David Bawden
Quick Facts
Biography
David Bawden (* 1952) je jedním z významných představitelů v oboru informační vědy. Aktuálně působí jako profesor informační vědy na University of City v Londýně, kde působí na katedře knihovnictví a informační vědy. Jeho přínos pro informační vědu spočívá v přispění k rozvoji odvětví informační vědy i moderních informačních systémů, v propojení chemie a informační vědy a v jeho vzdělávacích a publikačních činnostech.
Život
Bawden se chtěl stát vědcem už od mládí, fascinoval ho svět science-fiction. Ze školních let ale nevynikal v matematice a činnost v laboratořích ho příliš nezajímala. Humanitní vědy byly jeho silnou stránkou. Zajímala ho chemie, a proto šel studovat organickou chemii. V akademické knihovně se dozvěděl o informační vědě a jeho zájem o tuhle oblast začal růst, neboť neobsahovala žádné výpočetní a praktické aspekty.
Vzdělání
1. studium na University of Liverpool se zaměřením na organickou chemii s titulem Mgr.
2. studium na University of Sheffield na Katedře knihovnictví a informační vědy se zaměřením na vědecké a chemické informace se zakončením tituly MSc. a PhD.
Akademické zaměření
Základní oblasti
- Základy informačních věd včetně pojetí informací v různých oblastech filozofie informací, metodologie budování a výzkumu v knihovnách a v samotných informačních disciplínách.
- Dokumentace a informační zdroje jako je jejich přirozená povaha, využití a organizace, historický vývoj a nové formy.
- Informační chování s aspekty spojené s individuálními rozdíly, s kreativitou a inovacemi a s rozvojem a pochopení digitální gramotnosti.
Hlubší vymezení oblastí
- Základy informačních věd a druhy teorií, konceptů a modelů používaných v informačních vědách a jak se teorie vyvíjí a používá v oboru. Zkoumal konceptyinformací v oblastech filozofie, fyziky a biologie ke zjištění, lze z tohoto druhu srovnání vyvodit poučení a získat užitečné poznatky z něhož může knihovnictví a informační věda čerpat pro formulující koncepty ostatních vědních disciplín. Bawden považoval Luciana Floridiho, autora knihy Filozofie informace, jeho formulaci informační etiky za velmi inspirativní jako jeho nejlepší konceptuální základ knihovnické a informační disciplíny, který může poskytnout pevný základ pro studium praktických a etických otázek, kterým čelí informační profese.
- Dokumentace a informační zdroje s využitím poznatků o dokumentaci Paula Otlet a Suzanne Briet o tradiční dokumentaci do nových digitálních forem dokumentů s historickým vývojem dokumentů v institucích se zájmem o 19. století. Vzhledem k jeho vzdělání se zaměřuje zejména na zdroje ve vědě a zdravotnictví.
- Informační chování informační vědy s hlavní myšlenkou, jak může informační věda spíše porozumět než pouze šířit informace. Zabývá se zde o kreativitu a inovacích informace, které mají silný vztah k přístupům k prohlížení informací. Zkoumající individuální rozdíly v informačním chování, zejména takové, které jsou spojeny s faktorem osobnosti podle jeho názoru hodnotným tématem pro studium pro doplňující aspekt sociálních studií.
Publikace
David Bawden byl velice vlivný a angažovaný autor, kde si klade základní otázky informační vědy. Ve svých publikačních dílech byl celkem 9645krát citován od roku 2012–2019.
Je samotným autorem 9 knih a u zbývajících 17 knih je spoluautorem, z něhož jeho nejznámější dílo je Introduction to information science, na kterém spolupracoval s významnou vědkyní Lyn Robinson, která taktéž přednáší na Katedře Informačních studií na University College London. Oba byli ve spolupráci i s dalšími autory jako jsou např. Birger Hjørland z Dánska a spol, ale ti napsali pouze jednotlivé předmluvy. V úvodu se hlavní autoři publikace převážně zaměřili na základní přehled informační vědy, protože se jedná o velmi rozsáhlou oblast, kde by výsledkem měl být kvalitní úvod do „logiky“ a „jazyka“ informační vědy. Zvláštní pozornost věnovali těm pasážím, o nichž nejsou rozsáhlé záznamy z jiných zdrojů. Věnují se převážně základním principům a oproti ostatním textům o informační vědě si kladli zvláštní důraz pro koncepci a teorii, které lze snáz pochopit než u znalostí o různých specifických vlastnostech současných systémů, služeb a technik.
V dalších knihách, co sám napsal rozebírá oblasti jako uživatelsky orientované hodnocení informačních systémů a služeb, chemické informační systémy nad rámec struktury a úvod do informačních technologií.
Je autorem a spoluautorem 25 vědeckých kapitol z různých knih, ve kterých se zabýval teoretickým vývojem v informačních vědách, teorií informace a vědecké komunikace, informační kultury v digitálním věku, informační a digitální gramotnosti související s celoživotním učení a digitálnímu občanství, porozumění informační politice, o informačních stylech, jak souvisí s rozdíly v chování s informacemi, o systémech chemických struktur a chemických informačních systémech.
Je autorem a spoluautorem celkem 347 článků ve vědeckých časopisech, kde byl editorem nejvýznamnějšího předního evropského recenzovaného článku s názvem The Journal of Documentation v oboru knihovnictví a informační vědy, ve kterém se zaměřuje na filozofické koncepty jeho rámce v kontextu své dokumentace a zaznamenaného poznání. Tyto články zahrnují odbornou praxi a nejnovější poznatky všech odvětví knihovní a informační vědy a ve vědách jimi příbuzných z psychologie, kognitivní vědy, fyzikální vědy, z komunikačních a mediálních studií a informatiky. Je jedním z nejcitovanějších článků v databázích SCOPUS a ISI. Za jeho nejcitovanější vědní časopis je považován časopis Informace a digitální literatura: přehled pojmů v Journal of documentation, kde se zabýval pojmy informační a digitální gramotností formou literárního průzkumu a analýzy. Je zde popsána i počítačová gramotnost, gramotnosti knihoven, síťové gramotnosti, internetové gramotnosti a hyper-gramotnosti, které jsou rozšířeny pro komplexní informační prostředí.
Je spoluautorem s Lyn Robinson jedné zprávy o vyhodnocení dopadu podpůrných služeb primární péče a duševního zdraví.
Je autorem diplomové práce na téma vyšetřování základních aspektů analýzy chemických reakcí pro ukládání a vyhledávání. A disertační práce na téma techniky substrukturální analýzy pro korelaci struktury a vlastnictví v počítačových informačních systémech.
Je spoluautorem spolu s Lyn Robinson a Tyabba Siddiqui internetové publikace zvané Still awaiting the quantum turn, která se zabývá myšlenkou o vznikající „kvantové informační vědy“ vysvětlené v pěti ohledech:
- použití volných analogií a metafor mezi koncepty v kvantové fyzice, v knihovnictví a informační vědě
- využití kvantových konceptů a formalismů při získávání informací
- využití kvantových pojmů a formalismů při studiu významu a konceptů k rozvoji kvantové sociální vědy
- v oblastech sousedících s informační vědou
- kvalitativní aplikace kvantových konceptů v samotných informačních disciplínách
Profesionální aktivity
Jeho soubor aktivit spadá dokategorií rozdělených podle typu aktivit na
Akademická spolupráce, kde se podílel celkem na čtyřech projektech
- projekt TEMPUS se týkal výuky informační gramotnosti koordinované Univerzitou Zagreby
- projekt se týkal vytvoření celoevropského programu pro knihovny a sci-informačního projektu, kde spolupracoval s dalšími 40 pracovníky v celé Evropě
- projekt se zabýval Open Access v teorii a praxi, kde spolupracoval se Sheffield University iSchool
- projekt se zabýval informační gramotností online, který sponzoroval Erasmus+ a spolupracoval na něm s univerzitami v Grazu, Zadar, Ljubljana, Hildersheim, Barcelona
Redakční činnost, kde byl členem ve 13 organizacích
- 1982–1991: Série editorství výzkumných studií Tisková série výzkumných monografií v Chemometrii
- 1987–1997: editorem IT Link pro ASLIB (Sdružení pro správu informací)
- 1990–1994: členem redakční rady, Journal of Chemical Information and Computer Sciences
- 1990–1993: editorem Perspektivy v řízení informací
- 1990–2002: členem redakční rady, Alternativy k laboratorním zvířatům
- 1990–2008: členem redakční rady, International Journal of Information Management
- 1991–1994: Série editorství výzkumných studií Tisková série výzkumných monografií v počítačích a chemických strukturách
- 1992–1995: členem redakční rady, Expert Systems in Information Work
- 2002–dosud: editorem Journal of Documentation
- 2005–2015: členem redakční rady Portál: knihovny a akademie
- 2010–dosud: členem redakční rady ASLIB Journal of Information Management
- 2012–dosud: spoluzakladatelem "Monografie" Základy informačních věd
- 2015–dosud: členem redakční rady časopisu MDPI pro otevřený přístup k informacím
Konference
- Konference: Knihovny v digitálním věku, kde byl předsedou tématu Kvalitativní hodnocení
- Praha Inforum (2009): na téma Vyhlídky na knihovnu a informace: tři pohledy na budoucnost, kde byl lektorem workshopu informační generace: změna nebo kontinuita s cílem na informační chování mladých lidí a jaký vliv v této generaci mají mít změny na knihovnické a informační služby
- 2010: 7. konference knihovnictví a informační vědy na University College London, kde byl za předsedu na konferenci v oblasti knihovnictví a informační vědy
Přednášky
- Barcelona (2005): při setkání ISKA na téma Digitální gramotnost a znalostní organizace
- Praha (2007): při setkání EUCLID / BCTS na téma O jeden krok dále: Evropský rozvojový plán kurikula o rok později
- Univerzita v Oulu, Finsko (2014): na téma Informační gramotnost. Minulost. Přítomnost, budoucnost? v roli oponenta při formální obhajobě disertační práce
- Zadar, Chorvatsko (2014): na téma Nejušlechtilejší potěšení: na získání porozumění z kvalitativního výzkumu. O oblasti knihoven v digitální éře
- Setkání iFutures, Sheffield (2014): na téma Informační výzkum: stále proti praktikujícím?
- Univerzita Roberta Gordona, Aberdeen (2015): na téma Setkání, syntéza, ponoření a výstavba: informace a získávání porozumění.
- Univerzita v Pise (2018): na téma Už nikdy v historii lidstva: informační vzdělávání pro život pro budoucnost vzdělávání v oblasti informatiky (FEIS 2018)
- Univerzita Porto (2018): na téma Podpora pravdy a podpora porozumění: organizace znalostí a prokletí infosféry.
Online články
- Univerzita v Oulu (2014): na téma Veřejné přednášky a obhajoby, kde shrnuje článek propagující svou přednášku, kterou měl v roli oponenta při obhajobě PhD
Televizní program
- (Chorvatsko): program nazvaný jako Technologie dnes, kde předložil prezentaci o vývoji elektronických knih, se zvláštním důrazem na jejich význam pro menšinové jazyky
Ostatní
- hodnotitel projektu Horizon2020 HERA (Humanities in European Research Area)
- hodnotitelem Ruské vědecké nadace
- hodnotitelem slovinské výzkumné agentury
- recenzent pro Radu ekonomického a sociálního výzkumu
- recenzent Rady pro výzkum umění a humanitních věd
- člen panelu REF2021 pro nastavení kritérií pro UoA34
- autor svého osobního blogu s názvem The occasional informationist (2009)
- aktivní uživatel na sociální síti Twitter pod jménem @david_bawden
Ocenění
- editor prestižního vědeckého časopisu The Journal of documentation
- čestný přednášející na University College v Londýně a na university of Ljubljana
Odkazy
Reference
Externí odkazy
- https://www.city.ac.uk/people/academics/david-bawden#profile=education – City University of London akademických pracovníků
- http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=David_Bawden#Citace_a_pou.C5.BEit.C3.A1_literatura – WikiKnihovna jako projekt pro sdílení a tvorbu studijních materiálů z oblasti knihovnictví a informační vědy
- https://theoccasionalinformationist.com/academic/research-and-professional/ – Osobní blog Davida Bawdena
- https://scholar.google.cz/citations?hl=cs&user=lwul2-4AAAAJ – Citace publikací Davida Bawdena
- https://wikisofia.cz/wiki/David_Bawden – Wikisofia otevřených zdrojů materiálů (nejen) pro studenty humanitních oborů.