Quantcast
Erkan Baş: Politician | Biography
peoplepill id: erkan-bas
EB
1 views today
1 views this week
Erkan Baş
The basics

Quick Facts

Is Politician
Field Politics
Gender male
The details (from wikipedia)

Biography

Erkan Baş (d. 14 Temmuz 1979, Berlin, Almanya), siyasetçi ve akademisyen. 2009 yılı başında Türkiye Komünist Partisi genel başkanlığına seçildi.

Erken yaşamı ve kariyeri

Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya'nın Berlin kentinde doğdu. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aileden gelir. Ailenin Yugoslavya'daki soyadı Jusoviç'ti. Babası Almanya'ya çalışmaya giden işçilerdendi. Annesi bir dönem tekstil işçiliği yapmış ev hanımıdır.

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Bilim Tarihi bölümünde gerçekleştirmiştir. Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Üniversitedeki yemekhane işçilerinin haklarına dair verdiği mücadele sonucu okul yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırılmıştır.

Erken siyasi kariyeri

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi olan Erkan Baş, bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi'nde çeşitli sorumluluklar üstlenmiştir. İstanbul örgütünde faaliyet göstermiş, partinin İstanbul il sekreterliğini yapmış, Örgüt Bürosu'nun ve Merkez Komitesi'nin içinde yer almıştır. Partinin 2008 yılı 1 Mayıs eylemlerinde Taksim Meydanı'ndaki basın açıklamasını gerçekleştirmiştir. Ayrıca Ankara'da türbana karşı yapılan öğrenci eyleminde yer almıştır.

TKP'de Genel Başkanlık ve Kollektif Önderlik

TKP 9. Kongresi'nde Aydemir Güler geneӀ başkanӀık görevini bırakmış; onun yerine Erkan Baş geneӀ başkanӀık görevine seçilmiştir. TKP Genel Başkanlığı parti temsiliyetinin kolaylaşması için alınan kongre kararıyla yürülüğe girmiştir. Bu hamlenin istenen başarıyı getirmeyince parti Merkez Komitesi yaklaşık 6 ay sonrasında "genel başkanlık" makamını kaldırmıştır. TKP, parti Merkez Komitesi tarafından kolektif önderlikle yönetilmektedir

Ayrışma ve HTKP

2014 de yaşanan ayrışma sonrasında Halkın Türkiye Komünist Partisi safında bulunan Erkan Baş genel sekreter olmuştur

Kaynakça

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Sponsored
Search trend
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Erkan Baş

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes