Carlos González Sháněl
Quick Facts
Biography
Carlos González Sháněl (1973) je chilský publicista českého původu. Byl korespondentem mexické televizní stanice Televisa v zemích východní Evropy. V současné době pracuje jako novinář a dokumentarista v americké Filadelfií
Životopis
Narodil se v Buenos Aires, Argentina v česko-chilské rodině.
Vystudoval audiovisuální komunikaci na Univerzitě UNIACC v Santiagu de Chile, kde obdržel i postgraduální titul Magister v oboru Komunikace a Marketing. Je také absolventem oboru Sociálně tržní hospodářství na Univerzitě Miguel de Cervantes (stipendista Nadace Konrada Adenauera).
Krátce po ukončení studií v roce 1997 se přestěhoval do Evropy, nejprve žil v Bruselu a pak se přestěhoval do Prahy, kde působil jako korespondent, reportér a mezinárodní komentátor v různých médiích, včetně zahraničního vysílání Českého rozhlasu České televize
a Regionální televize.
Od roku 2013 byl zahraničním zpravodajem Mexické televize Televisa. Z Prahy informoval i o dění v dalších zemích, například v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku či v Gruzii.
Na podzim roku 2014 byl vyslán jako reportér do místa ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, ve kterém zemřely tisíce osob a další milion lidí musel opustit své domovy. Natočený materiál pak shrnul v dokumentu „Ceasefire Zone: Diary of Ukraine's Forgotten War“.. Film vzdává poctu jak civilnímu obyvatelstvu, tak novinářům, kteří položili svůj život při plnění svých pracovních povinností.
Na pozici zahraničního zpravodaje v České republice skončil v létě 2015 a byl vyslán jako korespondent do Filadelfie. Z televize odešel definitivně o rok později.
Je spoluautorem knihy „Válečné hry v Pacifiku: o nepravděpodobném ozbrojeném konfliktu mezi Chile a Peru“, jejíž předmluvu napsal bývalý český senátor a bývalý Ministr vnitra Jan Ruml, a producent dokumentárního filmu „Kubánské jaro“ (Rakousko, Česká republika).
Lidská práva
Dlouhodobě se věnuje otázkám dodržování lidských práv, jedním z jeho hlavních témat výzkumu a analýzy. Spolupracuje s nevládní organizaci nadace Forum 2000 a dříve pracoval s týmem lidskoprávní sekce společnosti Člověk v tísni, kde spoluzaložil kubánskou sekcia podílel se na realizaci několika projektů v oblasti lidských práv.
Kromě aktivit v nevládním sektoru se věnuje různým akademickým projektům, konferencím a seminářům. V minulosti přednášel mimo jiné o problematice lidských práv v Latinské Americe na katedře politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.