peoplepill id: emil-rzeszutek
ER
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Ostrowy Tuszowskie, Poland
Place of death
Olsztyn, Poland
Age
56 years
The details (from wikipedia)

Biography

Emil Rzeszutek (ur. 29 października 1940 w Ostrowach Tuszowskich, powiat Kolbuszowa, zm. 20 kwietnia 1997 w Olsztynie) – polski duchowny katolicki, rektor seminarium duchownego "Hosianum" w Olsztynie, prepozyt kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście.

Życiorys

Pochodził z rodziny rolniczej, był synem Stefana i Antoniny z Blicharzów. Jako kilkumiesięczne dziecko przeżył wysiedlenie całej parafii przez Niemców. W latach 1947-1954 uczęszczał do szkoły podstawowej w rodzinnych Ostrowach Tuszowskich, następnie do liceum ogólnokształcącego w Kolbuszowej. Świadectwo dojrzałości otrzymał 6 czerwca 1958 i w tymże roku rozpoczął studia w olsztyńskim Seminarium Duchownym. Święcenia subdiakonatu otrzymał 30 marca 1963 w Olsztynie z rąk biskupa Józefa Drzazgi, diakonatu 8 czerwca 1963 w Olsztynie z rąk biskupa Jana Obłąka. Jako wybijający się student seminarium został wyróżniony przywilejem otrzymania święceń prezbiteratu w rodzinnej parafii; święceń tych, z dyspensą związaną z brakiem wymaganego wieku, udzielił mu w Kolbuszowej biskup Obłąk 28 czerwca 1964. Pierwszą placówką ks. Rzeszutka została parafia św. Józefa w Olsztynie, gdzie neoprezbiter był wikariuszem do 1965.

W 1965 wystąpił do biskupa olsztyńskiego Tomasza Wilczyńskiego o zgodę na podjęcie studiów z filologii klasycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zgodę zwierzchnika diecezji otrzymał, ale z braku miejsc nie dostał się na studia w Lublinie i ostatecznie podjął je na Wydziale Humanistycznym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, będąc jednym z nielicznych księży studiujących na państwowej uczelni świeckiej w tym okresie. W czerwcu 1970 ukończył studia, a pracę Stosunek do śmierci i myśli z nią związane na przykładzie VII Księgi "Antologii Palatyńskiej" obronił w październiku 1971 z oceną bardzo dobrą, uzyskując magisterium filologii klasycznej. Już w 1970 z nominacji biskupa Drzazgi został wykładowcą łaciny i greki w seminarium w Olsztynie.

Emil Rzeszutek należał do najbliższych współpracowników Józefa Drzazgi, administratora apostolskiego, a od 1972 biskupa diecezji warmińskiej. Z nominacji biskupa Drzazgi w październiku 1971 został diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa nauczycieli i wychowawców (od listopada tegoż roku był też pomocniczym duszpasterzem akademickim w Olsztynie), w grudniu 1971 diecezjalnym referentem duszpasterstwa dobroczynności (do 1972). Od 1971 pełnił funkcję referenta prasowego Biuletynu Informacyjnego Sekretariatu Episkopatu Polski; zajmował się m.in. prasową obsługą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979. W latach 1975-1980 był kapelanem Szpitala Miejskiego (Mariackiego) w Olsztynie. Od 1976 kierował redakcją "Warmińskich Wiadomości Diecezjalnych", a przez pewien czas był sekretarzem redakcji "Studiów Warmińskich" (m.in. opracował skorowidze tomu IX, 1972). Wspólnie z księżmi Marianem Borzyszkowskim i Władysławem Nowakiem był wicepostulatorem beatyfikacji i kanonizacji Stanisława Hozjusza.

W latach 1979-1980 złożył na ręce nowego biskupa warmińskiego Józefa Glempa rezygnację z większości funkcji kurialnych (także redakcji "Warmińskich Wiadomości Diecezjalnych") i wiosną 1980 przeszedł do pracy w parafii w Dobrym Mieście, początkowo jako wikariusz-ekonom, następnie administrator i proboszcz. Od sierpnia 1980 był zarazem dziekanem dekanatu dobromiejskiego. W grudniu 1980 otrzymał nominację na kanonika kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście, a w maju 1981 został jej dziekanem. W marcu 1990 biskup Edmund Piszcz mianował ks. Rzeszutka prepozytem kapituły. Jako proboszcz dobromiejski Emil Rzeszutek przeprowadził odbudowę i renowację budynków kolegiackich, w tym samej świątyni. Dokonano m.in. wymiany instalacji elektrycznej, konserwacji wyposażenia i obrazów, przeprowadzono regotyzację kolegiaty, a także remont organów, dzięki czemu rozpoczęto organizować w Dobrym Mieście koncerty organowe. Kolegiata gościła m.in. trzykrotnie Józefa Glempa, wówczas już prymasa Polski (1983, 1986, 1989), a także arcybiskupa Tokio (1984), któremu towarzyszył profesor tokijskiego uniwersytetu katolickiego Tadeusz Obłąk, brat biskupa warmińskiego. W październiku 1989 zorganizowane zostało Sympozjum Dobromiejskie, na którym poprzez przybliżenie historii warmińskiej kapituły kolegiackiej uczczono 600-lecie istnienia kościoła. W maju tegoż roku, na mocy brewe papieża Jana Pawła II, kościół kolegiacki podniesiony został do rangi bazyliki mniejszej.

Ks. Rzeszutek był organizatorem pierwszych w Dobrym Mieście rekolekcji adwentowych, a także w ramach troski o duszpasterstwo dzieci i młodzieży wprowadził dodatkowe msze święte. Był również inicjatorem budowy kaplicy w Barcikowie. W 1984 wszedł w skład reaktywowanej Komisji Głównej Synodu Warmińskiego. W Dobrym Mieście, gdzie należał do inicjatorów powołania lokalnego pisma "Wiadomości Dobromiejskie" (w inauguracyjnym numerze w grudniu 1989 zamieścił artykuł Z nadzieją na przyszłość), pełnił także obowiązki kapelana miejscowego szpitala (1990-1991). Był ponadto diecezjalnym duszpasterzem policji w latach 1990-1991.

Wraz z końcem lipca 1991 ks. Rzeszutek na własną prośbę, motywowaną stanem zdrowia (przebył dwa zawały), odszedł z funkcji proboszcza i dziekana dobromiejskiego. Już we wrześniu 1991 biskup Piszcz powierzył mu nowe obowiązki - rektora seminarium "Hosianum", na miejsce ks. Kazimierza Torli. Na tym stanowisku Rzeszutek kontynuował budowę gmachu seminaryjnego na olsztyńskich Redykajnach. W 1992 kierowane przez niego seminarium zyskało rangę metropolitalnego, wraz z podniesieniem Olsztyna do miana stolicy archidiecezji. Jako rektor seminarium Emil Rzeszutek zainicjował "Dni otwartych drzwi" (1992), a także gościł wizytację apostolską biskupów Stanisława Szymeckiego i Jana Chrapka (maj 1992), 262 Konferencję Plenarną Episkopatu Polski (czerwiec 1993) oraz sesję naukową "Warmia - 750 lat dziejów" (listopad 1993). Pracę na stanowisku rektora zakończył w czerwcu 1995. W ostatnich latach życia Rzeszutek wchodził w skład takich instytucji, jak kolegium konsultorów archidiecezji warmińskiej (od 1992), archidiecezjalna rada wydawnicza (od 1994), archidiecezjalna komisja sztuki sakralnej (od 1995).

Ogłosił szereg notatek i sprawozdań w "Warmińskich Wiadomościach Diecezjalnych", sygnowanych kryptonimem er. W tym samym periodyku, jak również w "Posłańcu Warmińskim - Kalendarzu Maryjnym", ogłaszał szersze artykuły, dotyczące zazwyczaj księży zmarłych bądź jubilatów oraz ważniejszych uroczystości na terenie diecezji (np. uroczystości jubileuszowych w Glotowie w 1976 czy uroczystości w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie). Na podstawie własnych doświadczeń związanych z procesem beatyfikacyjnym kardynała Hozjusza ogłosił artykuł Ogólne normy procesu beatyfikacyjnego i procesu kanonizacyjnego ("Posłaniec Warmiński - Kalendarz Maryjny", 1976). W "Wiadomościach Dobromiejskich", a potem "Rozmaitościach Dobromiejskich", pisywał felietony z cyklu W cieniu kolegiaty. Drukiem ukazało się również kilka wywiadów z ks. Rzeszutkiem jako rektorem "Hosianum" ("Gazeta Olsztyńska", "Słowo. Dziennik katolicki"). Prywatnie duchowny pisał wiersze. W 1996 Rzeszutek złożył do druku swoją pracę magisterską, która miała wejść w skład XXXIV tomu "Studiów Warmińskich" w roku kolejnym; wobec śmierci autora zdecydowano o edycji osobnej i praca ta, pod tytułem Stosunek do śmierci na podstawie VII księgi "Antologii Palatyńskiej", ukazała się nakładem Wydawnictwa Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w 1998.

Emil Rzeszutek zmarł 20 kwietnia 1997 w Olsztynie po przebytym kolejnym zawale serca i pochowany został na cmentarzu w Dobrym Mieście. Przewodniczący uroczystościom pogrzebowym biskup Julian Wojtkowski napisał we wspomnieniu pośmiertnym w "Posłańcu Warmińskim": "Odszedł kapłan dużych zdolności i energii, wielkiej wrażliwości i cierpienia". Dawnego proboszcza uczczono tablica pamiątkową w kościele kolegiackim w Dobrym Mieście (odsłoniętą w pierwszą rocznicę jego śmierci), ks. Rzeszutek został też patronem jednej z ulic Dobrego Miasta.

Bibliografia

  • Andrzej Kopiczko, Ks. Emil Rzeszutek, w: Emil Rzeszutek, Stosunek do śmierci na podstawie VII księgi "Antologii Palatyńskiej", Wydawnictwo Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum", Olsztyn 1998, s. 7-17
  • Julian Wojtkowski, Kanonicy dobromiejscy 1960-1999, w: Słownik biograficzny kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście (pod redakcją Jana Guzowskiego), Wydawnictwo Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum", Olsztyn 1999, s. 137-138
  • Janusz Filipkowski, Tomasz Gajowniczek, Ks. prałat Emil Rzeszutek - życie, dzieło i myśl, „Rocznik Dobromiejski” 2007, t. 1, s. 193-200.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Emil Rzeszutek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Emil Rzeszutek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes