peoplepill id: franciszek-herhold
FH
Poland Ukraine
1 views today
1 views this week
Franciszek Herhold
Polish athletics competitor

Franciszek Herhold

The basics

Quick Facts

Intro
Polish athletics competitor
Work field
Gender
Male
Place of birth
Czeladź, Będzin County, Silesian Voivodeship, Poland
Death
Place of death
Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukraine
Age
39 years
Awards
Decade of Independence Regained
 
Silver Cross of Merit
 
War Medal 1918-1921
 
The details (from wikipedia)

Biography

Franciszek Jan Herhold (ur. 28 stycznia 1900 w Czeladzi, zm. w kwietniu 1940 w Charkowie) – lekkoatleta, medalista mistrzostw Polski w skoku w dal, kapitan piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Urodził się jako syn Romana i Franciszki z domu Kozłowska. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w 5 pułku piechoty Legionów, stacjonującym w garnizonie Wilno. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ranny w 1919. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, a także kursy narciarskie w 1925 i wychowania fizycznego w Poznaniu. Został awansowany do stopnia porucznika ze starszeństwem z dniem 1 lipca 1921. W 1928 był zweryfikowany w korpusie oficerów piechoty z lokatą 6. Został komendantem Okręgowego Ośrodka WF w Wilnie w 1930. Od 1 stycznia 1932 awansowany do stopnia kapitana.

Uprawiał lekkoatletykę, w tym skok w dal i biegi sprinterskie (w szczególności bieg na 200 metrów). Podczas mistrzostw Polski 1923 w Warszawie zdobył srebrny medal startując w barwach 5 pułku piechoty i osiągając wynik 5,86 m. Startował także w mistrzostwach Armii w tenisie ziemnym.

W latach 30. pracował w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Po wybuchu II wojny światowej 1939, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów. Był przetrzymywany w obozie w Starobielsku. Stamtąd nadsyłał korespondencję do bliskich. W 1940 wraz z innymi jeńcami został przewieziony do Charkowa i rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 (część zbrodni katyńskiej). Zamordowani jeńcy są pochowani na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w Piatichatkach.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
  • Srebrny Krzyż Zasługi (19 marca 1931)
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości

Zobacz też

  • Medaliści mistrzostw Polski seniorów w skoku w dal
  • Jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Franciszek Herhold is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Franciszek Herhold
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes