peoplepill id: innocenty-konwicki
IK
Poland
1 views today
1 views this week
Innocenty Konwicki
Polski inżynier, polityk

Innocenty Konwicki

The basics

Quick Facts

Intro
Polski inżynier, polityk
Places
Work field
Place of birth
Włocławek, Poland
Age
62 years
The details (from wikipedia)

Biography

Innocenty Marian Konwicki (ur. 9 kwietnia 1906 we Włocławku, zm. 22 listopada 1968 tamże) – polski inżynier, polityk, działacz sportowy, działacz podziemia w czasie II wojny światowej.

Wczesne lata

Urodził się w rodzinie Jana (ur. 1856) i Eleonory z domu Matusiak (ur. 1865). Jego ojciec pracował jako murarz w Fabryce Celulozy we Włocławku. Wychował się w domu o numerze hipotecznym 657.

Był uczniem Gimnazjum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. W 1935 roku ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskawszy dyplom magistra inżyniera w dziedzinie leśnictwa i melioracji. W czasie swoich studiów, w roku akademickim 1931/32 wstąpił do Akademickiej Korporacji Mesconia, zawiązanej wokół absolwentów Gimnazjum Ziemi Kujawskiej. Był aktywnym członkiem Mesconii w latach 1931-1933. Do korporacji należał także jego brat Adam, wówczas student Politechniki Warszawskiej.

W latach 1935-1938 pracował w Zakładach Wodociągów i Kanalizacji Zarządu Miejskiego we Włocławku. W tym czasie Śródmieście wyposażono w nowoczesne urządzenia wodno-kanalizacyjne. Konwicki nadzorował jeden z odcinek robót. W latach 1938-1939 pracował jako referendarz w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej powrócił do Włocławka, gdzie mieszkała jego żona i dzieci. W czasie wojny pracował w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Zarządu Miejskiego, kolejno jako robotnik, kreślarz i technik.

Był członkiem konspiracyjnej Polskiej Armii Ludowej, posługiwał się pseudonimem Jawa. Był także członkiem i kwatermistrzem organizacji bojowej Grunwald w randze podporucznika. Był działaczem podziemia antykomunistycznego. Ujawnił się 18 września 1945 roku.

W okresie PRL-u

Po wyzwoleniu Włocławka w dniu 20 stycznia 1945 roku, został członkiem Tymczasowej Rady Miejskiej i Rady Robotniczej. Jednocześnie podjął pracę jako Inspektor i Nadleśniczy powiatu Włocławek Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W 1949 roku został wiceprzewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej we Włocławku, pełnił też funkcję jej przewodniczącego. W latach 1948-1950 był też członkiem Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej. W 1950 roku podjął pracę jako inżynier w Przedsiębiorstwach Robót Wodno-Melioracyjnych we Włocławku i w Toruniu. Od 1946 roku był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, w 1948 włączonej w struktury Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jako żołnierz podziemia antykomunistycznego, padł ofiarą represji stalinowskich. W 1950 roku został usunięty z Powiatowej Rady Narodowej i przeniesiony do Szkoły Pracy Społecznej, gdzie uczył robotników fizyki i chemii. W 1953 roku został skreślony z listy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przedstawiono mu oskarżenie i wraz z grupą współpracowników osadzono w więzieniu. Ostatecznie zarzuty oddalono, a Konwicki wraz z współpracownikami zostali zrehabilitowani.

W latach 1965-1968 był kierownikiem Wydziału Gospodarki Wodnej i Ochrony Powietrza Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Włocławku.

Zmarł 22 listopada 1968 roku we Włocławku. Pochowano go w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, w kwaterze 42/11/176.

Działalność sportowa

W miarę jak odsuwano go od funkcji państwowych, poświęcał więcej czasu swojej działalności sportowej. W 1949 roku został przewodniczącym Klubu Sportowego Związku Walki Młodych Zryw we Włocławku. Klub ten nosił później nazwy Spójnia i Sparta. W 1957 roku na wniosek Konwickiego klub przyjął nazwę Kujawiak. Za czasów Konwickiego klub ten stał się największą organizacją sportową w historii miasta. W szczytowym okresie działalności prowadził 13 sekcji. Konwicki pracował na rzecz klubu także w swoim czasie prywatnym. Z własnych pieniędzy zakupywał sprzęt sportowy i finansował zasiłki dla zawodników. Przyciągnął też do klubu szereg utytułowanych zawodników, jak Rudolf Patkoló.

W latach 1953-1957 zaprojektował i nadzorował budowę stadionu Kujawiaka przy al. Chopina we Włocławku. Stadion budowano od lat 30., Konwicki przeprowadził budowę od podstawę. Do budowy zaangażowano w ramach czynu społecznego także zawodników i kibiców. Stadion mógł pomieścić 12 tysięcy kibiców.

Przeprowadził remont generalny Pałacyku Wioślarskiego u zbiegu rzeki Zgłowiączki. Dokonał też modernizacji i adaptacji na cele sportowe dawnej elektrowni przy ul. Łaziennej, którą przekazano klubu bokserskiemu START.

Konwicki był też inicjatorem budowy i projektantem budowy hali sportowo-widowiskowej OSiR.

Sam był oddanym działaczem sekcji motocyklowej Kujawiaka.

Życie prywatne

Był żonaty z Ireną Konwicką (1908-1966), z którą miał dwójkę dzieci. Jego żona pracowała jako nauczycielka i w czasie II wojny światowej prowadziła tajne komplety.

Odznaczenia

Odznaczono go m.in. Odznaką Grunwaldzką (1947), Srebrną Odznaką "Za zasługi w zwalczaniu powodzi", Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966) i licznymi odznaczeniami sportowymi. Pośmiertnie nadano mu Złoty Krzyż Zasługi.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Innocenty Konwicki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Innocenty Konwicki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes