Eugeniusz Guzek
Quick Facts
Biography
Eugeniusz Tadeusz Guzek ps. „Grabowski”, „Albinos” (ur. 24 listopada 1922 w Warszawie, zm. 21 listopada 2015 tamże) – polski działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, uczestnik powstania warszawskiego, podpułkownik WP w stanie spoczynku, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Przed wojną należał do 80 Drużyny Harcerskiej im. Jędrzeja Śniadeckiego i w jej ramach uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 w pomocniczej służby wojskowej. Podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem kolejno Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, w szeregach której podczas powstania warszawskiego walczył w szeregach Zgrupowania Pułku Baszta (kompania K-2).
Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1952, po czym pracował w warszawskiej Dyrekcji Rozbudowy Miasta. Po przejściu na emeryturę aktywnie działał w wielu organizacjach i związkach kombatanckich.
Od roku 2006 zasiadał w Zarządzie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1987 roku wraz ze swoimi rodzicami Józefem i Zuzanną (oboje odznaczeni pośmiertnie) został wyróżniony tytułem honorowym i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.Od 8 listopada 2010 do śmierci był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. 1 października wziął udział w obchodach 80-lecia 80 WDH. Był wtedy ostatnim żyjącym członkiem, który był w 80 WDH od samego początku. Zmarł w 2015 roku. Został pochowany z wojskowymi i harcerskimi honorami na Cmentarzu Bródnowskim.
Odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari - 3 maja 1946 za skuteczne powstrzymanie ataku niemieckiej piechoty dążącej do odcięcia walczących powstańców na terenie wyścigów od reszty Mokotowa
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 15 lipca 2004 za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w pracy społecznej w organizacjach kombatanckich
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
- Złoty Krzyż Zasługi
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Krzyż Armii Krajowej
- Krzyż Partyzancki
- Warszawski Krzyż Powstańczy
- Medal „Pro Patria”
- Medal „Pro Memoria”
- Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”