peoplepill id: edward-ciuk
EC
Poland
1 views today
1 views this week
Edward Ciuk
Polish geologist

Edward Ciuk

The basics

Quick Facts

Intro
Polish geologist
Places
Work field
Gender
Male
Place of death
Warsaw, Poland
Age
85 years
The details (from wikipedia)

Biography

Edward Ciuk (ur. 10 października 1909 w Łagiszy koło Będzina, zm. 8 marca 1995 w Warszawie) – geolog, specjalista geologii złóż węgli brunatnych oraz geologii trzeciorzędu na Niżu Polskim. Był odkrywcą, współodkrywcą i badaczem większości złóż węgla brunatnego w Polsce. Miał też poważne osiągnięcia w badaniach trzeciorzędu na Niżu Polskim, m.in. był twórcą nadal w zasadzie obowiązującego schematu litostratygrafii trzeciorzędu niżowego.

Życiorys

Pochodził z rodziny kolejarskiej. W 1934 ukończył Wydział Górniczy Państwowej Szkoły Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej. Uzyskał dyplom technika górniczego z odznaczeniem w geologii. Odbył szereg praktyk geologiczno-górniczych w kopalniach węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim (kopalnie Czeladź, Flora i Mars), rud żelaza w rejonie częstochowskim (kop. Konopiska), soli potasowych w Stebniku i Kałuszu, rud cynku i ołowiu (kop. Bolesław koło Olkusza) oraz ropy naftowej w Borysławiu.

W latach 1934-1939 pracował w macierzystej szkole, początkowo jako asystent nauczyciela, a od 1936 jako wykładowca mineralogii, petrografii, geologii i złóż surowców mineralnych. Jako ekstern uzyskał maturę ogólnokształcącą w gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. W 1938 wstąpił na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zamierzał studiować geologię i geografię. Studia przerwała wojna.

W miesiącach letnich 1939 był współpracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego. Pod kierunkiem Władysława Bobrowskiego prowadził poszukiwania glinek ogniotrwałych i rud żelaza w północnym obrzeżeniu Zagłębia Dąbrowskiego.

We wrześniu 1939 wziął udział w walkach odwrotowych Armii Kraków, jako plutonowy w Batalionie Obrony Narodowej. W tych walkach przeszedł od Zagłębia, przez Nidę, przeprawę przez Wisłę pod Baranowem, aż do Janowa Lubelskiego. Podczas wojny, w latach 1940-1943, pracował jako górnik dołowy w kopalni węgla kamiennego Mars, w Dąbrowie Górniczej. Potem, w latach 1043-1945, jako kreślarz w biurze mierniczym Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego Saturn, przejętego przez niemiecki Preussag.

W kwietniu 1945 zgłosił się do reaktywowanego w Krakowie Państwowego Instytutu Geologicznego. Na polecenie dyrektora, Karola Bohdanowicza, objął problematykę węgla brunatnego. W 1947 przeniósł się do Warszawy. Do 1954 był kierownikiem Działu Węgli Brunatnych w Wydziale Węgli kierowanym przez Stanisława Doktorowicz-Hrebnickiego. We współpracy ze Zjednoczeniem Przemysłu Węgla Brunatnego badał obszary czynnych, odbudowujących się i zniszczonych przez wojnę kopalń węgla brunatnego w Polsce Środkowej i Zachodniej. W 1951 rozpoczął prace rozpoznawcze i poszukiwawcze złóż węgla brunatnego w Polsce. W 1954 objął stanowisko kierownika Zakładu Złóż Węgli, zamienionego później na Zakład Geologii Złóż Węgla Brunatnego, którym kierował do 1978.

Po wojnie kontynuował też pracę jako wykładowca geologii, najpierw w Państwowej Szkole Górniczo-Hutniczej w Dąbrowie Górniczej, a później, w latach 1951-1952, na Wydziałach Mechaniczno-Górniczym i Elektryczno-Górniczym Politechniki we Wrocławiu, a w latach 1952-1954 na Wydziale Budownictwa Lądowego Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Warszawie. W 1955 uzyskał dyplom magistra geologii Akademii Górniczo-Hutniczej, na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym.

W 1956 za wybitne osiągnięcia zawodowe został mianowany docentem w Instytucie Geologicznym w Warszawie. Stanowisko i tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk przyrodniczych uzyskał w 1972. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego, autorem i współautorem ponad 150 publikacji, ponad 350 opracowań archiwalnych i kilkuset ekspertyz, opinii, koreferatów oraz recenzji.

Przeszedł na emeryturę w 1979, nadal pracując jako konsultant naukowy.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi (1952)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1954)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1960)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Państwa Polskiego (1970)
  • Order Sztandaru Pracy II klasy (1977)

Medale

  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej (1974)
  • Medal Górnictwa w 1000-lecie Państwa Polskiego (1962)
  • Medal 50-lecia Instytutu Geologicznego (1970)

Odznaki

  • Odznaka Przodownika Pracy Socjalistycznej (1970)
  • Odznaka Geologa (1970)
  • Odznaka Zasłużonego Przodownika Pracy Socjalistycznej (1971)
  • Złota Odznaka Zasłużonego dla Województwa Wrocławskiego (1971)
  • Złota Odznaka Zasłużonego Pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego

Przypisy

Bibliografia

  • Marcin Piwocki, 1995, Edward Ciuk (1909-1995), Przegl. Geol., v. 43, nr 6, s. 530-532, Warszawa.

Linki zewnętrzne

  • Edward Ciuk w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Edward Ciuk is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Edward Ciuk
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes