Dariusz Gotlib
Quick Facts
Biography
Dariusz Gotlib– polski inżynier, doktor habilitowany nauk technicznych. Specjalizuje się w kartografii, geoinformatyce i systemach informacji geograficznej. Profesor nadzwyczajny Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Życiorys
Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1995). Doktorem został w 2001 na podstawie pracy zatytułowanej Możliwości wykorzystania analitycznych metod projektowania systemów informatycznych w tworzeniu baz danych przestrzennych na przykładzie topograficznego systemu informacyjnego, przygotowanej pod kierunkiem Andrzeja Makowskiego. Habilitację z geodezji i kartografii uzyskał w 2011 na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego i pracy pt. Metodyka prezentacji kartograficznych w mobilnych systemach lokalizacyjnych i nawigacyjnych. W latach 2012-2016 działał w Senackiej Komisji ds. Nauki Politechniki Warszawskiej, jak również pełnił urząd prodziekana ds. Nauki i Rozwoju na Wydziale Geodezji i Kartografii PW. W 2016 objął rolę pełnomocnika ds. Rozwoju na tym samym wydziale oraz został członkiem Rektorskiej Komisji ds. Nauki i Aparatury Naukowo Badawczej.
Działalność naukowa
W swojej działalności naukowej Gotlib skupia się m.in. na geoinformatyce, kartografii mobilnej i nawigacyjnej, modelowaniu danych przestrzennych, a także na kartografii wnętrz budynków i nawigacji wewnątrz budynków. Od 1995 prowadzi działalność dydaktyczną na Wydziale Geodezji i Kartografii PW, w ramach której współtworzył na tymże wydziale pierwszy w Polsce kierunek „Geoinformatyka”. Od 1999 do 2007 pełnił rolę głównego projektanta polskiej Bazy Danych Topograficznych, przed 2003 biorąc udział w tworzeniu ogólnopolskich Wytycznych Technicznych Bazy Danych Topograficznych. W latach 2001-2011 pracował dla firm z grupy kapitałowej Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych, koordynując rozwój Systemu Bazy Danych Przestrzennych. Ponadto działa w szeregu organizacji naukowych i zawodowych, m.in. Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk czy Sekcji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności.
Swoje prace publikował w czasopismach, takich jak „Polski Przegląd Kartograficzny” i „Geodeta: magazyn geoinformacyjny", jak również na różnych konferencjach naukowych. Współredagował też czasopisma „Polish Cartographical Review”, „Annual Navigation” czy „Reports on Geodesy and Geoinformatics”. Współtworzył także kilka monografii.