peoplepill id: dionysius-of-dorostol
DOD
Greece Romania
1 views today
4 views this week
Dionysius of Dorostol

Dionysius of Dorostol

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth
Place of birth
Stagiades, Trikala, Meteora Municipality, Trikala, Greece
Place of death
Bucharest, Romania, Wallachia
Age
76 years
Dionysius of Dorostol
The details (from wikipedia)

Biography

Дионисий (на гръцки: Διονύσιος, Дионисиос) е гръцки духовник, епископ на Веселенската патриаршия.

Биография

Роден е в 1803 година в тесалийското село Стаядес. На двадесет години е ръкоположен за дякон в Гревена. Служи в патриаршеския двор като трети дякон, след това като втори, като велик архидякони като велик протосингел на Вселенска патриаршия.

На 19 ноември 1851 година е ръкоположен в патриаршеската църква „Свети Георги“ във Фенер за доростолски митрополит. В Силистра Дионисий се сблъсква с българското църковно движение, което обаче поради хетерогенността на православното население в народностно отношение, е доста неравномерно. Вестта за създаването на Българската екзархия в 1870 година е посрещната от българите в епархията тържествено и общините се отказват от Патриаршията. Българите в Черна вода, например, заявяват, че „усетили нужда... та се съединихме сички под име Народна бъгарска община в Черна вода“. Деветдесетте български семейства в Пашакъшла приветстват „радостното решение на църковния ни въпрос“ и молят Тулчанската българска община да им съдейства, за да бъдат приети под върховенството на Екзархията и да им се пратят български свещеници. Такива писма има от Гаргалък, Сарънасуф, Махмудия. В Силистра 1500 влашки фамилии от града и окръжието отправят писмо до Силистренската българска община за създаване на общо „Силистренско българско и влашко общество“, под върховенството на Екзархията, в което двете народности да запазят самостоятелност при езика на богослужението и училищата. На това движение се противопоставя митрополит Дионисий. По думите на Зина Маркова:

Катедралата на Тулча „Свети Николай“
Енергичен и комбинативен, Дионисий развива голяма активност, за да се задържи Силистренската епархия, опитвайки се да ѝ издействува статут на смесена епархия, т. е. официално да се признае правото там да резидират представители както на Екзархията, така и на Патриаршията. За тази цел той организира събиране на подписи за принадлежност към неговото църковно ведомство. Освен на гърците и гърчеещите се фамилии той разчита на молдовани, власи и руснаци, на колебливите и наплашени българи. Служи си с интриги, лъжи, заплашвания, разпространява служа, че българският църковен въпрос все още не е окончателно решен, че всички които минак към българската църква, ще плащат огромен дълг, преследва и наказва българските свещеници.

Българските дейци в центровете на епархията Тулча и Силистра предупреждават отделните общини да не вярват на владиката, информират Привременния екзархийски съвет за дейността му, като молят за застъпничество пред властите, и сами се обръщат към великия везир, че Дионисий нарушава Фермана за Българската екзархия, който признава Доростолската епархия за чисто екзархийска и молят за отстраняването му от епархията.

В 1872 година Дионисий е принуден да напусне митрополията в Силистра и се мести в Тулча, където разчита на гръцката колония и на приятеля си Исмаил бег, управител на града. Новият български митрополит Григорий Доростолски и Червенски обикаля епархията си и пристига в Тулча, където влиза в съревнование с Дионисий за привличането на влашкото население. Според френския консул Еме Адриен Лангле Григорий действа внимателно, а Дионисий - безскрупулно. Въпреки подкрепата на Исмаил бег, към ноември 1872 година освен 220 от общо 300 влашки къщи в Турча, българският митрополит е признат от селата Бештепе, Сарънасуф, Аджигьол, Къшла, Зебил, Каталой и други. Проекзархийската пропаганда обхваща и 60-те румънски села на санджака и Григорий печели и четирима румънски свещеници и учителя в румънското училище.

Проведеният референдум завършва с незначително мнозинство за екзархистите, поради толерирането от страна на властите на патриаршистите. Исмаил бег обаче скоро е отзован, но и Григорий е принуден да напусне Тулча и позициите на екзархистите се разклащат. С пристигането на епископ Климент Браницки положението се стабилизира, но в началото на 1875 година Дионисий печели владеенето на храма „Свети Николай“ и екзархистите строят свой - „Свети Георги“.

Старозагорското въстание се отразява зле на екзархийското дело в Тулча, тъй като властите подлагат българите на преследвания. В навечерието на Руско-турската война Дионисий обаче заминава на лечение в Западна Европа и като негов представител в епархията пристига бившият карпатоски и касоски епископ Никифор.

След анексирането на Северна Добруджа от Румъния в 1878 година, Дионисий заминава за Букурещ, за да се срещне с митрополит Калиник Угровлашки. Умира неочаквано в Букурещ на 4 януари 1879 година от перитонит. Погребан е в манастира Черника.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Dionysius of Dorostol is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Dionysius of Dorostol
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes