peoplepill id: franciszek-walter
FW
Poland
8 views today
8 views this week
Franciszek Walter
Polski wenerolog

Franciszek Walter

The basics

Quick Facts

Intro
Polski wenerolog
Places
Gender
Male
Place of birth
Kraków, Poland
Place of death
Kraków, Poland
Age
64 years
Education
Jagiellonian University
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Ksawery Walter (ur. 6 grudnia 1885 w Krakowie, zm. 19 maja 1950 tamże) – polski dermatolog i wenerolog, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Franciszka Waltera i Katarzyny z Kurowskich. Po ukończeniu w 1905 Gimnazjum św. Anny w Krakowie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1911 uzyskał tytuł doktora. Naukę kontynuował w Bernie i Berlinie, po powrocie do Krakowa w 1914 został sekundariuszem na oddziale skórnym i wenerycznym Szpitala św. Łazarza, w 1916 tymczasowo kierował tym oddziałem. W 1918 przedstawił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę habilitacyjną, a dwa lata później został prymariuszem na oddziale, którym dotychczas kierował. W 1925 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1934 profesora zwyczajnego dermatologii i wenerologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 6 listopada 1939 r. został aresztowany wraz z innymi profesorami UJ i AGH w ramach Sonderaktion Krakau następnie trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Zwolniony 8 lutego 1940 wrócił do Krakowa. W czasie okupacji pełnił funkcję lekarza dermatologicznego Ubezpieczalni Społecznej w Krakowie w latach 1941 – 1945. Dwukrotnie odmówił przyjęcia stanowiska kierownika katedry chorób skórnych i wenerycznych kursów lekarskich organizowanych przez okupanta niemieckiego we Lwowie. W grudniu 1944 objął szefostwo sanitarne PCK okręgu krakowskiego w związku z zbliżającymi się do Krakowa wojskami radzieckimi i na tym stanowisku doczekał końca wojny. W okresie okupacji zaangażował się również w pracę konspiracyjną i pełnił funkcję szefa służby zdrowia AK na terenie Krakowa (1941 – 1945). W latach 1946–1948 rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie kierował Kliniką Dermatologiczną Akademii Medycznej. Autor książki Wit Stwosz, rzeźbiarz chorób skórnych wydanej w 1933, w której napisał o chorobach skórnych postaci wyrzeźbionych na Ołtarzu Mariackim. Udowodnił w niej m.in., że syfilis występował w Europie jeszcze przed podróżą Kolumba do Ameryki. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim (pas 78 wsch.).

Członkostwo

  • członek Polskiej Akademii Umiejętności;
  • członek honorowy Towarzystwa Dermatologicznego w Czechosłowacji i Jugosławii;
  • członek korespondent Towarzystwa Dermatologicznego we Francji i na Węgrzech;
  • wiceprezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego;
  • prezes Towarzystwa Polsko-Jugosłowiańskiego w Krakowie;
  • członek Związku Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych;
  • członek Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego.
  • prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1935 roku był członkiem krakowskiej loży wolnomularskiej Przesąd Zwyciężony.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – pośmiertnie (1950)
  • Krzyż Komandorski Orderu Świętego Sawy (1932) – Jugosławia
  • Krzyż Komandorski Orderu Korony – Jugosławia

Przypisy

Bibliografia

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Franciszek Walter

Basics

Introduction

Życiorys

Członkostwo

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

Gallery (1)

Lists

Also Viewed

Lists
Franciszek Walter is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Franciszek Walter
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes