunze Military Academy
Moscow, Moscow Governorate, Russia
Awards
Order of the Red Banner
 
The details (from wikipedia)

Biography

Iwan Siemionowicz Kutiakow, ros. Иван Семёнович Кутяков (ur. styczeń 1897 w Szałaszach, zm. 28 lipca 1938 w Moskwie) – rosyjski i radziecki wojskowy, komkor, ofiara stalinowskiej czystki w Armii Czerwonej.

Życiorys

Pochodzenie, udział w rewolucji 1917 r. i wojnie domowej

Pochodził z rodziny chłopskiej. Skończył jedynie szkołę podstawową, następnie pracował jako pastuch i robotnik rolny. W maju 1916 r. został powołany do armii rosyjskiej początkowo w stopniu szeregowca; po ukończeniu szkolenia został podoficerem 155 pułku piechoty. Po rewolucji lutowej został przewodniczącym komitetu żołnierskiego w swojej kompanii oraz członkiem komitetu żołnierskiego w swoim pułku. Za działalność rewolucyjną został aresztowany, a następnie przeniesiony do 20 Turkiestańskiego pułku i skierowany na front. Tam również działał w komitetach żołnierskich, został wybrany na przewodniczącego komitetu pułkowego, był delegatem na II Wszechrosyjski Zjazd Rad. W grudniu 1917 r., po faktycznym rozpadzie armii rosyjskiej, wrócił do rodzinnej wsi, gdzie został przewodniczącym komitetu wiejskiego.

W 1918 r. ochotniczo wstąpił do formowanej Armii Czerwonej, tworząc oddział Czerwonej Gwardii, który w maju 1918 r. przyłączył się do 2 Nikołajewskiego pułku strzeleckiego dowodzonego przez Wasilija Czapajewa. Latem 1918 r. został dowódcą tegoż pułku, a w październiku tego samego roku – dowódcą 1 brygady 25 dywizji strzeleckiej dowodzonej również przez Czapajewa. Po śmierci Czapajewa we wrześniu 1919 r. objął dowództwo dywizją i pozostawał na tym stanowisku do czerwca 1920 r. Od grudnia 1920 do stycznia 1921 r. dowodził korpusem ekspedycyjnym 4 Armii. Za udział w wojnie domowej w Rosji oraz wojnie polsko-bolszewickiej był dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru, a w 1922 r. także Bronią Rewolucyjną.

Dalsza kariera w Armii Czerwonej

W 1923 r. ukończył studia w Akademii Wojskowej Armii Czerwonej. Od sierpnia tegoż roku do maja roku następnego był dowódcą 2 Turkiestańskiej dywizji strzeleckiej i dowódcą Chorezmijskiej Grupy Wojsk Frontu Turkiestańskiego. Od maja do sierpnia 1924 r. dowodził 25 Krzemieńczucką dywizją strzelecką, zaś od sierpnia 1924 do stycznia 1925 r. – 3 Kazańską dywizją strzelecką. W 1924 r. po raz trzeci otrzymał Order Czerwonego Sztandaru.

W styczniu 1925 r. został zastępcą dowódcy 6 korpusu strzeleckiego, zaś od listopada 1927 do kwietnia 1928 r. dowodził 5 Witebską dywizją strzelecką. W latach 1928–1930 był dowódcą 4 korpusu strzeleckiego. W 1931 r. ukończył roczny kurs dowódców na Wojskowej Akademii Politycznej im. Nikołaja Tołmaczowa. W latach 1931–1935 był dowódcą 2 korpusu strzeleckiego. W grudniu 1935 r. został zastępcą dowódcy Nadwołżańskiego Okręgu Wojskowego. Szybszy awans w Armii Czerwonej uniemożliwił mu trudny charakter – Kutiakow był zapalczywy w ocenach i łatwo wchodził w konflikty. Poróżnił się zarówno z komisarzem obrony Klimientem Woroszyłowem, którego wielokrotnie obraził, będąc pijanym, jak i z Michaiłem Tuchaczewskim i Ijeronimem Uborewiczem. W Nadwołżańskim Okręgu Wojskowym popadł w ostry spór ze swoim bezpośrednim przełożonym, dowódcą okręgu komandarmem Pawłem Dybienką, którego niebezpodstawnie uważał za wojskowego dyletanta i nieustannie występował przeciwko niemu publicznie oraz składając skargi.

Jest autorem prac dotyczących walk z białymi na Uralu („Razgrom uralskoj biełokazaczjej armii”), walk z basmaczami w Turkiestanie („Krasnaja konnica i wozdusznyj fłot w Turkiestanie”) oraz wspomnień poświęconych Czapajewowi („S Czapajewym po uralskim stiepjam”). Napisał również krótką rozprawę Kijowskie Kanny 1920 r., w której krytycznie ocenił rolę 1 Armii Konnej w pierwszym etapie wojny polsko-bolszewickiej.

15 maja 1937 r. został aresztowany. Być może usiłował bronić się przed aresztowaniem. Przez pierwszy miesiąc w areszcie odmawiał składania zeznań obciążających kolejnych wojskowych. Ostatecznie, poddany ciężkiemu śledztwu, przyznał się do udziału w faszystowskim spisku i obciążył kolejne osoby: komkora Jepifana Kowtiucha oraz komandarmów Nikołaja Kaszyrina, Michaiła Wielikanowa i Aleksandra Siediakina. 28 lipca 1938 r. kolegium wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR uznało go za winnego udziału w spisku wojskowych. Skazany na karę śmierci, został stracony przez rozstrzelanie tego samego dnia.

15 marca 1956 r. Iwan Kutiakow został zrehabilitowany. W Saratowie, Samarze, Pugaczowie oraz Bałakowie znajdują się ulice jego imienia.

Przypisy

Bibliografia

  • P. Wieczorkiewicz: Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937–1939. Warszawa: Zysk i S-ka, 2016. ISBN 978-83-7785-794-6.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ivan Semyonovich Kutyakov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ivan Semyonovich Kutyakov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes