Quantcast
Hana Benešová: Czech nurse, wife of Edvard Beneš (1885 - 1974) | Biography, Facts, Information, Career, Wiki, Life
peoplepill id: hana-benesova-1
HB
2 views today
2 views this week
Hana Benešová
Czech nurse, wife of Edvard Beneš

Hana Benešová

Hana Benešová
The basics

Quick Facts

Intro Czech nurse, wife of Edvard Beneš
A.K.A. Anna Vlčková
Was Nurse
From Austria-Hungary Czech Republic
Field Healthcare
Gender female
Birth 16 July 1885, Domaslavice, Czech Republic
Death 2 December 1974, Prague, Czech Republic (aged 89 years)
Star sign Cancer
Family
Spouse: Edvard Beneš
Awards
Florence Nightingale Medal 1975
Honorary citizenship of České Budějovice  
The details (from wikipedia)

Biography

Hana Benešová (z domu Anna Vlčková; ur. 16 lipca 1885 w Domaslavicach, powiat Teplice, zm. 2 grudnia 1974 w Pradze) – małżonka drugiego prezydenta Czechosłowacji – Edvarda Beneša.

Ze swoim przyszłym mężem poznała się w Paryżu za pośrednictwem przyjaciół, którzy uczyli się tam języka francuskiego, historii i literatury na Sorbonie. Po zaręczynach w maju 1906 Anna zmieniła imię na Hana, ponieważ Anna miała przypominać Benešowi nieszczęśliwą miłość z młodości. Ślub nastąpił w listopadzie 1909.

Hana Benešová zawsze była dla męża podporą, dbała o dom i odgrywała rolę sekretarki. Podczas I wojny światowej oboje małżonkowie zgłosili się na ochotnika do obrony, a po wygnaniu Beneša na banicję Hana trafiła na 11 miesięcy do więzienia. Małżonkowie nie widzieli się przez trzy lata. Ponownie spotkali się w początkach 1919.

W czasie II wojny Hana Benešová pracowała dla Czerwonego Krzyża, a po 1945 stała się jego przedstawicielką na Czechosłowację.

Po śmierci męża w 1948 spędziła resztę życia jako wdowa, na uboczu – zarówno w Pradze, jak i w willi Benešów w Sezimově Ústí. Informacja o śmierci byłego prezydenta została podana przez komunistyczne media z kilkudniowym opóźnieniem. Została pochowana w 1974 we wspólnym grobie z mężem na terenie ogrodów willi w Sezimově Ústí (projektantem mauzoleum był Pavel Janák). Willę przekazała państwu z zastrzeżeniem, że ma tam powstać muzeum Edvarda Beneša. Komuniści zignorowali jej wolę, a muzeum otwarto dopiero w 2000, po uzyskaniu przez Czechy niepodległości.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 May 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Search trend
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes