Erik Alalooga
Quick Facts
Biography
Erik Alalooga (sündinud 2. aprillil 1974 Tallinnas Eestis) on eesti tegevus- ja installatsioonikunstnik.
Elulugu
Erik Alalooga on lõpetanud Tallinna Tehnikagümnaasiumi. Eesti Kunstiakadeemias omandas ta bakalaureusekraadi skulptuurierialal ja magistrikraadi interdistsiplinaarsetes kunstides.
Aastatel 2006–2010 töötas ta Eesti Kunstiakadeemia interdistsiplinaarse kunsti õppetooli dotsendina ja 2010–2013 Eesti Kunstiakadeemia etenduskunstide juhatajana, kus õpingud uurisid ja käsitlesid tehnoloogiat kui loomis- ja esinemisprotsessis domineerivat poolt.
2014. aastast esindab ta eksperimentaalmuusikat sooloartistina, uurides alternatiivset positsiooni helikunsti liigse digitaliseerimise ja maa-aluse muusikahariduse võimaluste säilimisele. 14. mail 2016 asutati etenduskunsti ja eksperimentaalmuusika helikunstigalerii Supersonicum, mille president on Erik Alalooga.
Looming
Teda tuntakse enamasti DIY analoogtehnoloogiliste lahenduste uurimise ja rakendamise kaudu oma teostes. Alates 2005. aastast on tema tähelepanu keskmes olnud vahetud suhted inimese ja masina vahel. Alustades interaktiivsetest tehnoloogilistest objektidest, liikus Erik Alalooga keerukamate suhtlusvormide poole. Alates 2009. aastast hakkas ta ühendama objekte suuremateks tehnoloogilisteks süsteemideks, mis vajas koordineeritud koostööd publiku sees. Nendel etendustel oli ühine pealkiri “Kinematic Mysteriums”. Alates 2011. aastast on ta osalenud tehnoloogiliste jõudluste keerukamates uuringutes. Selle perioodi etendused tegelesid füüsiliste kehadega, mis olid toores kontaktis materjali ja tehnoloogiaga, keskendudes ka interaktiivse heli ja valguse kasutamisele. Materjali vastupidavus võitis Eesti iseseisva tantsu 2012. aasta auhinna. Tema kunsti on eksponeeritud ja esitletud Eestis, Balti- ja Põhjamaades, Saksamaal, Austrias, Prantsusmaal, Šveitsis, USA-s ning Austraalias.
Näiteid loomingust
- Isikunäitus "Singulaator" Tartu Kunstimuuseumis. (25.05–18.08. 2018)
- Isikunäitus "A cock-work orange" Rakvere Nortsu tee angaaris. (08.06. 2017)
- Industriaalloits "Katastroof ja Dünaamika" Üle Heli Festivalil Punases Majas. (29.10. 2016)
- Erik Alalooga ja Andreas W "Materjali vastupanu" Uus Tants 2013 Eesti Kaasaegse Tantsukunsti Ülevaatefestival Haapsalus. (11.-13.04. 2013)
Tunnustus
2023. aastal pälvis Alalooga Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti aastapreemia Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis korraldatud isikunäituse „Vabastatud masinad“ ja kohaliku helikunsti edendamise eest, millest viimasena olulisim 2022 suvel Tartus Ajuokse Avangaaris tehtud festival Mäo Rist.
Ta valiti üheks kunstnikupalga saajaks aastatel 2024‒2026.