Imre Almásy
Quick Facts
Biography
Dr. zsadányi és törökszentmiklósi gróf Almásy Imre József István Géza Mária (Kétegyháza, 1868. február 1. – Budapest, 1929. január 25.) földbirtokos, politikus, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye főispánja.
Élete
Szülei gróf Almásy Kálmán lovassági százados és Wenckheim Stefánia grófnő, egyik bátyja pedig Almásy Dénes politikus. A középiskolát Kétegyházán és az aradi főgimnáziumban végezte. Ezt követően jogi tanulmányokat folytatott Kolozsvárott, Budapesten és Berlinben is, és ezalatt bejárta Európát. Tanulmányai befejeztével a család szenttamási birtokait igazgatta. Már fiatal korában aktívan részt vett a vármegye közéletében. Örökös jogon tagja volt a Főrendiháznak is, de 1892-től az Országgyűlésben is képviselősködött. 1906-ban a vármegye főispánjává tették meg. Jelentős része volt a szolnoki Tisza-híd megépítésében, a Duna–Tisza-csatorna és a tiszai hajózás fejlesztésében is. Szolnok városa egy kőszínházzal is gazdagabb lett Almásy jóvoltából, melyet 1894-ben avattak fel, és az 1911-ben életre hívott szolnoki felsőkereskedelmi iskola is Almásy ötlete nyomán valósult meg. Főispánsága után a vármegyei gazdasági egyesületet irányította. Az első világháború alatt a hátországban maradva annak életét szervezte. A harcoló katonák családjainak segélyezésében is komoly rész vállalt. Tevékenységei elismeréséül a Lipót-rend lovagkeresztjével és a Vörös Kereszt első osztályú érdemkeresztjével is kitüntették. A háború után létrejött Vitézi rend számára ő adományozott elsőként földterületet.
Más tevékenységei közül kiemelendő, hogy az Országos Mezőgazdasági Kamara elnöke volt, és ennek képviseletében 1927 után a Felsőház tagja is volt. Továbbá a Tiszántúli Mezőgazdasági Kamara és további 27 egyesületben is viselt elnöki pozíciót, csak úgy, mint a Vármegyei Kaszinóban. Irodalmi munkái közül meg kell említeni a napi és szaklapok oldalain közölt cikkeit, melyek főként közgazdasági és mezőgazdasági témájúak voltak. Ő maga is rendszeresen szerepelt a sajtóban, lévén, hogy jeles vadász is volt.
1929. január 25-én, kevéssel 61. születésnapja előtt hunyt el. Pusztaszenttamáson helyezték örök nyugalomra végakarata szerint, de halála után felesége eladta a kastélyt, és Almásy földi maradványait Körösladányba szállíttatta, majd az ottani katolikus templom sírkertjében újratemettette.
Családja
1892. február 8-án vette feleségül Wesselényi Kornélia bárónőt (1871–1962), aki négy gyermekkel ajándékozta meg:
- Dénes Imre Ilona Mária Immaculata (1892–1972), neje: Teleki Éva grófnő (1893–1984)
- Ilona Mária Denise (1894–1966); férje: Johann von Meran gróf (1896–1970)
- Imre Dénes Mária Ilona (1896–1973); neje: Széchenyi Antónia grófnő (1896–1971)
- Mária Ilona Imre Dénes (1902–1986); férje: Széchenyi Ferenc gróf (1901–1963)
Források
- Almásy Imre gróf rövid életrajza a Verseghy Ferenc Könyvtár honlapján
- Library Hungaricana – A Szolnok Megyei Levéltár Évkönyve
- Almásy Imre családfája (online hozzáférés)
Elődje: Lenk Gyula |
| Utódja: Horthy Szabolcs |