peoplepill id: helena-kirkorowa
HK
Poland
13 views today
13 views this week
Helena Kirkorowa
Polska aktorka, uczestniczka powstania styczniowego

Helena Kirkorowa

The basics

Quick Facts

Intro
Polska aktorka, uczestniczka powstania styczniowego
Places
Gender
Female
Birth
Place of birth
Stara Wieś, Poland
Death
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Helena Petronela Kirkorowa z Majewskich secundo voto Piórowa, Petronela Majewska (ur. 23 maja 1828 w Starej Wsi, zm. 5 stycznia 1900 w Witebsku) – polska aktorka teatrów wileńskich i krakowskich, agentka i kurierka Rządu Narodowego podczas powstania styczniowego.

Życiorys

Była córką dzierżawcy majątku Ignacego Majewskiego i Ludwiki z Wierzbickich. Aktorstwa uczyła się w Szkole Dramatycznej w Warszawie. W latach 1843–1846 występowała w teatrach wileńskich, grając początkowo role chłopięce, a następnie także amantki (m.in. Julię w Romeo i Julii). Dzięki dobrym warunkom aktorskim (uroda, swobodna wymowa) była lubiana przez publiczność. Po ślubie z archeologiem Adamem Honorym Kirkorem (1845 lub 1846) zrezygnowała z występów scenicznych. W domu Kirkorów bywało wiele osób ze środowiska naukowego i literackiego. Wśród nich był Władysław Syrokomla, z którym Kirkorowa nawiązała trwający kilka lat romans i z powodu którego w 1857 roku opuściła męża. Zamieszkała w Krakowie wraz z będącą już wdową matką.

W Krakowie dostała angaż w teatrze Juliusza Pfeiffera i w lutym 1858 zadebiutowała jako Tysbe w sztuce Hugo Angelo Malipieri. Jej występ był sukcesem i odtąd Kirkorowa grała główne role, m.in. Amelię w Mazepie Słowackiego czy tytułową Jadwigę w sztuce Aleksandra Przezdzieckiego. Według Karola Estreichera jej grę cechowała „wielka naturalność, spokój i cieniowanie”. Wraz z zespołem występowała gościnnie w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lublinie, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

W połowie 1858 roku Kirkorowa i Syrokomla spotkali się w Poznaniu, wywołując falę plotek – o ich rendez-vous wspominała w pamiętniku Bibianna Moraczewska, pisząc o aktorce, że jest „podobno awanturnicą”. Niedługo później nastąpiło zerwanie związku, które stało się powodem stanów depresyjnych poety, trwających aż do jego śmierci. Kirkorowa wróciła do Krakowa i jeszcze przez półtora roku występowała na scenie, m.in. w napisanej przez Syrokomlę na jej benefis sztuce Możnowładcy i sierota. Po konflikcie z Pfeifferem zrezygnowała z występów w krakowskim teatrze.

W połowie 1860 roku aktorka wraz z matką zamieszkały w Warszawie. Kirkorowa nie kontynuowała jednak kariery aktorskiej, ale włączyła się do przedpowstaniowego ruchu patriotycznego. Podczas powstania styczniowego była kurierką i agentką Rządu Narodowego. Jeździła do Krakowa i Wilna, przewożąc pieniądze i dokumenty, jej mieszkanie w Warszawie było punktem konspiracyjnym. Mieszkały u niej osoby zaangażowane w powstanie, m.in. Jan Koziełł-Poklewski.

Od 1 listopada 1863 roku u Kirkorowej, w specjalnie wynajętym w tym celu mieszkaniu przy ul. Smolnej, pod nazwiskiem Michała Czarneckiego zaczął ukrywać się Romuald Traugutt. Kirkorowa organizowała łączność z dyktatorem powstania, przekazując przez łączniczki korespondencję i rozkazy. Po aresztowaniu Traugutta w nocy 10 kwietnia 1864 Kirkorowej od razu nie zatrzymano i zdążyła przekazać dalej część dokumentów. Aresztowana dzień później, popełniła nieostrożność, wysyłając do matki gryps z prośbą o ostrzeżenie powiązanych z nią osób, przejęty przez śledczych, wskutek czego zatrzymano jej matkę i jedną z łączniczek, a sprawę Kirkorowej dołączono do procesu Traugutta i innych członków Rządu Narodowego. Po zakończeniu śledztwa była więziona w Cytadeli.

29 lipca 1864 Kirkorowa została skazana przez Sąd Wojenny Polowy na osiedlenie na Syberii z pozbawieniem wszystkich praw (matka została wcześniej zwolniona i oddana pod dozór policyjny), a 30 lipca Audytoriat Polowy dołączył do kary 8 lat ciężkich robót. 10 sierpnia została wywieziona na Syberię, karę odbywała w warzelniach soli w Usolach. Po amnestiach z roku 1866 i 1867 zamieszkała w Irkucku, gdzie próbowała wrócić na scenę, jednak bez powodzenia.

W Irkucku poznała zesłańca Antoniego Pióro-Dębińskiego i wyszła za niego za mąż (pierwszy mąż uzyskał rozwód niedługo po jej zesłaniu na Syberię). Po odbyciu kary Piórowie zamieszkali koło Mohylewa. Owdowiawszy, Helena przeniosła się do Witebska, gdzie 5 stycznia 1900 roku zmarła.

Uwagi

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Helena Kirkorowa

Basics

Introduction

Życiorys

Uwagi

Przypisy

Lists

Also Viewed

Lists
Helena Kirkorowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Helena Kirkorowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes