peoplepill id: franz-heyduschka
FH
1 views today
1 views this week
Franz Heyduschka
Niemiecki duchowny katolicki

Franz Heyduschka

The basics

Quick Facts

Intro
Niemiecki duchowny katolicki
A.K.A.
Franciszek Heyduschka
Gender
Male
Place of birth
Königsberg
Age
66 years
The details (from wikipedia)

Biography

Franz Heyduschka (ur. 4 października 1879 w Królewcu, zm. 2 stycznia 1946) – niemiecki duchowny katolicki, kanonik warmiński.

Pochodził z rodziny Łużyczan, którzy osiedlili się w Królewcu. Początkowo studiował budownictwo w Berlinie, by przenieść się na teologię w seminarium "Hosianum" w Braniewie. 11 maja 1902 otrzymał święcenia kapłańskie. Wikariusz w Kochanówce (1902-1904), w Lidzbarku Warmińskim (1904-1905). Otrzymał stypendium fundacji Perucka na studia w Rzymie (1905-1907), które ukończył ze stopniem doktora prawa kanonicznego. W Rzymie pełnił funkcję duszpasterza przy "Anima" (ośrodek duszpasterstwa dla wszystkich diecezji dawnego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego). W 1907 pracował w Neapolu.

Po powrocie przez krótki czas był wikariuszem w niedawno utworzonej parafii NSJ w Olsztynie. 7 stycznia 1908 został pierwszym wikariuszem. Od grudnia 1908 był drugim sekretarzem w Kurii Biskupiej we Fromborku. W 1909 ustanowiony kuratorem Pensions-Zuschuß-Verein. Pracował także jako prefekt konwiktu gimnazjalnego w Braniewie (od 1912). W latach 1914-1920 był proboszczem w Młynarach(1914 komendariusz, od 1915 proboszcz), a następnie w Jezioranach.

W listopadzie 1937 został kanonikiem kapituły warmińskiej. Był penitencjarzem kapituły i sędzią Sądu Biskupiego, głosił kazania w katedrze fromborskiej. Z powodu treści jego kazań wielokrotnie był przesłuchiwany na gestapo i nadprokuraturę sądu specjalnego w Królewcu.

W lutym 1945 po wkroczeniu Armii Czerwonej do Fromborka został zatrzymany i internowany w obozie w Pasłęku. Potem przebywał w okolicach Fromborka w Podgrodziu i Brzezinach. Powrócił do Fromborka w maju tegoż roku i kontynuował pracę duszpasterską - uczył religii, a na prośbę polskich wiernych odprawił mszę w Tolkmicku z okazji Dnia Morza. W lipcu 1945, w związku z nieobecnością biskupa warmińskiego Maximiliana Kallera, brał udział w wyborze tymczasowego rządcy diecezji, którym został proboszcz parafii św. Jakuba w Olsztynie Jan Hanowski. Kapituła obradowała w składzie zdziesiątkowanym wydarzeniami wojennymi, w wyborze Hanowskiego uczestniczyli jedynie Heyduschka, dziekan Alojzy Marquardt oraz Bruno Schwark.

W liście (do ks. administratora Teodora Benscha) z listopada 1945 określił siebie jako narodowości niemieckiej, nieznającego języka polskiego, chociaż posiadał podręcznik do gramatyki polskiego i katechizm w języku polskim, wydany w 1936 r. przez biskupa Maximiliana Kallera.

Wydarzenia schyłku wojny wyczerpały również ks. Heyduschkę, chociaż niemal do końca życia utrzymywał on kontakt z nowym administratorem diecezji, ks. Teodorem Benschem (powołanym we wrześniu 1945). Od grudnia 1945 Heyduschka chorował, zmarł w styczniu 1946 i został pochowany we Fromborku.

Bibliografia

  • Marian Borzyszkowski, Franciszek Heyduschka, w: Słownik biograficzny kapituły warmińskiej (pod redakcją Jana Guzowskiego), Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej "Hosianum", Olsztyn 1996
  • Ks. Andrzej Kopiczko, ks. Julian Żołnierkiewicz "Dzieje kościoła i parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie 1903-2003", Olsztyn 2003, Edytor „WERS” w Olsztynie, ISBN 83-919110-3-9
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franz Heyduschka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Franz Heyduschka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes