peoplepill id: franciszek-sudol
FS
Poland
1 views today
1 views this week
Franciszek Sudoł
Polish officer

Franciszek Sudoł

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Cieplice, Podkarpackie Voivodeship, Gmina Adamówka, Przeworsk County, Podkarpackie Voivodeship
Death
Place of death
Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukraine
Age
47 years
Franciszek Sudoł
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Marian Sudoł (ur. 4 października 1892 w Cieplicach, zm. wiosną 1940 w Charkowie) – pułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Życiorys

Był synem Sebastiana i Antoniny z domu Jeleń. W Jarosławiu ukończył gimnazjum, już w trakcie nauki angażując się w działalność organizacji niepodległościowych. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich i służył w szeregach kolejno 8, 9, 10 i 15 kompanii 2 Pułku Piechoty. 7 września 1915 awansował na chorążego, 1 lipca 1916 na podporucznika, w 1918 na kapitana. Od stycznia 1919 służył w Wojsku Polskim; był kolejno w 3 Pułku Piechoty, 8 Pułku Piechoty i 9 Pułku Piechoty. Dowodząc III batalionem w szeregach tej ostatniej formacji, a potem 2 baterią 12 Pułku Artylerii Polowej, walczył pod Brzeżanami (16–21 czerwca 1919) z wojskami ukraińskimi. Po awansie na stopień majora przez dwa miesiące pełnił obowiązki dowódcy 9 Pułku Piechoty Legionów (16 lutego – 19 kwietnia 1920). Był ranny na froncie wojny z Rosją radziecką. Od sierpnia 1920 dowodził batalionem zapasowym 9 Pułku Piechoty Legionów.

W 1927 awansowany został na podpułkownika i przeniesiony na stanowisko kwatermistrza 3 Pułku Piechoty Legionów. Rok później przeszedł do 14 Pułku Piechoty stacjonującego we Włocławku, gdzie był początkowo zastępcą dowódcy pułku. Z dniem 20 czerwca 1933 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 14 Pułku Piechoty. Z racji zajmowanego stanowiska pełnił jednocześnie funkcję komendanta garnizonu Włocławek. W latach 30. ukończył kurs dla dowódców pułków w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Był cenionym dowódcą, wyróżnianym nagrodami przełożonych. Udzielał się także społecznie we Włocławku, w takich organizacjach jak Polski Czerwony Krzyż, Liga Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej, Liga Morska i Rzeczna, w ruchu przysposobienia wojskowego i harcerstwa. W 1936 na czele delegacji wojskowych wręczał odznakę pamiątkową pułku prezydentowi Polski Ignacemu Mościckiemu. Na pułkownika awansował ze starszeństwem z 19 marca 1938 roku i 1. lokatą w korpusie oficerów piechoty. 15 listopada 1938 roku ówczesny generał do prac przy Generalnym Inspektorze Sił Zbrojnych, generał brygady Władysław Bortnowski stwierdził: „oficer doświadczony o średniej inteligencji i przeciętnych talentach. Jako dowódca pułku w polu bardzo dobry. Na wyższe stanowisko się nie nadaje”.

W maju 1939 roku został dowódcą Kaliskiej Brygady Obrony Narodowej. W chwili wybuchu II wojny światowej wraz z dowództwem brygady i dwoma batalionami NO (Kępińskim i Ostrzeszowskim) przeszedł pod komendę dowódcy 10 Dywizji Piechoty walczącej w składzie Armii „Łódź”.

Nie są znane okoliczności trafienia pułkownika Sudoła do niewoli radzieckiej po 17 września 1939. Był więźniem Starobielska, zginął w Charkowie wiosną 1940.

Postanowieniem nr 112-48-07 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 awansowany został pośmiertnie do stopnia generała brygady. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości "Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów".

Ordery i Odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Krzyż Niepodległości
  • Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
  • Złoty Krzyż Zasługi
Kadra oficerska 14 pułku piechoty w roku 1929 - ppłk Franciszek Sudoł siedzi czwarty z prawej (piąty z prawej siedzi płk Ignacy Misiąg, piąty z lewej siedzi mjr Mikołaj Świderski).
Korpus oficerów 14 pułku piechoty w dniu 11 listopada 1933. Ppłk Franciszek Sudoł (dowódca) siedzi czwarty z lewej (w środku siedzi płk Ignacy Misiąg, czwarty z prawej siedzi ppłk Hugo Korneliusz Mijakowski).

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Sudoł is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Franciszek Sudoł
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes