peoplepill id: illya-kvitka
IK
Russia
1 views today
1 views this week
Illya Kvitka
Russian writer

Illya Kvitka

The basics

Quick Facts

Intro
Russian writer
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Family
Mother:
Paraskeva Kvitka
The details (from wikipedia)

Biography

|Ukrcenter= |Примітки=

Кві́тка Ілля Іванович (*1745 — †після 1817) — український історик та письменник, дядько Григорія Квітки-Основ'яненка.

Біографія

Служив у Харківському козацькому полку. З молодих років збирав документи та матеріали з історії України, листувався з цього приводу з Г. Тепловим, С. Кочубеєм, І. Тимковським.

У 1780-х рр., маючи чин прем'єр-майора, вийшов у відставку. Мешкав у родовому хуторі Основа (нині в межах м. Харків), жив відлюдкувато.

У 1812 опублікував у Харкові «Записку о слободских полках с начала их поселения и до 1766 г.», що поклала початок вітчизняим дослідженням Слобідської України. Друкувався у харківському журналі «Украинский вестник». Існує припущення, що він є автором «Короткого історичного опису про Малу Росію до 1765 р.», який був написаний більш ніж за 50 років до його опублікування в 1848 (як зазначено у виданні — закінчений 1789; оприлюднений в одній книзі з доповненням про запорозьких козаків без імені автора).

У своїх дослідженнях спирався на історико-географічні та етнографічні дані, намагався розрізняти Малоросію (Лівобережну Україну) та Україну (Правобережну Україну), фіксував регіональні відмінності української мови.

Проте його погляди на українську історію в цілому не відзначаються ґрунтовністю, а окремі статті на цю тематику містять велику кількість фактичних помилок. З числа українських гетьманів він позитивно оцінював діяльність лише Б.Хмельницького та І.Скоропадського, оскільки вважав їх відданими Москві.

На його думку, козацтво виникло на українських землях з числа жителів Волині та сусідніх з нею провінцій для боротьби з татарами, незадовго до приєднання цих територій до Польщі, тобто в 16 ст. Поляки ніколи не довіряли козакам і тому намагалися їх ослабити або знищити, однак оскільки вони не могли довести цю справу до кінця, то вимушені були використовувати їх у своїх інтересах.

Родинні зв'язки

Рід Квіток шляхетський козацький рід який бере початок з Гадяцького полку Війська Запорозького, і осіли на Слобожанщині в XVII сторіччі. Рід дав полковників та старшин Харківському слобідському полку і Ізюмському слобідському полку, а також (після скасування полкового уряду) державних та шляхетських діячів Російської імперії. Також представники цієї родини були українськими просвітниками та літературними діячами.

Ілля Іванович народився в сім'ї полковника Ізюмського козацького полку Івана Григоровича Квітки і Параскеви Андріївни (померла в 1756 році), доньки Андрія Дмитровича Горленко, сестри єпископа Білгородського та Обоянського Йоасафа.

Окрім Іллі Івановича родина мала ще дітей: Миколу (архімандрит Наркис, рік смерті 1792), Олексія, Федора (1745—1807).

Дітьми рідного брата Іллі Івановича, Федора Івановича були державний діяч імперії Андрій Федорович та відомий письменник Григорій Федорович (який ввійшов в історію під творчим псевдонімом «Квітка-Основ'яненко»).

Творчий доробок

  • Квитка И. И. Записка о слободских полках с начала их поселения и до 1766 г. — Харьков, 1812 (перевидана 1882 року)

Джерела та література

  • В. В. Кравченко. Квітка Ілля Іванович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2007. — Т. 4 : Ка — Ком. — С. 164. — ISBN 978-966-00-0692-8.
  • Шугуров Н. В. Илья Иванович Квитка, неизвестный писатель конца прошлого и начала текущего столетия. «Киевская старина», 1890, кн. 3.
  • Гумілевський Д. Г. (Філарет) Історико-статистичний опис Харківської єпархії. М., 1857—1859.
  • Багалій Д. І. Історія Слобідської України. — тип. Харків «Дельта» , 1993.— 256 с. — ISBN 5-7707-4256-9 (перевидання книги вид. «Союз» Харківського Кредитного Союзу Кооперативів-1918)
  • Ілляшевич Л. В. Короткий нарис історії харківської шляхти — Харків. тип. М. Зільберберга, Рибна № 25.1885. — 166 с., 32 с. прикладок (До друку дозволено. Київ. 28 березня 1885 року)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Illya Kvitka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Illya Kvitka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes