peoplepill id: halina-miroszowa
HM
Poland
1 views today
1 views this week
Halina Miroszowa
Polish journalist

Halina Miroszowa

The basics

Quick Facts

Intro
Polish journalist
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death
Place of death
Skolimów, Konstancin-Jeziorna, Gmina Konstancin-Jeziorna, Poland
Age
94 years
Awards
"Participation in the defensive war of 1939" Medal
 
Medal for Long Marital Life
 
Silver Cross of Merit
 
Silver Medal for Merit to Culture – Gloria Artis‎
 
The details (from wikipedia)

Biography

Halina Stefania Miroszowa (z domu Uścińska, I° voto Rościszewska, ur. 28 września 1920 w Warszawie, zm. 1 sierpnia 2014 w Skolimowie) – polska dziennikarka radiowa i telewizyjna.

Życiorys

Była córką Stefana, żołnierza I Brygady Legionów Polskich. Po zakończeniu wojny do 1928 roku rodzina mieszkała w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie matka Haliny była nauczycielką w szkole powszechnej, a ojciec pracował w PZU i był komendantem tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1928 roku Stefan Uściński został awansowany i przeniesiony na stanowisko inspektora powiatowego PZU w Łomży.

Halina Uścińska zamieszkała z rodzicami w Łomży i tam wstąpiła w roku 1931 do harcerstwa oraz zdała w roku 1939 maturę w gimnazjum żeńskim im. Marii Konopnickiej.

Po maturze wyjechała z rodzicami do Warszawy, by zdać egzamin wstępny na studia medyczne. Na wezwanie Komendy Głównej Harcerek z 7 września 1939 zgłosiła się natychmiast i dostała przydział jako sanitariuszka do III batalionu 360 Pułku Obrony Warszawy. Okres II wojny światowej spędziła w Warszawie. Podjęła służbę w Szarych Szeregach i Związku Walki Zbrojnej. W konspiracji zajmowała się kolportażem prasy podziemnej w grupie kolporterek, zwanych „dromaderkami”, dowodzonej przez Aleksandra Kamińskiego. Zapisała się na studia medyczne do szkoły docenta Zaorskiego „Private Fachschule für Sanitäres Hilfspersonal des Dozenten Dr. Zaorski”.

W listopadzie 1941 poślubiła kolegę z łomżyńskiego gimnazjum, Antoniego Rościszewskiego, oficera 7 pułku piechoty Legionów AK „Garłuch”. W styczniu 1943 urodziła syna Jacka i przerwała studia. Przed wybuchem powstania warszawskiego Antoni skłonił żonę, by wyjechała z synem do Zalesia. Sam walczył na Okęciu, przedostał się do Włoch pod Warszawą i tam został aresztowany, zesłany do Oświęcimia, skąd przeniesiony do obozu KL Natzweiler-Struthof w Alzacji zginął 4 stycznia 1945.

Po powrocie do Warszawy podjęła pracę urzędniczą w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym, potem w biurze Polskiego Radia. Wzięła udział w konkursie na pracowników programowych i zdobyła jedno z siedmiu miejsc na 130 kandydatów. W Radiu poznała swego drugiego męża – Henryka Mirosza, przez wiele lat szefa „Muzyki i Aktualności”. W 1959 roku została w ramach Komitetu ds. Radia i Telewizji przeniesiona z radia (przy ul. Malczewskiego) do telewizji na Plac Powstańców Warszawy, a później na ul. Woronicza.

Prowadziła w TVP cotygodniowy magazyn „Miniatury”, składający się z kilku felietonów, a także „Bank miast”, później w II programie TVP program „Twarzą w twarz”. Pod koniec lat 80. XX w. wspólnie z Aleksandrem Małachowskim prowadziła przez dwa lata program interwencyjny Telewizja nocą.

Pomimo tego, że cały okres powojenny spędziła w Warszawie, zachowała sentyment dla miasta lat dziecinnych – Łomży. Była jednym z członków założycieli, którzy 11 listopada 1958 roku założyli w Warszawie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łomży. Mieszkała w Domu Aktora w Skolimowie. Autorka dwóch książek: „Czerwone oczy kamer” oraz autobiografii „Mój czas” z przedmowami Xymeny Zaniewskiej, Olgi Lipińskiej i Wawrzyńca Kłosińskiego, wydanej przez TPZŁ.

8 lipca 1954 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (jej mąż otrzymał wówczas Złoty Krzyż Zasługi), a 12 kwietnia 2000 wraz z mężem otrzymała Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W 2010 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za swoje zasługi wojenne odznaczona została Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r.

W roku 2006 zmarł jej mąż Henryk Mirosz. Obydwoje spoczywają na Cmentarzu Komunalnym na Wólce Węglowej (kw. W-IX-5, rz. 9, miejsce 13).

Dzieła

  • Halina Miroszowa, Mój czas : Łomża : Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej : 2008. ​ISBN 978-83-924170-4-0​
  • Halina Miroszowa, Czerwone oczy kamer : Łomża : wydano nakładem Autorki : 2000. ​ISBN 83-912037-7-8​

Przypisy

Bibliografia

  • Stefan Uściński i Halina Miroszowa (Uścińska): Praca Zbiorowa OW TPZŁ –„Łomżyńskie Wspomnienia” – „Na schyłku życia wracamy do miejsc, z których wyrośliśmy” str. 110 -136 : Warszawa 1998 : ​ISBN 83-902985-5-4​
  • Irena Mickiewicz (oprac.): Praca Zbiorowa OW TPZŁ – „Nasze biografie” – „ Halina Miroszowa, z d. Uścińska primo voto Rościszewska” str. 71 – 74 : Warszawa 2006 : ​ISBN 83-924170-0-3​
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Halina Miroszowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Halina Miroszowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes