peoplepill id: hamit-matjani
HM
Albania
2 views today
2 views this week
Hamit Matjani
Militair

Hamit Matjani

The basics

Quick Facts

Intro
Militair
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of death
Lushnjë, Albania
Age
44 years
The details (from wikipedia)

Biography

Hamit Matjani (ur. 1910 we wsi Matian k. Lushnji, zm. kwiecień 1954 w Lushnji) – albański wojskowy, polityk, działacz ruchu oporu, organizator antykomunistycznego ruchu oporu.

Służba w żandarmerii

Pochodził z rodziny chłopskiej. Od 1932 służył w żandarmerii we Wlorze, skąd w 1935 trafił do ośrodka szkolenia w Fierze. W trakcie szkolenia uczestniczył w walkach przeciwko antyrządowej rebelii w Fierze. Po jej stłumieniu został przeniesiony do Wlory, gdzie służył do kwietnia 1939. W czasie agresji włoskiej na Albanię należał do grupy żandarmów, która we Wlorze ostrzeliwała lądujące oddziały inwazyjne. Został schwytany i skazany na śmierć przez włoski sąd wojskowy, ale 27 lutego 1940 udało mu się uciec z więzienia.

Działalność w ruchu oporu

W czasie wojny działał w strukturach Balli Kombëtar w rejonie Durrësu. W 1942 spotkał się z Mustafą Gjinishim, który namawiał go, aby dołączył z oddziałem do kierowanej przez komunistów Armii Narodowo-Wyzwoleńczej, ale Matjani nie zgodził się na przyłączenie. W 1943, w czasie okupacji niemieckiej powrócił do służby w żandarmerii i walczył z partyzantami komunistycznymi. Kiedy jeden z oddziałów partyzanckich wymordował mieszkańców jego rodzinnej wsi Matjani porzucił służbę w żandarmerii. Po przejęciu władzy przez komunistów zaczął się ukrywać, a w 1947 opuścił kraj.

Operacja Valuable

Na emigracji współpracował z brytyjskimi i amerykańskimi służbami specjalnymi, uczestnicząc w operacji Valuable - prowadzonych przez SIS i CIA przygotowaniach do powstania antykomunistycznego, które miało wybuchnąć na terytorium Albanii. Po raz pierwszy Matjani został przerzucony na terytorium Albanii we wrześniu 1950 w grupie 9 osób. Grupa przebywała na terytorium Albanii ponad 2 miesiące, ale nie udało się jej wywołać powstania zbrojnego i opuściła kraj. W 1951 Matjani został wyznaczony na dowódcę grupy, która miała przekroczyć granicę grecko-albańską i podjąć działania dywersyjne. Pod koniec kwietnia 1952 sześcioosobowa grupa dowodzona przez Matjaniego dotarła do greckiej Kastorii, a następnie z pomocą greckich oficerów do granicy z Albanią. Kolejnych 14 misji, w których uczestniczył Matjani nie przyniosło sukcesów, ale pozwoliło opracować mapę rozmieszczenia posterunków policyjnych i wojskowych na terytorium Albanii. Matjani pozostawił po sobie serię raportów, w których przedstawiał dramatyczną sytuację ekonomiczną kraju, a także listę osób, na które można było liczyć w przypadku przeprowadzania kolejnych akcji dywersyjnych.

Po raz ostatni grupa Matjaniego została zrzucona 1 maja 1953 na spadochronach w rejonie Mat. Dzięki pomocy wywiadu sowieckiego i przechwyceniu meldunków radiowych przesyłanych przez oddział udało się go zlokalizować i zorganizować zasadzkę. W czasie walki z oddziałem Sigurimi zginął radiooperator, a pozostała piątka została ujęta.

Proces i śmierć

W kwietniu 1954 członkowie grupy stanęli przed Sądem Okręgowym w Tiranie. Obradom procesu pokazowego przewodniczył Shuaip Panariti. Przebieg procesu został utrwalony w filmie dokumentalnym E kaluara nuk kthehet (Przeszłość nie wróci), w reżyserii Endri Keko. 12 kwietnia 1954 oskarżeni zostali skazani na karę śmierci za szpiegostwo. Matjani, jako jedyny z tej grupy został stracony przez powieszenie. Publiczna egzekucja odbyła się na stadionie w Lushnji.

Pamięć

W 1992 Matjani został uhonorowany pośmiertnie orderem Męczennika Demokracji (Martir i Demokracisë) przez prezydenta Salego Berishę.

Był żonaty (żona Fatime), miał syna Xhavita.

Przypisy

Bibliografia

  • Tanush Kaso: Hamit Matjani midis legjendës dhe të vërtetës: qëndresa e armatosur kundër komunizmit. Tirana: Shtypshkronja „Enriko Kuça”, 2008.
  • Owen Pearson: Albania in the Twentieth Century, A History: Volume III. New York: I.B. Tauris, 2006, s. 432-445. ISBN 978-1-84511-105-2.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Hamit Matjani is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Hamit Matjani
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes