peoplepill id: edmund-chojecki-1
EC
1 views today
1 views this week
Edmund Chojecki

Edmund Chojecki

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Death
Place of death
Katyn, Smolensky District, Smolensk Oblast, Smolensk Oblast
Age
47 years
The details (from wikipedia)

Biography

Edmund Chojecki (ur. 18 marca 1892 w Popówce, zm. wiosną 1940 w Katyniu) – major kawalerii Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Urodził się jako syn Józefa i Władysławy, z domu Zdrojewska. Po I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Jako porucznik brał udział w wojny polsko-bolszewickiej 1920 w szeregach 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich; w 1920 został mianowany był dowódcą szwadronu k. m.. Po wojnie powrócił do macierzystej jednostki, przemianowanej na 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich, stacjonującej w garnizonie Bydgoszcz.

Został awansowany do stopnia rotmistrza w Korpusie Oficerów Kawalerii ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. W 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich służył do 1924. Później był przydzielony do 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej. Był wybitnym jeźdźcem. W 1921 znalazł się w składzie reprezentacji Polski w zawodach w Nicei. W kolejnych latach brał udział w wielu zawodach sportowych i odnosił sukcesy. Został przydzielony do Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, gdzie w stopniu majora został szefem ekwitacji. W tym czasie poznał mjra Henryka Dobrzańskiego. W 1928 był przydzielony do 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich.

Przed 1939 pracował na stanowisku Rejonowego Inspektora Koni w Łucku, podlegającemu Okręgowi Korpusu Nr II.

Po wybuchu II wojny światowej 1939, kampanii wrześniowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939, został aresztowany przez Sowietów. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku. O jego pobycie tam wspomniał w swojej relacji Henryk Gorzechowski (syn Henryka Gorzechowskiego). Wiosną 1940 został przetransportowany do Katynia i rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940. Został pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, gdzie w 1943 jego ciało zidentyfikowano podczas ekshumacji prowadzonych przez Niemców pod numerem 480. Przy zwłokach Edmunda Chojeckiego zostały odnalezione m.in. legitymacja oficerska, legitymacja Orderu Virtuti Militari i dokument jego nadania, trzy pocztówki, dwa listy, pugilares.

Jego żoną była Maria, z domu Mojewska, z którą miał córkę Krystynę.

Upamiętnienie

5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło awansował go pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 roku w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

W ramach akcji „Katyń... pamiętamy” / „Katyń... Ocalić od zapomnienia” 26 marca 2009 Edmund Chojecki został uhonorowany poprzez zasadzenie Dębu Pamięci przy Zespole Szkół w Birczy.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 3341 (za czyny pod miejscowością Mielejczyce; przyznany w 1921)
  • Krzyż Walecznych
  • Srebrny Krzyż Zasługi

    Zobacz też

    • jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku)

    Przypisy

    Bibliografia

    The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
    Lists
    Edmund Chojecki is in following lists
    comments so far.
    Comments
    From our partners
    Sponsored
    Edmund Chojecki
    arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes