Hieronim Schulz
Quick Facts
Biography
Hieronim Stefan Schulz ps. "Porucznik Wojtarski" (ur. 31 sierpnia 1901 w Ludwigslust, zm. 15 grudnia 1942 w Poznaniu) – polski lekarz, działacz społeczny, w czasie okupacji niemieckiej członek Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich, zaangażowany w organizację tajnego nauczania.
Życiorys
Urodził się 31 sierpnia 1901 roku w Ludwigslust, Meklemburgia-Pomorze Przednie w rodzinie Stanisława Schulza, sekretarza pocztowego oraz Franciszki z domu Hoffmann. Kuzyn Zbigniewa Sałacińskiego. Uczeń Gimnazjum Króla Fryderyka we Wrocławiu, w 1919 ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zaangażowany wakcję plebiscytową na Warmii. W 1920 rozpoczął studia na wydziałach lekarskim oraz filozoficznym Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie w 1928 otrzymał tytuł doktora medycyny.
W 1921 jeden z założycieli Korporacji Akademickiej Chrobria. Członek zarządu Poznańskiego Okręgowego Związku Bokserskiego i lekarz bokserów. Współzałożyciel, wieloletni prezes i członek honorowy Klubu Motocyklowego „Unia” w Poznaniu.
W czasie niemieckiej okupacji szef wydziału medyczno-sanitarnego Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich.
9 września 1939 Prezydent Miasta Poznania Cyryl Ratajski powierza mu tymczasowo kierownictwo Wydziału Zdrowia Publicznego. W listopadzie 1939 niemiecki Komisarz Miejski z powodu braków kadrowych powierza mu stanowisko lekarza opieki społecznej i monitorowanie zaopatrzenia medycznego w mieście.
Aresztowany przez Gestapo 31 sierpnia 1941 wraz z aptekarzem Marianem Nyklewiczem za słuchanie zagranicznych radiostacji, poddany śledztwu i skierowany do ciężkich robót do Fortu VII. Ciężko chory na gruźlicę krtani został na wiosnę 1942 roku zwolniony do domu po przekupieniu oficerów niemieckich przez rodzinę.
Zmarł 15 grudnia 1942 w wyniku wysoce rozwiniętej choroby. Został pochowany na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.
Bibliografia
- Stanisław Łoza: Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938.
- Edward Serwański: Wielkopolska w cieniu swastyki. Warszawa: "PAX", 1970.
- Czesław Łuczak: Dzień po dniu w okupowanym Poznaniu. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989.
- Maurycy Zajęcki: Album Academicorum. Słownik biograficzny członków Korporacji Akademickiej Chrobria (1921-1939). Poznań: Wydawnictwo Replika, 2011.
- Bartłomiej Wróblewski: Korporacja Akademicka “Chrobria” w Poznaniu. [dostęp 2017-10-16].