peoplepill id: halina-zurowska
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Place of birth
Olszanica, Podkarpackie Voivodeship, Gmina Olszanica, Lesko County, Podkarpackie Voivodeship
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
44 years
The details (from wikipedia)

Biography

Halina Żurowska (ur. 24 czerwca 1905 w Olszanicy, zm. 21 września 1949 w Warszawie) – kurierka i łączniczka AK i WiN-u, uczestniczka powstania warszawskiego, porucznik.

Życiorys

Urodziła się w 1905 roku jako córka Wiktora i Władysławy z d. Gniewosz zamieszkałych w okolicy Dobromila. Ukończyła Wydział Rolnictwa na Politechnice Lwowskiej, uzyskując tytuł inżyniera-rolnika.

W czasie II wojny światowej była kurierem do specjalnych zleceń Komendy Głównej Armii Krajowej. Używała kilku pseudonimów oraz fałszywej tożsamości Anna Jaroszewicz.

Udział w powstaniu warszawskim

Od 2 do 29 sierpnia 1944 roku pełniła służbę łączniczki do specjalnych zleceń w odwodowym Batalionie „Iwo” (mjr Jan Zakrzewski), stacjonującym w rejonie ulicy Kruczej i Marszałkowskiej w Śródmieściu. Następnie tę samą funkcję pełniła w Zgrupowaniu „Radosław” (płk Mazurkiewicz), biorąc udział w walkach na Czerniakowie. Utrzymywała łączność z Komendą Główną AK i Dowództwem Powstania, przenosząc osobiście ustne meldunki od płk. „Radosława” do gen. „Montera”, przeprowadzała rozpoznania kanałami pomiędzy Czerniakowem i Śródmieściem. W czasie jednego z takich przejść – 17 września 1944 roku doznała przestrzału prawej ręki ze zmiażdżeniem kości i znalazła się w szpitalu powstańczym. 20 września 1944 roku została mianowana porucznikiem i odznaczona po raz drugi Krzyżem Walecznych. Po klęsce powstania przebywała w obozie jenieckim do 11 kwietnia 1945 roku pod numerem 47073.

Działalność w WiN

W październiku 1945 roku wróciła do kraju. W latach 1945-1947 była kurierką Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pomiędzy krajem a kierownictwem zagranicznym. Wielokrotnie przewoziła tajne dokumenty WiN-u z Polski na Zachód i odwrotnie.

Aresztowanie, proces i śmierć

29 września 1948 roku została aresztowana przez UB w Gdańsku. 6 września 1949 roku została skazana na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Halina Żurowska została zgładzona strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim 21 września 1949 roku. Komunistyczne władze odmówiły wydania ciała rodzinie. Miejsca pochówku do dzisiaj nie odnaleziono.

Była jedną z nielicznych kobiet polskiego podziemia niepodległościowego skazanych na śmierć. Prawdopodobną przyczyną skazania Żurowskiej na najwyższą karę był fakt zdemaskowania przez nią V Zarządu „WiN-u jako agentury Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Świadczył o tym list znaleziony u niej w czasie rewizji.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Walecznych – dwukrotnie (1944)

Życie prywatne

Pozostała panną do końca życia. Była kuzynką polskich historyków średniowiecza: braci Kazimierza i Tadeusza Żurowskich pochodzących z Zagórza.

Przypisy

Bibliografia

  • Wojciech Frazik, Halina Żurowska w: MATERIAŁY DO „SŁOWNIKA BIOGRAFICZNEGO UCZESTNIKÓW WALK Z KOMUNIZMEM (Biogramy), Zeszyty Historyczne WiN-u nr 14: 2000, s. 273-276.
  • 1944.pl. Powstańcze biogramy. Halina Żurowska. [dostęp 1 lipca 2014].
  • Jerzy Tarnawski. Pamiętny sierpień Anno Domini 1944. „Verbum, Miesięcznik parafii Wniebowzięcia NMP w Zagórzu”, s. 12-13, Nr 7 (66) z 16 sierpnia 2009. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu. ISSN 1689-6920. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Halina Żurowska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Halina Żurowska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes