peoplepill id: eugeniusz-krasuski
EK
Poland
1 views today
2 views this week
Eugeniusz Krasuski
Polish engineer

Eugeniusz Krasuski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Mińsk Mazowiecki, Mińsk County, Masovian Voivodeship, Poland
Death
Age
65 years
Education
Chemnitz University of Technology
Eugeniusz Krasuski
The details (from wikipedia)

Biography

Grób Eugeniusza Krasuskiego na Cmentarzu Powązkowskim

Eugeniusz Krasuski, właśc. Eugeniusz Jan Marceli Krasuski (ur. 22 kwietnia 1878 w Mińsku Mazowieckim, zm. 27 stycznia 1944) – inżynier chemik, działacz społeczny i polityczny, członek Rady Stanu i rady miejskiej w Łodzi, pamiętnikarz.

Życiorys

Krasuski odbył studia w Chemnitz i Miluzie zdobywając tytuł inżyniera. W 1902 rozpoczął pracę w fabryce Ludwika Grohmana jako chemik. Następnie był długoletnim dyrektorem zakładów K. Scheiblera i L. Grohmana zastępując na stanowisku Henryka Grohmana. W 1906 zaangażował się w działalność publicystyczną, publikując m.in. Zagadnienia Kultury (Warszawa 1913), O Brzozowskiego „Głosach wśród nocy” (Warszawa 1914).

Działał również w sekcji technicznej Łódzkiego Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu, którego w latach 1903–1905 był przewodniczącym. W 1909 był inicjatorem i członkiem zarządu powołania Stowarzyszenia Techników w Łodzi, m.in. z jego inicjatywy w stowarzyszeniu w 1910 utworzono Koło Chemików. W 1916 był zaangażowany w organizację biblioteki publicznej w Łodzi – został zastępcą dyrektora Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Łodzi – Seweryna Sterlinga.

Podczas I wojny światowej rozwinął działalność polityczną jako zwolennik Koła Międzypartyjnego oraz pełnił funkcję sekretarza w Komitecie Obywatelskim utworzonym po ewakuacji rosyjskiej administracji, w celu zarządzania Łodzią. W styczniu 1917 został radnym Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia Polskiego Komitetu Wyborczego wraz z Leopoldem Skulskim. W ramach działalności w radzie był głównym inicjatorem powstania Wydziału Statystycznego przy Zarządzie Miejskim w Łodzi, utworzonym 1 stycznia 1918, a następnie również jego członkiem. W 1917 był zaangażowany w powstanie Związku Miast Królestwa Polskiego. Podczas wojny pisał autorski pamiętnik opisujący działania wojenne w Łodzi i okolicach, które częściowo został opublikowany przez Mieczysława Hertza. W 1918 został wybrany do Rady Stanu Królestwa Polskiego, w której pełnił funkcję sekretarza, w tym samym roku zaangażował się w działalność Zjednoczenia Narodowego, którego był jednym z przywódców.

W 1939 uczestniczył w organizacji Komitetu Obywatelskiego, utworzonego w związku z ewakuacją władz miejskich i oczekiwaniem na wkroczenie Niemców do Łodzi, m.in. wraz z ks. bp. Kazimierzem Tomczakiem, Zygmuntem Lorentzem. Pełnił funkcję jednego z sekretarzy komitetu.

Życie prywatne

Eugeniusz Krasuski w 1903 ożenił się w Łodzi z Jadwigą z d. Wścieklica, córką fabrykanta – Władysława Wścieklicy i jego żony Marii Magdaleny. Małżeństwo miało 3 dzieci: Annę Marię Mieszkowską (1908–1994), żonę oficera Stanisława Mieszkowskiego (1903–1952), Stefana Eugeniusza Krasuskiego (1904–1987), męża Wandy Krasuskiej (1905–1994) i Janinę Jadwigę Jabłkowską (1905–1984), żonę Tomasza Jabłkowskiego (1903–1939).

Pochowany został na Starych Powązkach w Warszawie (kw. 3, rz. 1, m. 5, 6, 7).

Publikacje

  • Przemysł bawełniany w Polsce powojennej (1935)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Eugeniusz Krasuski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Eugeniusz Krasuski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes