peoplepill id: franciszek-znaniecki
FZ
Poland
1 views today
1 views this week
Franciszek Znaniecki
Polski duchowny katolicki, filozof

Franciszek Znaniecki

The basics

Quick Facts

Intro
Polski duchowny katolicki, filozof
Places
Gender
Male
Place of death
Tczew, Poland
Age
71 years
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Znaniecki (ur. 11 marca 1918 w Groß Schillehnen koło Tylży, Prusy Wschodnie, zm. 14 kwietnia 1989 w Tczewie) – polski duchowny katolicki, profesor filozofii i historii filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, rektor tego seminarium, kanonik chełmiński.

Życiorys

Pochodził z wielodzietnej rodziny policjanta Jana i Jadwigi z domu Wiese. Po maturze w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Tczewie (1936) rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Pelplinie. W czasie okupacji pracował jako robotnik, w 1942 został przymusowo wcielony do wojska niemieckiego. Udało mu się zbiec z armii i przedostać do sił alianckich, od 1943 walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przeszedł szlak bojowy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Ukończył szkołę podchorążych w Anglii.

Do Polski powrócił w grudniu 1947 i podjął na nowo studia w seminarium pelplińskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 lutego 1949, pół roku był wikariuszem w Tczewie, następnie uzupełniał wykształcenie na specjalistycznych studiach filozoficznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dyplom doktora obronił w czerwcu 1952 na podstawie rozprawy Idea człowieka w filozofii Maxa Schelera. W lipcu 1952 został mianowany profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Obok wykładów z filozofii i historii filozofii wykonywał liczne obowiązki administracyjne w seminarium, był m.in. prefektem studiów, wicerektorem (1954-1964), rektorem (1970-1976).

W czerwcu 1968 odebrał nominację na kanonika gremialnego Kapituły Katedralnej Chełmińskiej. Amatorsko uprawiał malarstwo religijne, był twórcą licznych ikon Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy; ikony te trafiły do kościołów diecezji chełmińskiej. Znaniecki pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

Bibliografia

  • Anastazy Nadolny, Franciszek Znaniecki, w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańśkiego, Suplement I (pod redakcją Zbigniewa Nowaka), Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 1998
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Znaniecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Franciszek Znaniecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes