peoplepill id: bronislaw-hozakowski
BH
Poland
1 views today
1 views this week
Bronisław Hozakowski

Bronisław Hozakowski

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Bronisław Julian Wiktor Hozakowski (ur. 17 maja 1887 we Włocławku, zm. 2 czerwca 1948 w Toruniu) – polski przedsiębiorca, konsul honorowy Republiki Francji w Toruniu (od 1922), importer samowarów z Rosji, właściciel gospodarstwa ogrodniczego w Toruniu.

Był synem Bolesława i Marii z Mikoszewskich. Ojciec zasłużył się jako pionier branży nasienno-handlowej na Pomorzu, od 1885 prowadził pierwszą firmę tej specjalności w Toruniu. Matka pochodziła z rodziny włocławskiego notariusza. W rolnictwie i ogrodnictwie pracowali również trzej młodsi bracia Bronisława: Marian (1891–1962), Zygmunt (1894–1954) i Aleksander (1900–1947).

Hozakowski uczęszczał do gimnazjum w Toruniu (1893–1903), potem odbył dwuletnią praktykę w firmie ojca, a następnie około 10 lat spędził na zaznajamianiu się z innymi przedsiębiorstwami tej samej branży, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Po śmierci ojca w 1919 stanął na czele firmy, którą pod nazwą "B. Hozakowski, Skład i Hodowla Nasion, Zakłady Ogrodnicze" rozwinął do jednej z największych w niepodległej Polsce. Dodatkowo od 1922 prowadził znane zakłady ogrodnicze. Specjalizował się w hodowli cyklamenów, hortensji, gloksynii, chryzantem, dalii, gladioli. W ramach prac doświadczalnych, prowadzonych w Stacji Doświadczalnej Pomorskiej Izby Rolniczej w Kończewicach koło Chełmży i w majątku Złotniki Kujawskie koło Inowrocławia, wyhodował nowe odmiany buraków pastewnych, marchwi, cebuli, buraków ćwikłowych, pomidorów, pietruszki, rzodkiewki. Zasłużył się dla podniesienia poziomu hodowli nasion w kraju. Nasiona również eksportował do licznych krajów europejskich. Z zagranicy sprowadzał narzędzia ogrodnicze i preparaty do zwalczania chorób i szkodników roślin. Ponadto był importerem herbaty, głównie indyjskiej, i samowarów. Dbał nie tylko o rozwój firmy, ale i własnych pracowników, których wysyłał na zagraniczne staże i szkolenia.

Wielokrotnie uczestniczył w wystawach i pokazach ogrodniczych, zdobywając szereg wyróżnień (Wielki Złoty Medal Ministra Rolnictwa w 1928, Wielki Złoty Medal Pomorskiej Wystawy Ogrodniczej w 1928, Złoty Medal Pomorskiej Izby Rolniczej i inne). Urządzał od 1929 na terenach powystawowych w Toruniu trawniki i kwietniki, na których prezentował kwiaty i krzewy ozdobne. Wydawał też regularnie katalogi kwiatów, warzyw, nasion, narzędzi rolniczych, a w 1923 opublikował Wskazówki do uprawy nasion wydane staraniem firmy B. Hozakowski w Toruniu.

Hozakowski udzielał się również społecznie, był przed 1939 m.in. radnym miasta (1922–1928), wieloletnim konsulem honorowym Francji (od 1922, z przerwą w okresie II wojny światowej), przewodniczącym Towarzystwa Polsko-Francuskiego, prezesem i wiceprezesem Pomorskiego Związku Właścicieli Zakładów Ogrodniczych (późniejszego Pomorskiego Towarzystwa Ogrodniczego), prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, Grudziądzu i Gdyni, sędzią handlowym przy Sądzie Okręgowym w Toruniu. Jako konsul słynął z wydawania wystawnych przyjęć z okazji Święta Narodowego Francji 14 lipca dla lokalnych notabli, głównie dla urzędników Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego w Toruniu. Po wojnie nadal pełnił obowiązki konsularne, przewodniczył Obywatelskiemu Komitetowi Odbudowy Warszawy i Komitetowi Daniny Narodowej oraz brał udział w pracach Towarzystwa Przyjaciół Młodzieży Szkół Wyższych, Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Rady Parafialnej przy Bazylice Św. Jana.

Po wybuchu wojny był więziony przez hitlerowców kolejno w Toruniu, Elblągu i Gdyni. Zwolniony w 1941, m.in. dzięki staraniom zagranicznych kontrahentów, odmówił podpisania volkslisty; został pozbawiony majątku i wysiedlony do Warszawy. W 1945 wrócił do Torunia i wznowił działalność firmy. Zmarł 2 czerwca 1948 w Toruniu, tamże został pochowany. Był odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie) oraz kilkoma odznaczeniami francuskimi, w tym Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (1947).

W 1922 poślubił Eugenię z Bortnowskich (1903–1986), miał dwoje dzieci: Irenę, I voto Orzechowską, II voto Fenikowską i syna Bolesława (1925–1943), zamordowanego na Pawiaku.

Bibliografia

  • Czy wiesz kto to jest? (pod ogólną redakcją Stanisława Łozy), Warszawa 1938, s. 265 (z fotografią)
  • Zdzisław Kosiek, Hozakowski Bronisław (1887–1948), hodowca roślin, właściciel przedsiębiorstwa ogrodniczo-nasiennego, w: Polski Słownik Biograficzny, tom X (redaktor naczelny Kazimierz Lepszy), Wrocław–Warszawa–Kraków 1962–1964, s. 41–42
  • Krystyna Podlaszewska, Hozakowski Bronisław Julian Wiktor (1887–1948), kupiec, działacz społeczny, w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego (pod redakcją Stanisława Gierszewskiego), tom II: G–K (pod redakcją Zbigniewa Nowaka), Gdańsk 1994, s. 228–229
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Bronisław Hozakowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Bronisław Hozakowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes