peoplepill id: ivan-orlov-4
IO
Russia
1 views today
1 views this week
Ivan Orlov
Russian photographer

Ivan Orlov

The basics

Quick Facts

Intro
Russian photographer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow
Age
40 years
Residence
Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow
Family
Father:
Yuri Mikhailovich Orlov
Education
Rodchenko Art School
Ivan Orlov
The details (from wikipedia)

Biography

Іван Юрійович Орлов (10 вересня 1984, Москва) — російський фотограф, який працює переважно в жанрі документальної фотографії.

Біографія

Іван Орлов народився в Москві в сім'ї психологів Юрія Михайловича Орлова і Олени Іванівни Красникової. Після закінчення школи вступив на факультет тележурналістики Інституту сучасного мистецтва. У 2001 році отримав в подарунок від матері трьохмегапіксельний фотоапарат Olympus. У той час Іван бачив себе майбутнім вебдизайнером, а фотокамеру розглядав як допоміжний інструмент. Через півтора року через труднощі з навчанням Івану довелося піти в академічну відпустку, і він став ходити по редакціях, намагаючись влаштуватися фотографом:

У мене ніколи не було сумнівів в тому, що фотографія — це моє, як і не було такого переконання. Як на початку, так і зараз я просто фотографував, тому що фотографую. Мені не потрібно шукати причин або проходити якісь тести, щоб бути фотографом.

Навесні 2003 року, без спеціальної освіти, Іван Орлов був прийнятий позаштатним фотокореспондентом в «Столичну вечірню газету». За місяць він проводив близько 20 фотосесій, в редакції йому видали дзеркальний фотоапарат Canon і чотири «топових» об'єктива. У тому ж 2003 році у Івана стали проявлятися проблеми з психікою. Довелося припинити роботу в газеті, яка незабаром, до того ж, закрилася.

Фотороботи Івана Орлова були опубліковані в «Російській газеті», «Столичній вечірній газеті», газетах «Праця», «Акція», журналі «Секрет фірми», інтернет-журналах «Парафіянин», «Такі справи», «Bird in Flight».

Тихе відділення

Іван Орлов. Автопортрет. 2009

Зі своїм захворюванням Іван Орлов опинився в першому відділенні московської психіатричної клініки імені С. С. Корсакова. Він показав свої фотороботи персоналу клініки.

… Коли людина хворіє, в його житті все одно залишається дуже багато місця, часу і можливостей для того, щоб залишатися самим собою. І Ваня став жити зі своєю хворобою і, виявляється, зі своїм талантом. — Ганна Костянтинівна Новицька, завідувач «першим відділенням»

У цьому відділенні, за домовленістю з лікарями, і народився головний фотопроект Івана — проект документування навколишнього лікарняного простору і людей, які постійно або тимчасово в ньому знаходяться. Іван вільно переміщується по «першому відділенню» і фіксує все, що його цікавить. Єдине обмеження — на зйомку пацієнтів у важкому стані або проти їх бажання.

Іван Орлов. Псіхневрологіческій диспансер — Ординаторська. 2012

Ваня робить знімки, які живуть власним життям: іноді я бачу в них обличчя, іноді те, що їх оточує. Я знаю цих людей, знаю їхні проблеми, їхні людські якості, щось з їхнього життя поза лікарнею. Найголовніше, що в кожному з них, крім хвороби, є сили, щоб жартувати, дружити, з розумінням ставитися до тих, хто поруч.

Ваня фотографує в різних своїх душевних станах. Мені подобаються його «ложки-тарілки», шматочки стін і вікон, але бентежить деякий чорнушний наліт. Ваня — невід'ємна частина наших обходів. Ми дізнаємося про себе щось нове, побачивши чергову серію. А іноді наш фотограф просто сновигає по відділенню і знімає все підряд — так на його знімках з'являються санітарки з підносами, медсестри з крапельницями, руки лікарів, рибки, двері і людина, що обіймає «правильне» дерево. — Ганна Костянтинівна Новицька, завідувач «першим відділенням»

У 2012 році Іван Орлов почав навчання в Московській школі фотографії та мультимедіа імені Родченко, у відомого фотографа Ігоря Мухіна. Незабаром Москву відвідав німецький фотограф і фотовидавець Ханнес Вандерер (Hannes Wanderer), і в Берліні були видані книги студентів школи, в тому числі книга Івана Орлова «Людина і море» (2014 року). До неї увійшли фото, зроблені в 2006—2013 роках в курортному селі Приморське Кілійського району Одеської області, де у сім'ї Івана розташована дача. У тому ж 2014 році Іван разом зі школою вирушив до Відня, де взяв участь в груповій виставці студентів «Радар», в Hilger Next Gallery, з серією знімків московського метро. У Відні Іван купив масляні пастелі і незабаром почав малювати.

Що ж стосується зйомок в клініці, то спільно з Ігорем Мухіним проекту було придумано назву — «Тихе відділення». Над цим проектом Іван відпрацював в цілому більше 10 років. Знімки робив на чорно-білу плівку далекомірною камерою Bessa з ширококутним об'єктивом. Всього було віддруковано більше 5000 фотокарток, близько 100 з них були включені в фотокнигу «Тихе відділення» (2016), видану невеликим тиражем на кошти, зібрані за допомогою краудфандинга. Спонтанним рішенням Івана стало включення в книгу замальовок власного авторства. З цією книгою Іван Орлов захистив диплом в школі Родченко в 2016 році. Тоді ж відбулася друга творча поїздка Івана в Європу, на цей раз в Лейпциг, де він взяв участь у колективній виставці «Радар 2», знову з підбіркою фоторобіт з метрополітену.

Проект «Тихе відділення» виставлявся в залі «Робітник і колгоспниця» (2016) і на «Винзаводі» (2019). Виставкова фотоісторія проекту зберігається в московському Мультимедіа-арт-музеї (МаММ).

Наступні проекти

Іван Орлов. Спляча жінка на пляжі. 2013. Приморське, Україна

Трохи раніше, але в тому ж 2020 році світ побачила сама об'ємна (252 сторінки) фотокнига Івана Орлова «А комусь вже все одно». Цей проект Іван повністю розробляв сам: знову курортне село Приморське, знову знімки перемежовуються авторськими малюнками, але колір вже відвойовує половину книжкового простору, а на фотографіях і в коментарях до них — аж ніяк не пляжна пастораль:

Був варіант скласти книгу за темами. Ще я думав розташувати фотографії в хронологічному порядку. В результаті довірився інтуїції, додав неявної логіки, і все заверстав …

Про село, бродвей і пляж, про степ, портрети тварин, портрети місцевих жителів. А ще про стовпи і поля, про день і ніч, чорно-біле і кольорове, про дискотеку і старообрядську церкву, з кладовищем, на якому є гніздо зі справжніми лелеками. І ще про фотографії дівчат, поряд з якими є фотографії старих жінок. Цілий абзац про місцеву рибну ловлю …

Загалом я вирішив сфотографувати все, що знаходжу цікавим. Таким чином виходить опис побуту Приморського, ну і «сни про щось більше» (з упором на «сни»).

Збір коштів був здійснений за допомогою краудфандінга, вдалося віддрукувати 30 примірників книги.

Оцінки

Іван Орлов. Абстракція. 2018

Художник, музикант і педагог Олексій Шульгін зауважує, що звичайні фотопроекти часом представляють собою «погляд прибульця, гастролера», який проникнув на якусь «закриту» територію, і відкриває її глядачеві («знімає візуальні вершки») і відправляється далі, в пошуках наступної «закритої зони». Такий підхід до документальної фотографії дратує критика, і, на думку Шульгіна, проект «Тихе відділення» якісно виділяється на загальному тлі:

Проект Івана знятий якраз в одній з таких «закритих» зон — в психіатричній лікарні. Однак потрапив туди Іван не в пошуках цікавих сюжетів, а в якості пацієнта. Можна згадати, що Діана Арбус роздягалася сама, коли знімала оголення. Так і Іван, виявляється в одному статусі і в одному просторі з пацієнтами лікарні, своїми моделями. І став там знімати — не зовні, а зсередини. Став знімати, щоб чимось себе зайняти, а також в якості арт-терапії. І треба сказати, вийшло цікаво. Вийшло переконливо. Вийшло те, що називається «тру».

Кандидат мистецтвознавства Катерина Лазарева бачить у творчості Івана Орлова безліч алюзій і знаходить перетин з діяльністю ряду знакових фігур сфери культури і мистецтва. Безпосередньо з області документальної фотографії вона називає американку Мері Еллен Марк, з її серією знімків Mental Hospital 1975 року. У той же час, проект Орлова, на думку Лазаревої, показує «набагато більш тонку, майже невідчутну грань, яка відділяє стани „норми“ і „патології“», і таким чином «наводить на роздуми про механізми нагляду, регулювання і влади за межами цього „тихого відділення“». Згадує Лазарева і праці французького мислителя Мішеля Фуко, присвячені дисциплінарним просторам, таким як в'язниця і клініка, «з їх особливою організацією режимів спостереження через „мережу поглядів, контролюючих один одного“», а також досвід радянського комунального простору, де, за словами Бориса Гройса, «інтимність усамітнення піддається терору і надається погляду Іншого». Важливу властивість «Тихого відділення» Лазарева бачить в переміщенні фокуса камери з пацієнтів на медперсонал в процесі розвитку фото-історії, перехід до «спостереження спостерігачів». Це особливо цінно, якщо згадати, що, до того ж, в даному випадку, в спостерігача перетворюється спостережуваний, пацієнт клініки. Кожна складова проекту «Тихе відділення», за оцінкою рецензента, несе в собі не один смисловий шар, аж до назви, а точніше, починаючи з нього:

У назві чується і діагноз (не авторові, а взагалі художнику і індивіду): тихе відділення від соціуму, набуття відстороненої позиції і відстороненного погляду — одна з умов не тільки художньої індивідуалізації, а й взагалі будь-якого індивідуального становлення. — Катерина Лазарева, кандидат мистецтвознавства

Виставки

  • 2015 — «Тамара» (спільно з Христиною Шолоховою) — галерея «Літкабінет» — Москва, Росія (фото /відео історія про сільського листоношу Тамару Дмитрівну Єгорову, 79 років, яка присвятила роботі на пошті 40 років життя);
  • 2014 — «Людина і море» — галерея «Літкабінет» — Москва, Росія;
  • 2010 — «Палата № 6» — арт-кафе «Старий Мінськ» — Мінськ, Білорусь;
  • 2010 — «Палата № 6» — арт-кафе «Лондон» — Мінськ, Білорусь;
  • 2009 — «В тумані» — галерея «Brown Stripe» — Москва, Росія.

Групові

  • 2019 — «Тихе відділення» — Групова виставка Школи Родченко «Навчальна тривога» — Винзавод — Москва, Росія;
  • 2016 — «Тихе відділення» — «Постфактум», Музей і виставковий зал «Робітник і колгоспниця» — Москва, Росія;
  • 2016 — «Радар 2.0» — f / stop festival — Лейпциг, Німеччина;
  • 2014у — «Радар» — Hilger Next Gallery — Відень, Австрія;
  • 2011 — «Світло Христове просвіщає нас» — Церква святої Тетяни — Москва, Росія;
  • 2004 — «Моє метро», «Заплив», «День прапора» — Срібна камера — Москва, Росія.

Фотоальбоми

  • 2020 — «Метро»
  • 2020 — «А комусь вже все одно»
  • 2019 — «Свиняча ферма»
  • 2016 — «Тихе відділення»
  • 2014 — «Людина і море»

Нагороди

  • 2015 — «Прямий погляд» — фіналіст — Москва, Росія

Примітки

  1. Ольга Осипова (27 липня 2015). Портфолио: Иван Орлов. Bird In Flight. Процитовано 14 листопада 2020. 
  2. Ольга Осипова (19 серпня 2017). Тихое отделение. Bird In Flight. Процитовано 14 листопада 2020. 
  3. Hannes Wanderer (27 червня 2014). Ivan Orlov // A Man and the Sea. 25books. Процитовано 14 листопада 2020. 
  4. Иван Орлов (14 липня 2015). Спокойное мужское отделение. Такие Дела. Процитовано 14 листопада 2020. 
  5. Издание фотокниги «Тихое отделение». planeta.ru. 17 травня 2016. Процитовано 28 листопада 2020. 
  6. Иван Орлов. А кому-то уже все равно. — М. : OneBook (типография), 2020. — С. 1—2.
  7. Издание фотокниги «А кому-то уже все равно». planeta.ru. 27 березня 2020. Процитовано 9 грудня 2020. 
  8. Фотография Ивана Орлова. ivanorlov.ru. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 14 листопада 2020. 
  9. Тамара. Фотография Ивана Орлова. Процитовано 9 грудня 2020. 

Посилання

  У соціальних мережах
  У соціальних мережах
Аудіо, відео(ігри), фото та мистецтво
Нормативний контроль
Аудіо, відео(ігри), фото та мистецтво
Нормативний контроль
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ivan Orlov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ivan Orlov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes