peoplepill id: feliks-rajczak
FR
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
was
Work field
Gender
Male
Place of birth
Świątniki, Pabianice County, Gmina Pabianice, Pabianice County, Łódź Voivodeship
Place of death
Sieradz, Sieradz County, Łódź Voivodeship, Poland
Age
48 years
The details (from wikipedia)

Biography

Feliks Rajczak (ur. 30 lipca 1938 w Świątnikach koło Pabianic – zm. 14 kwietnia 1987 w Sieradzu) – polski poeta, satyryk, edytor, działacz kulturalny.

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim w 1969 roku. Debiutował jako poeta w 1959 roku na łamach "Nowej wsi". Organizował życie kulturalne, pracował m.in. jako nauczyciel języka polskiego, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Sieradzu, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (1980-1987). Ojciec Wojciecha Feliksa (ur. 19 stycznia 1971) — magistra farmacji i Witolda Aleksandra (ur. 24 czerwca 1972) — artysty plastyka.

Życiorys

Feliks Rajczak urodził się w chłopskiej rodzinie w Świątnikach koło Pabianic, był najstarszym dzieckiem Jana (zmarłego 16 listopada 1983 roku) i Feliksy z domu Orłowskiej (zmarłej 3 czerwca 1992 roku), miał dwoje rodzeństwa — siostrę Eugenię i brata Jana. Podczas drugiej wojny światowej w roku 1943, cała rodzina została przesiedlona do Meklemburgii, a ich gospodarstwo przejęte przez okupantów. Rodzina powróciła do kraju w maju 1945 roku, motyw ten pisarz zawarł w jednym ze swoich opowiadań — Przeszliśmy Odrę. W tym samym roku młody Feliks podjął naukę w szkole podstawowej w Porszewicach, którą ukończył siedem lat później. Następnie uczęszczał do technikum budowlanego w Lublinie, drugą klasę rozpoczął już jednak w Łodzi. Po trzech miesiącach szkoły zachorował, a niewłaściwe leczenie spowodowało u Rajczaka trwałą chorobę serca. Maturę zdał w łódzkim liceum dopiero w roku 1963, na problemy zdrowotne nałożyły się także kłopoty z nauką.

Poeta rozpoczął w sierpniu 1963 stacjonarne studia w zakresie filologii polskiej na Uniwerystecie Łódzkim, zamieszkał wówczas przy ulicy Lumumby 3/5, gdzie obecnie mieści się apteka. W lutym 1965 roku, po ukończeniu trzech semestrów, przeniósł się na studia zaoczne. Rok później ukończył Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Łodzi. Pod kierunkiem doc. dr hab. Stanisława Kaszyńskiego napisał pracę magisterską na temat teatrów ludowych w regionie sieradzkim, studia polonistyczne ukończył w 1969 roku.

Feliks Rajczak ożenił się w roku 1966 z Marią Podgórską — mieszkanką Zduńskiej Woli, koleżanką ze studiów. Po ślubie zamieszkał w domu teściów przy ulicy Paprockiej w Zduńskiej Woli. 2 stycznia 1967 roku podjął pracę w świetlicy PSS "Społem", od kwietnia tego samego roku kierował Spółdzielczym Domem Kultury, stanowisko to pełnił do sierpnia 1969 roku. Rajczak powołał w czasie pracy w domu kultury do życia Dyskusyjny Klub Filmowy, Klub Amatora Plastyka i Klub Literacki. W roku szkolnym 1969/1970 był kierownikiem internatu Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej (obecny Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Zduńskiej Woli), rok później został tam nauczycielem języka polskiego.

W styczniu 1971 roku przyszło na świat pierwsze dziecko Feliksa i Marii Rajczaków — Wojciech Feliks, jak wspomina żona poety drugie imię — po ojcu — zostało nadane z jej stanowczego wyboru. Rok później, w czerwcu 1972 roku, urodził się drugi syn — Witold Aleksander, obecnie nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Maria Rajczak tamten okres wspomina następująco:

Życie płynęło na ogół spokojnie. Największymi w tym czasie problemami były choroby dzieci, praca zawodowa, ciasnota mieszkaniowa, które zapewne męczyły trochę Feliksa, ale mam wrażenie, że jednocześnie go umacniały, nadawały sens i radość Jego życiu.

— Maria Rajczak, Moje szczęście z Feliksem

Rajczak został wicedyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Sieradzu (placówka miała początkowo siedzibę w Zduńskiej Woli) we wrześniu 1975 roku, następnie objął Dział Wydawnictw i Informacji, który prowadził do samej śmierci w roku 1987. Podczas pracy w WDK powołał Klub Pracy Twórczej, a w nim sekcje: literacką, plastyczną i muzyczną. W 1975 r. został członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, a od stycznia 1980 r. pełnił funkcje sekretarza stowarzyszenia.

Od roku 1979 stan zdrowia Feliksa Rajczaka gwałtownie się pogarszał, a sam artysta nie chciał zdecydować się na podjęcie leczenia i operację. Zmarł nagle w drodze z pracy 14 kwietnia 1987 roku, dwa dni później został pochowany na zduńskowolskim cmentarzu przy ulicy Łaskiej, a uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne grono przyjaciół i znajomych z całego kraju.

Twórczość

Tomy poetyckie

  • Gołąb i jabłko, wrzesień 1967. (IW PAX)
  • Źrenica, listopad 1967. (KKMP przy ZG ZMW i LSW)
  • Jednostki uśmiechu, 1974. (Wydawnictwo Łódzkie)
  • Ósmy świt, 1977. (Wydawnictwo Łódzkie)
  • Dedykacje, wrzesień 1977. (Wydział Kultury UM w Zduńskiej Woli)
  • Ballada o łęgach, 1978. (LSW)
  • Ambaje, 1983. (Wydawnictwo Łódzkie)
  • Fraszki frywolne, 1984. (Wydział Kultury UM w Zduńskiej Woli)
  • Sieradzkie fraszki i limeryki, 1984. (WBP w Sieradzu)
  • Wrota, 1985. (LSW)

Pośmiertnie:

  • Ekslibrisy i epitafia, 1993. (Wydawnictwo Łódzkie)
  • Powiało dawnym życiem, 2007. (Biblioteka Topoli, pozycja 18)

Publikacje pod redakcją Feliksa Rajczaka

  • Wiersze o Świętym ze Zduńskiej Woli, 1982.
  • Obrazy i słowa, 1982.
  • Rubinowa Hortensja. Antologia utworów nagrodzonych 1965-1979 wraz z A. Biskupskim, 1987. (Wydawnictwo Łódzkie)
  • Miłość jest twórcza. Św. Maksymilian Kolbe w rzeźbie i poezji, 1987.
  • Siódma prowincja. Wiersze o Ziemi Sieradzkiej, 1990.

Bibliografia

  • Feliks Rajczak in memoriam. Ziemowit Skibiński (red.). Sieradz: Regionalny Ośrodek Kultury w Sieradzu, 1997, seria: Arkusze Sieradzkie. ISBN 83-903694-0-0.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Feliks Rajczak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Feliks Rajczak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes