peoplepill id: heinrich-adolph-bechert
HAB
1 views today
1 views this week
Heinrich Adolph Bechert

Heinrich Adolph Bechert

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
48 years
The details (from wikipedia)

Biography

Heinrich Adolph Bechert (ur. 8 lutego 1691 w Świdnicy, zm. 25 marca 1739 w Jeleniej Górze) – śląski rzeźbiarz doby baroku, członek wielopokoleniowej rodziny rzeźbiarskiej Bechertów.

Życiorys

Był synem rzeźbiarza Franza Ferdinanda Becherta i jego żony Anny Susanny z domu Hop. Zapewne około 1707 przeniósł się wraz z ojcem do Jeleniej Góry. W 1710 był już w Kamiennej Górze, gdzie 5 maja tego roku wziął ślub z Anną Christiną, córką Zachariasa Wernera, szewca z Pakoszowa. Przebywał w Kamiennej Górze przypuszczalnie do 1728, cały czas pracując jako rzeźbiarz. W 1730 mieszkał w Środzie Śląskiej, a w 1733 z powrotem w Jeleniej Górze, gdzie pozostał aż do śmierci.

Jego syn Johann został rzeźbiarzem w Kamiennej Górze, gdzie pracował co najmniej do ok. 1740. Córka Heinricha Adolpha, Anna Francisca wyszła za mąż za Johanna Kesslera Młodszego, malarza świdnickiego.

Twórczość

Heinrich Adolph Bechert był najstarszym synem Franza Ferdinanda Becherta, który został rzeźbiarzem. Zapewne wykształcony w jego pracowni. Nie przejął jednak jego warsztatu rzeźbiarskiego, przypuszczalnie ze względu na ciągłą czynność zawodową ojca. Jego dzieła do 1728 są trudne do zidentyfikowania. Być może współpracował wówczas intensywnie z bratem Josephem Antonem Bechertem. Następnie tworzył dla Strzegomia, gdzie być może przebywał przez krótki czas. Najwięcej znanych dzieł pochodzi z ostatnich kilku lat jego twórczości.

Kontynuował stylistykę zapoczątkowaną przez ojca, wzbogaconą o nowe rozwiązania praskie i drezdeńskie. W jego dziełach dominowała dekoracja figuralna. Podobnie jak ojciec chętnie wykonywał płaskorzeźby. W figurach pełnoplastycznych oraz reliefach zauważalny jest wpływ świdnickiego rzeźbiarza Johanna Riedla.

Dzieła

  • 1724-27, Jelenia Góra, udział w wykonaniu dekoracji rzeźbiarskiej prospektu organowego w kościele Łaski
  • 1729, Piotrowice Średzkie, figura św. Jana Nepomucena
  • 1729, Strzegom, słup św. Trójcy przed kościołem joannitów pw. św. Piotra i Pawła
  • 1729, Strzegom, ołtarz szkaplerzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła
  • 1729-30, Strzegom, Pieta w kościele pw. św. Piotra i Pawła
  • ok. 1730, Strzegom, ołtarz św. Benedykta w kościele pw. św. Piotra i Pawła
  • ok. 1730, Strzegom, figura św. Grzegorza w kościele pw. św. Piotra i Pawła
  • ok. 1730, Strzegom, plakieta ze św. Janem Chrzcicielem w kościele pw. św. Piotra i Pawła
  • 1733, Jelenia Góra, grupa Ukrzyżowania w kościele pw. św. Erazma i Pankracego
  • 1733, Jelenia Góra, figura św. Jana Nepomucena przy kościele pw. św. Erazma i Pankracego (zachowana tylko głowa figury)

Przypisy

Bibliografia

  • Jakub Jagiełło, Paweł Migasiewicz, Słownik rzeźbiarzy aktywnych w Jeleniej Górze od 1600 do 1800 r., Warszawa 2016.
  • Jakub Jagiełło, Bechertowie. Rodzina rzeźbiarska z Jeleniej Góry, Warszawa 2018
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Heinrich Adolph Bechert is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Heinrich Adolph Bechert
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes