peoplepill id: erzsebet-kelemen
EK
1 views today
1 views this week
Erzsébet Kelemen

Erzsébet Kelemen

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Age
60 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kelemen Erzsébet (Edelény, 1964. június 30.) író, költő, drámaíró, vizuális művész, irodalomtörténész, kutatótanár.

Élete

Középiskolai tanulmányait Budapesten, a Patrona Hungariae Gimnáziumban végezte. 1986-ban a Bessenyei György Tanárképző Főiskola magyar–ének-zene szakán tanári oklevelet, zongora tanszakon pedig zeneoktatói képesítést szerzett. 1995-ben hittanári diplomát kapott a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán. 2001-ben a Budapesti Műszaki Egyetem közoktatási szakán, 2006-ban pedig a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán, a magyar levelező tagozaton végzett. 2006-tól 2009-ig a Debreceni Egyetem Irodalomtudományok Doktori Iskolájának PhD-hallgatója. 2007 januárjáig, még Nagy Gáspár felkérésére és vezetése mellett, a Magyar Katolikus Rádióban a debreceni kulturális hírek tudósítója. Jelenleg a debreceni Szent József Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanára. A Hajdú Bihar Megyei Pedagógiai Szakszolgálat és Pedagógiai Szakmai Szolgáltató Intézetben emberismeret és etika tantárgyból megyei szaktanácsadói feladatokat is végzett. 2015 januárjától pedig magyar nyelv és irodalomból lát el szaktanácsadói feladatokat a Katolikus Pedagógiai Szervezési és Továbbképzési Intézetben. Kutatási területe az avantgárd és a kortárs vizuális költészet. Doktori (PhD) fokozatot szerzett: 2011. március 4-én. A disszertációját Papp Tibor vizuális költészetéből írta.

2014-ben az OFI próbaminősítő eljárásán vett részt: mesterpedagógusi fokozatot kapott. Majd 2015 őszén az OH által minősített kutatótanár lett.

Tagja az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának, a Magyar Írószövetségnek, a Bohár András Avantgárd Szakosztálynak, a Kazinczy Ferenc és a Bessenyei György Társaságnak.

Szépirodalmi folyóiratokban 1987 óta publikál. Verseire Csanád Béla költő és műfordító figyelt fel. Az ő támogatásával jelent meg a JEL Kiadónál az „Első kötet” című sorozat indító könyveként az Engedj Uram házad közelébe című verseskötete.

A szent zene és a hitoktatás című tanulmányát Kodály Zoltán egykori munkatársa, Nádasi Alfonz lektorálta. Egyedülálló, sikeres, hiánypótló alkotásnak tartotta a könyvet, mivel ilyen jellegű, mindenre kiterjedő szaktanulmány korábban nem jelent meg. A tanulmányt a JEL Kiadó a „Szülők és nevelők könyvespolca” című sorozat negyedik tagjaként jelentette meg 1996-ban.

A millecentenáris év alkalmából meghirdetett ifjúsági regényíró pályázaton a Tiván című ifjúsági történelmi regénye 3. díjat nyert. A könyv 1997-ben jelent meg. (A regény további kiadásai:1998, 2001, 2012)

Második verseskötete 1998-ban Sarutlanul címmel látott napvilágot. A kötethez a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének munkatársa, Elekfi László írta az ajánlást.

A pápai székhelyű Boldog Jövőnkért Alapítvány országos irodalmi pályázatán 1999-ben a Hexameron című írása alapítványi dicséretben részesült. Az írás novelláskötete címadója lett. A könyv nyitányát, a tizennyolc írást bevezető, ajánló oldalakat Cs. Varga István irodalomtörténész írta.

2003-ban Getszemáni magány  címmel Teleki Pálról szóló két felvonásos drámája jelent meg a Magyar Napló Kiadónál (2013-ban a dráma magyar-lengyel nyelvű bővített változatát a Hungarovox Kiadó jelentette meg), 2005-ben pedig Violoncello címmel adta ki a Ráció Kiadó a vizuális költeményeit.

2007-ben Batthyány Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából a Magyar Írószövetség és a Honvédelmi Minisztérium által meghirdetett szépirodalmi pályázaton a Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei című műve 2. helyezést ért el: elnyerte a Honvéd Vezérkari Főnöki Díjat.

2007. október 12-én Bécsben, a Magyarok Házában, a Happy Birthday! című monodrámája ősbemutatója volt. A művet Sárközy Zoltán Jászai-díjas színművész adta elő. (Közreműködött: Juhász Árpád színművész és a szerző, Kelemen Erzsébet.)

2008-ban újabb kötetei jelentek meg: a Magyar Naplónál Happy Birthday! címmel a monodrámái (a kötethez – a teljes alkotói pályát bemutatva, értékelve – Bertha Zoltán irodalomtörténész írta az ajánlást), a Ráció Kiadónál pedig a Viaszpecsét című verseskötete látott napvilágot. 2010-ben egy etikatankönyve (Kairosz Kiadó), tanulmánykötete (Hét színkép, Ráció Kiadó) és a Püski Kiadónál a Batthyány-műve (Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei címmel) jelent meg.

2012-ben a Magyar Műhely Kiadótól a doktori disszertációját, a Püski Kiadótól pedig a Tiván című regényének negyedik kiadását vehette kézbe az olvasó . A művet a 2012. évi érettségi kortárs irodalom témakörébe választották Debrecenben. 2015-ben a Magyar Műhely Kiadó Napkelte címmel az újabb vizuális költeményeit, az Itt ragadt lélek regényét (egy pszicho-thrillert) pedig a Hungarovox Kiadó jelentette meg.

Versei litván nyelven is olvashatók az Utenos Diena és a Kultūros laikas című lapokban, illetve a Paukščiai vaikšto dangaus takais, Vengrų poetų eiléraščiai (Kintava, 2004) című antológiában.

Szakirodalmi publikációi a Ráció Kiadó könyveiben, valamint az Agriában, az Alföldben, a Bárkában, az Életünkben, az Információs Társadalomban, a Kortársban, a Korunkban, a Magyar Műhelyben, a Magyar Naplóban, a Napútban, továbbá a Pannon Tükörben, a Parnasszusban, a Szépirodalmi Figyelőben, az Új Hevesi Naplóban, a Zempléni Múzsában, a Bécsi Napló hasábján, a Károli Gáspár Református Egyetem tanulmánykötetében, a Kazinczy Ferenc Társaság és a Tokaji Írótábor évkönyveiben, valamint a szatmárnémeti irodalmi tanácskozás kötetében jelentek meg.

A számítógépes versgenerálás elméleti szakembere, hazai értelmezője (lásd: Létem egy pillanat csupán: virtuális verssorok megtestesülése. A programozott számítógépes költészet, Magyar Műhely 145., 2007/5.; Jelenlét ’07, sorozatszerk. Hima Gabriella, KRE-BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola, Budapest, 2009; A számítógép és az irodalom, Információs Társadalom 2009/1.; A számítógépes és a gondolati versgenerálás = „Élő nyelv, élő irodalom – hagyomány és kihívás”, Bíbor Kiadó, Miskolc, 2010.; Ki az alkotó: a költő vagy/és a gép? Csakis a költő! Megjegyzések az avantgárd konferenciához, Ambroozia, 2011/1.; „volt, van és lesz értelme”. Papp Tibor művészetéről, Parnasszus, 2014. tél). Francia nyelven egy brazil internetes folyóiratban, a Revista Texto Digitalban látott napvilágot a számítógépes költészetről szóló tanulmánya: L’ Ordinateur et la littérature, Traduction d’atalier par Philippe Dôme et Tibor Papp.

Megjelent könyvei

  • Engedj Uram házad közelébe (JEL Kiadó, 1995) – versek
  • A szent zene és a hitoktatás (JEL Kiadó, 1996) – tanulmány
  • Tiván (JEL Kiadó 1997, 1998, 2001, Püski Kiadó 2012) – ifjúsági történelmi regény
  • Sarutlanul (JEL Kiadó, 1998) – versek
  • Hexameron (JEL Kiadó, 2000) – novellák
  • Getszemáni magány (Magyar Napló Kiadó, 2003) – dráma Teleki Pálról
  • Violoncello (Ráció Kiadó, 2005) – képversek
  • Viaszpecsét (Ráció Kiadó, 2008) – versek
  • Happy birthday! (Magyar Napló, 2008) - monodrámák
  • Tiszta szándék. Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei (Püski Kiadó, 2010)
  • Emberismeret és etika. Középszintű szóbeli érettségi tételek és jegyzetek a tanítási órákhoz (Kairosz Kiadó, 2010) - tankönyv
  • Hét színkép (Ráció Kiadó, 2010) – tanulmányok, kritikák
  • Testet öltött szavak. Papp Tibor vizuális költészete (Magyar Műhely, 2012) – monográfia
  • Getszemáni magány. Dráma Teleki Pálról két felvonásban - Getsemańska samotność. Dramat o Pálu Teleki w dwóch aktach (Hungarovox Kiadó, 2013) - dráma
  • Itt ragadt lélek (Hungarovox Kiadó, 2015) – regény (pszicho-thriller)
  • Napkelte (Magyar Műhely Kiadó, 2015) – vizuális költemények

Díjai

• A „Segítő Mária” Alapítvány irodalmi díja a Tiván című ifjúsági, történelmi regényért, 1996.

• A Magyar Írószövetség és a Honvédelmi Minisztérium Vezérkari Főnöki Díja a Tiszta szándék, Gróf Batthyány Lajos olmützi és pesti naplója, levelei című műért, 2007.

• Alkotói Ösztöndíj a Debrecen Kultúrájáért Alapítványtól, 2010.

• Tormay Cécile Kör különdíja, 2010.

• Pilisi Alkotó Képtár Egyesület díja, 2011.

• Miniszteri Alkotói Díj, 2013.

• Alkotói Ösztöndíj a Debrecen Kultúrájáért Alapítványtól, 2014.

• A Nemzeti Kulturális Alap alkotói ösztöndíja, 2014.

• Magyar Ezüst Érdemkereszt, 2016.

Források

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Erzsébet Kelemen is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Erzsébet Kelemen
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes