peoplepill id: feliks-konstanty-pruszak
FKP
Poland
1 views today
4 views this week
Feliks Konstanty Pruszak
Polish musical instrument maker

Feliks Konstanty Pruszak

The basics

Quick Facts

Intro
Polish musical instrument maker
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Płudy, Warsaw, Białołęka, Warsaw, Poland; Puławy, Puławy County, Lublin Voivodeship, Poland
Age
77 years
The details (from wikipedia)

Biography

Feliks Konstanty Pruszak (ur. 3 listopada 1883 w Butejkach, zm. 26 stycznia 1961 w Płudach) – polski lutnik.

Życiorys

Pochodził z rodziny szlacheckiej, był synem urzędnika Konstantego Pruszaka. Ukończył szkołę realną w Warszawie, następnie kształcił się u Adolfa Dörffla w Markneukirchen, w 1902 roku uzyskując dyplom czeladnika. Po kilku latach praktyki założył w 1908 roku własny warsztat w Warszawie przy ul. Nowy Świat 62. Był znawcą i konserwatorem starych instrumentów muzycznych oraz uznanym lutnikiem, uzyskał tytuł mistrza cechowego i był starszym cechu. Od 1925 roku był członkiem zarządu Zrzeszenia Polskich Wytwórców Instrumentów Muzycznych. W 1939 roku jego pracownia i większość kolekcji dawnych instrumentów na skutek działań wojennych uległy zniszczeniu, podobnie jak w 1945 roku dom i pracownia w Płudach. W latach 1945–1946 pracował jako nauczyciel języka niemieckiego w Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum Samorządowym im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Był współzałożycielem Krajowej Spółdzielni Instrumentarzy Muzycznych „Ton” i członkiem jej zarządu oraz członkiem założycielem i pierwszym prezesem (1954–1961) Stowarzyszenia Polskich Artystów Lutników. Prowadził kursy lutnicze w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Należał do inicjatorów utworzenia Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu i Państwowej Kolekcji Instrumentów Lutniczych w Warszawie. Był konsultantem izby rzemieślniczej w Warszawie. Był honorowym przewodniczącym jury I Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (1957). Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1959). Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Budował instrumenty o szlachetnym, donośnym brzmieniu, wzorując się na twórczości późnej szkoły cremońskiej. Używał tłustego lakieru z domieszką olejków eterycznych, o odcieniach złotopomarańczowych. Zbudował ponad 300 skrzypiec, 12 altówek, 20 wiolonczel. Stosował odręczne karteczki w języku polskim i łacińskim. Instrumenty Pruszaka prezentowane były na wystawach „Skrzypce w Polsce” (Poznań 1952) oraz „Polskie Instrumenty Muzyczne” (Warszawa 1966). Po jego śmierci trafiły do zbiorów Państwowej Kolekcji Instrumentów Lutniczych w Warszawie prowadzonej przez Związek Polskich Artystów Lutników i Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Grali na nich m.in. Stanisław Barcewicz, Tadeusz Wroński i Olgierd Straszyński.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Feliks Konstanty Pruszak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Feliks Konstanty Pruszak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes