Erzsébet Kelemen
Quick Facts
Biography
Kelemen Erzsébet (Edelény, 1964. június 30.) író, költő, drámaíró, vizuális művész, irodalomtörténész, kutatótanár.
Élete
Középiskolai tanulmányait Budapesten, a Patrona Hungariae Gimnáziumban végezte. 1986-ban a Bessenyei György Tanárképző Főiskola magyar–ének-zene szakán tanári oklevelet, zongora tanszakon pedig zeneoktatói képesítést szerzett. 1995-ben hittanári diplomát kapott a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán. 2001-ben a Budapesti Műszaki Egyetem közoktatási szakán, 2006-ban pedig a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán, a magyar levelező tagozaton végzett. 2006-tól 2009-ig a Debreceni Egyetem Irodalomtudományok Doktori Iskolájának PhD-hallgatója. 2007 januárjáig, még Nagy Gáspár felkérésére és vezetése mellett, a Magyar Katolikus Rádióban a debreceni kulturális hírek tudósítója. Jelenleg a debreceni Szent József Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanára. A Hajdú Bihar Megyei Pedagógiai Szakszolgálat és Pedagógiai Szakmai Szolgáltató Intézetben emberismeret és etika tantárgyból megyei szaktanácsadói feladatokat is végzett. 2015 januárjától pedig magyar nyelv és irodalomból lát el szaktanácsadói feladatokat a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézetben. Kutatási területe az avantgárd és a kortárs vizuális költészet. Doktori (PhD) fokozatot szerzett: 2011. március 4-én. A disszertációját Papp Tibor vizuális költészetéből írta.
2014-ben az OFI próbaminősítő eljárásán vett részt: mesterpedagógusi fokozatot kapott. Majd 2015 őszén az OH által minősített kutatótanár lett.
Tagja az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának, a Magyar Írószövetségnek, a Bohár András Avantgárd Szakosztálynak, a Kazinczy Ferenc és a Bessenyei György Társaságnak.
Szépirodalmi folyóiratokban 1987 óta publikál. Verseire Csanád Béla költő és műfordító figyelt fel. Az ő támogatásával jelent meg a JEL Kiadónál az „Első kötet” című sorozat indító könyveként az Engedj Uram házad közelébe című verseskötete.
A szent zene és a hitoktatás című tanulmányát Kodály Zoltán egykori munkatársa, Nádasi Alfonz lektorálta. Egyedülálló, sikeres, hiánypótló alkotásnak tartotta a könyvet, mivel ilyen jellegű, mindenre kiterjedő szaktanulmány korábban nem jelent meg. A tanulmányt a JEL Kiadó a „Szülők és nevelők könyvespolca” című sorozat negyedik tagjaként jelentette meg 1996-ban.
A millecentenáris év alkalmából meghirdetett ifjúsági regényíró pályázaton a Tiván című ifjúsági történelmi regénye 3. díjat nyert. A könyv 1997-ben jelent meg. (A regény további kiadásai:1998, 2001, 2012)
Második verseskötete 1998-ban Sarutlanul címmel látott napvilágot. A kötethez a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársa, Elekfi László írta az ajánlást.
A pápai székhelyű Boldog Jövőnkért Alapítvány országos irodalmi pályázatán 1999-ben a Hexameron című írása alapítványi dicséretben részesült. Az írás novelláskötete címadója lett. A könyv nyitányát, a tizennyolc írást bevezető, ajánló oldalakat Cs. Varga István irodalomtörténész írta.
2003-ban Getszemáni magány címmel Teleki Pálról szóló két felvonásos drámája jelent meg a Magyar Napló Kiadónál (2013-ban a dráma magyar-lengyel nyelvű bővített változatát a Hungarovox Kiadó jelentette meg), 2005-ben pedig Violoncello címmel adta ki a Ráció Kiadó a vizuális költeményeit.
2007-ben Batthyány Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából a Magyar Írószövetség és a Honvédelmi Minisztérium által meghirdetett szépirodalmi pályázaton a Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei című műve 2. helyezést ért el: elnyerte a Honvéd Vezérkari Főnöki Díjat.
2007. október 12-én Bécsben, a Magyarok Házában, a Happy Birthday! című monodrámája ősbemutatója volt. A művet Sárközy Zoltán Jászai-díjas színművész adta elő. (Közreműködött: Juhász Árpád színművész és a szerző, Kelemen Erzsébet.)
2008-ban újabb kötetei jelentek meg: a Magyar Naplónál Happy Birthday! címmel a monodrámái (a kötethez – a teljes alkotói pályát bemutatva, értékelve – Bertha Zoltán irodalomtörténész írta az ajánlást), a Ráció Kiadónál pedig a Viaszpecsét című verseskötete látott napvilágot. 2010-ben egy etikatankönyve (Kairosz Kiadó), tanulmánykötete (Hét színkép, Ráció Kiadó) és a Püski Kiadónál a Batthyány-műve (Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei címmel) jelent meg.
2012-ben a Magyar Műhely Kiadótól a doktori disszertációját, a Püski Kiadótól pedig a Tiván című regényének negyedik kiadását vehette kézbe az olvasó . A művet a 2012. évi érettségi kortárs irodalom témakörébe választották Debrecenben. 2015-ben a Magyar Műhely Kiadó Napkelte címmel az újabb vizuális költeményeit, az Itt ragadt lélek regényét (egy pszicho-thrillert) pedig a Hungarovox Kiadó jelentette meg.
Versei litván nyelven is olvashatók az Utenos Diena és a Kultūros laikas című lapokban, illetve a Paukščiai vaikšto dangaus takais, Vengrų poetų eiléraščiai (Kintava, 2004) című antológiában.
Szakirodalmi publikációi a Ráció Kiadó könyveiben, valamint az Agriában, az Alföldben, a Bárkában, az Életünkben, az Információs Társadalomban, a Kortársban, a Korunkban, a Magyar Műhelyben, a Magyar Naplóban, a Napútban, továbbá a Pannon Tükörben, a Parnasszusban, a Szépirodalmi Figyelőben, az Új Hevesi Naplóban, a Zempléni Múzsában, a Bécsi Napló hasábján, a Károli Gáspár Református Egyetem tanulmánykötetében, a Kazinczy Ferenc Társaság és a Tokaji Írótábor évkönyveiben, valamint a szatmárnémeti irodalmi tanácskozás kötetében jelentek meg.
A számítógépes versgenerálás elméleti szakembere, hazai értelmezője (lásd: Létem egy pillanat csupán: virtuális verssorok megtestesülése. A programozott számítógépes költészet, Magyar Műhely 145., 2007/5.; Jelenlét ’07, sorozatszerk. Hima Gabriella, KRE-BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola, Budapest, 2009; A számítógép és az irodalom, Információs Társadalom 2009/1.; A számítógépes és a gondolati versgenerálás = „Élő nyelv, élő irodalom – hagyomány és kihívás”, Bíbor Kiadó, Miskolc, 2010.; Ki az alkotó: a költő vagy/és a gép? Csakis a költő! Megjegyzések az avantgárd konferenciához, Ambroozia, 2011/1.; „volt, van és lesz értelme”. Papp Tibor művészetéről, Parnasszus, 2014. tél). Francia nyelven egy brazil internetes folyóiratban, a Revista Texto Digitalban látott napvilágot a számítógépes költészetről szóló tanulmánya: L’ Ordinateur et la littérature, Traduction d’atalier par Philippe Dôme et Tibor Papp.
Megjelent könyvei
- Engedj Uram házad közelébe (JEL Kiadó, 1995) – versek
- A szent zene és a hitoktatás (JEL Kiadó, 1996) – tanulmány
- Tiván (JEL Kiadó 1997, 1998, 2001, Püski Kiadó 2012) – ifjúsági történelmi regény
- Sarutlanul (JEL Kiadó, 1998) – versek
- Hexameron (JEL Kiadó, 2000) – novellák
- Getszemáni magány (Magyar Napló Kiadó, 2003) – dráma Teleki Pálról
- Violoncello (Ráció Kiadó, 2005) – képversek
- Viaszpecsét (Ráció Kiadó, 2008) – versek
- Happy birthday! (Magyar Napló, 2008) - monodrámák
- Tiszta szándék. Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei (Püski Kiadó, 2010)
- Emberismeret és etika. Középszintű szóbeli érettségi tételek és jegyzetek a tanítási órákhoz (Kairosz Kiadó, 2010) - tankönyv
- Hét színkép (Ráció Kiadó, 2010) – tanulmányok, kritikák
- Testet öltött szavak. Papp Tibor vizuális költészete (Magyar Műhely, 2012) – monográfia
- Getszemáni magány. Dráma Teleki Pálról két felvonásban - Getsemańska samotność. Dramat o Pálu Teleki w dwóch aktach (Hungarovox Kiadó, 2013) - dráma
- Itt ragadt lélek (Hungarovox Kiadó, 2015) – regény (pszicho-thriller)
- Napkelte (Magyar Műhely Kiadó, 2015) – vizuális költemények
Díjai
• A „Segítő Mária” Alapítvány irodalmi díja a Tiván című ifjúsági, történelmi regényért, 1996.
• A Magyar Írószövetség és a Honvédelmi Minisztérium Vezérkari Főnöki Díja a Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei című műért, 2007.
• Alkotói Ösztöndíj a Debrecen Kultúrájáért Alapítványtól, 2010.
• Tormay Cécile Kör különdíja, 2010.
• Pilisi Alkotó Képtár Egyesület díja, 2011.
• Miniszteri Alkotói Díj, 2013.
• Alkotói Ösztöndíj a Debrecen Kultúrájáért Alapítványtól, 2014.
• A Nemzeti Kulturális Alap alkotói ösztöndíja, 2014.
• Magyar Ezüst Érdemkereszt, 2016.