peoplepill id: danuta-molenda
DM
Poland
1 views today
2 views this week
Danuta Molenda
Polish medievalist

Danuta Molenda

The basics

Quick Facts

Intro
Polish medievalist
Places
Work field
Gender
Female
Age
72 years
Education
University of Warsaw
(-1954)
Awards
Zasłużony Działacz Kultury
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Danuta Molenda, z domu Mogulska (ur. 23 czerwca 1931 w Warszawie, zm. 22 marca 2004) – polska historyk i archeolog, mediewistka.

Jako nastolatka uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Z tych czasów pochodzi jej opublikowany po śmierci dziennik W 1949 r. ukończyła Liceum Humanistyczne im. Stefanii Sempołowskiej na Żoliborzu. W tym samym roku rozpoczęła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując stopień magistra historii w lutym 1954 r. na podstawie pracy Organizacja przedsiębiorstw górniczych Fuggerów w południowych Niemczech, napisanej pod kierunkiem profesora Mariana Małowista. Od marca 1954 r. zatrudniona została na stanowisku starszego asystenta w Instytucie Historii Kultury MaterialnejPolskiej Akademii Nauk w Pracowni Historii Górnictwa i Obróbki Metali. Rozpoczęła wówczas badania nad dziejami górnictwa kruszcowego w Polsce feudalnej, których efektem był rozdział Górnictwo kruszców w Zarysie dziejów górnictwa na ziemiach polskich pod red. Jana Pazdura oraz kilka artykułów. Pracę doktorską Górnictwo kruszcowe na terenie złóż śląsko-krakowskich do połowy XVI w., (promotor: Marian Małowist)obroniła w grudniu 1962 r., a opublikowała w 1963 r. 1 czerwca 1963 r. została adiunktem w IHKM PAN. W grudniu 1970 r. dr Danuta Molenda ukończyła rozprawę habilitacyjną Kopalnie rud ołowiu na terenie złóż śląsko-krakowskich w XVI– XVIII w. Z dziejów postępu technicznego w górnictwie kruszcowym, która ukazała się nakładem Ossolineum w 1972 r., a rok później wyróżniona została Nagrodą Sekretarza Naukowego PAN. W czerwcu 1973 r. zdała kolokwium habilitacyjne i uzyskała stopień docenta habilitowanego, a w 1974 r. — etat docenta IHKM PAN. W 1988 r. otrzymała nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1995 r. na profesora zwyczajnego. Była uczestniczką wielu sympozjów, kongresów i konferencji w kraju i za granicą, wygłaszając na nich referaty, m.in.: w Austrii, Czechosłowacji, NRD, RFN, Szwecji, Francji i we Włoszech. Dorobek naukowy profesor Danuty Molendy to kilkadziesiąt artykułów i rozpraw naukowych,

Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem XXV-lecia IHKM, Medalem Tysiąclecia, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Zasłużony Działacz Kultury”.

Wybrane publikacje

  • Górnictwo kruszcowe na terenie złóż śląsko-krakowskich do połowy XVI wieku, Warszawa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo PAN 1963.
  • Kopalnie rud ołowiu na terenie złóż śląsko-krakowskich w XVI-XVIII wieku: z dziejów postępu technicznego w eksploatacji kruszców, Warszawa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wydawnictwo PAN 1972.
  • Metale nieżelazne na ziemiach polskich od XIV do XVIII wieku (zastosowanie i wyroby), Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1987.
  • Polski ołów na rynkach Europy Środkowej w XIII-XVII wieku, Warszawa: Wydawnictwo IAiE PAN 2001.

Bibliografia

  • Dariusz Główka, Danuta Molenda (23 VI 1931 – 22 III 2004), "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej" 53 (2005), nr 2, s. 253–254.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Danuta Molenda is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Danuta Molenda
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes