peoplepill id: feliks-korwin-szymanowski
FK
Poland
1 views today
1 views this week
Feliks Korwin-Szymanowski

Feliks Korwin-Szymanowski

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Cygów, Gmina Poświętne, Masovian Voivodeship, Wołomin County, Poland
Age
76 years
Awards
Virtuti Militari
 
The details (from wikipedia)

Biography

Feliks Szymon Szymanowski herbu Ślepowron (ur. 25 stycznia 1791 w Warszawie, zm. 15 stycznia 1867 w Cygowie) – ziemianin, oficer napoleoński, bankier, wolnomularz.

Młodość

Urodził się jako najmłodsze dziecko, a trzeci syn Teodora Dyzmy Szymanowskiego h. Ślepowron, szambelana ostatniego króla Polski i Marianny Świdzińskiej h. Półkozic. Najstarszą z rodzeństwa była Bona, potem Aleksander i Ignacy. Odebrał wykształcenie domowe.

Od ok. 1807 związany z armią Księstwa Warszawskiego. Pierwotnie pozostawał pod opieką pułkownika Małachowskiego w ramach 14 Pułku Kirasjerów. W 1812 r. awansował na stopień porucznika i został przydzielony gen. Sułkowskiemu jako adiutant. Walczył pod Romanowem, Smoleńskiem, Borodino. W 1813 r. ponownie odnotowany został w 14 Pułku Kirasjerów, jako kapitan. W grudniu 1813 r. został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari i francuskim Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej. Po Kongresie wiedeńskim Feliks pozostał w służbie czynnej, a w 1830 roku odznaczony Orderem Świętego Stanisława. Służąc w wojsku Królestwa Polskiego awansował na pułkownika w oddziale kirasjerów. W czasie Powstania Listopadowego był zaliczony do oficerów powstania.

Rodzina i więź z Łubieńskimi

Po perypetiach wojennych i powstańczych Szymanowski wrócił do rodzinnego majątku w Cygowie i ożenił się z krewną, Marią, córką generała Piotra Łubieńskiego. Mieli czwórkę dzieci: Jadwigę (1843-1937), Teodora (1846-1901), Bolesława, który zmarł w wieku 2 lat, i Marię Helenę (1850-1926) potem malarkę.

Bliskie związki z rodziną Szymanowskich, m.in. otrzymany w posagu od rodziny Szymanowskich majątek Gole, spowodowały, że Piotr Łubieński, jako jeden z założycieli Towarzystwa Ziemskiego Kredytowego i Banku Polskiego, wciągnął Feliksa do tych organizacji. Jak pisze wymownie o tych sprawach Marian Brandys, na podstawie listów Tomasza Łubieńskiego:

Poza najbliższymi przyjaciółmi generała jego korespondencję zaludniają niemal wyłącznie krewni i powinowaci. Kiedy się czyta relacje pana Tomasza z wizyt w Zagościu, Kazimierzy Wielkiej, Guzowie, Goli, Izdebnie (te dwa ostatnie należące do Szymanowskich) ... – wtedy dopiero zaczyna się rozumieć, jak potężny potencjał energii społecznej reprezentowali sobą Łubieńscy

Marian Brandys, Koniec świata szwoleżerów, Tom 1, Czcigodni weterani, MG, Warszawa 2010, s. 157,

Po dymisji z wojska w stopniu pułkownika przed rokiem 1847, Feliks pracował w strukturach Banku Polskiego, później jako Starszy Dyrektor, do stycznia 1866. W czasie bytności w banku miał się przyczynić do rozwoju przemysłowego Żyrardowa, ufundowanego na ziemiach rodziny Łubieńskich.

Nieznany jest stosunek Feliksa do powstania styczniowego w 1863, ale miał negatywny stosunek do zaangażowania się w nim syna, Teodora. Związki z rodzinami Łubieńskich, Świdzińskich i znajomości pośród członków Towarzystwa Kredytowego jednoznacznie wskazałyby na Stronnictwo białych.

Krąg towarzyski i archeologia w majątku cygowskim

W domu Szymanowskich, przez pewien czas wychowywał się Bernard Alojzy Łubieński, kuzyn po kądzieli i rówieśnik Teodora, syna Feliksa. Poza Łubieńskimi i Sobańskimi, z którymi wszedł w powinowactwo przez małżonkę, do grona Feliksa należeli także Nakwascy, związani przez ślub jego starszej córki Jadwigi z Bolesławem Nakwaskim, syna Henryka Nakwaskiego. Bliskie relacje z Konstantym Świdzińskim, z którym był złączony także więzami krwi, spowodowały ujęcie Feliksa w testamencie. Córka starszego brata, Aleksandra, Maria, wyszła za mąż za Juliana Malczewskiego. Ich synem był znany malarz Jacek Malczewski, z tego samego rocznika jak młodsza córka Feliksa.

Przyjaźń Szymanowskich z Lelewelami, sąsiadami oraz rodzicami Joachima Lelewela i Prota Lelewela, można datować co najmniej od 1788 roku, kiedy Wola Cygowska, dotąd część majątku cygowskiego, została Lelewelom sprzedana przez Teodora, ojca Feliksa. O tej przyjaźni trwającej kilka pokoleń, świadczy Profesor Jerzy Kolendo, który opracował Raport wójtów wsi Cygów i Wola Cygowska mówiący o odkryciach rzymskich monet (z okresu Cesarza Karakalli, III w.) i innych znalezisk archeologicznych dokonanych w tych dwóch miejscowościach na Mazowszu. Ofiarowali oni popielnicę oraz toporek kamienny do Muzeum i Gabinetu Rzeczy Przyrodzonych. Raport, podpisany przez Wójta Gminy Cygów i Wójta Gminy Wola Cygowska i przedmioty zostały przedstawione na posiedzeniu Towarzystwa Warszawskiego Królewskiego Przyjaciół Nauk w dniu 23 listopada 1820 r. przez prezesa Staszica. Zdaniem Kolendy, mimo że współautorami raportu mieli być formalnie Feliks Szymanowski i Karol Lelewel, to najprawdopodobniej autorem był uczony numizmatyk, Prot Lelewel, wielki przyjaciel Feliksa.

Część ogrodów cygowskich przeznaczona była na szklarnie, w których ogrodnicy z Anglii pracowali przy produkcji kwiatów, wysyłanych niekiedy na dwór petersburski.

Feliks Szymanowski zmarł 15 stycznia 1867. Pochowany został obok ojca i dziadka w krypcie cygowskiego kościoła, obecnie w parafii Poświętne. Kościół ten zbudowany przez Dyzmę Szymanowskiego w XVIII w. został zbombardowany w czasie nalotów niemieckich w okresie drugiej wojny światowej.

Przypisy

Bibliografia

  • Lelewel Prot, Pamiętniki i diariusz domu naszego, Wrocław 1966.
  • Małgorzata Osiecka: Szymanowski (Korwin-Szymanowski) Feliks Szymon. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 50. Warszawa – Kraków: Instytut Historii PAN, 2014, s. 58–59. ISBN 978-83-63352-36-3..

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Feliks Korwin-Szymanowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Feliks Korwin-Szymanowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes