peoplepill id: boyko-neshov
BN
Bulgaria
2 views today
2 views this week
Boyko Neshov
Bulgarian revolutionary

Boyko Neshov

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian revolutionary
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Koprivshtitsa, Koprivshtitsa Municipality, Sofia Province, Bulgaria
Death
Place of death
Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Age
76 years
The details (from wikipedia)

Biography

Бойко Нешов Тончев (Ганчев) е български революционер, роден в град Копривщица.

Участва като четник в Първата българска легия на Раковски и в четата на Панайот Хитов. След Освобождението е заместник-кмет на София и дарител на Червения кръст,подарил също и къщата си в София на ул. Бенковска.

Панайот Хитов води чета от родолюбци, събрана от всички краища на страната. В мемоарната си книга „Моето пътуване по Стара Планина и животът на някои стари и нови хайдути“ войводата прави старателен опис на имената на своите другари в борбата. Под номер единадесети стои името на Бойко Нешов от Копривщица.

Като много други българи, потърсили къде да изучат занаят и Бойко отива в Цариград през 1862 година. Там българо-униатската община му дава препоръки за да замине за Рим и да се подготви за свещеник. Неговото родолюбие го отклонява от тази задача и го кара да се запише в Първата българска легия. Това се случва, може би поради връзките му с цариградския местен комитет на „верните приятели“. По този начин той откликва на призива на Георги Раковски към млади хора да се записват като доброволци в легията.

След разпускането на легията Бойко Нешов заедно с други легионери се отправя към Румъния. Там се свързва с други будни и свободолюбиви българи и през 1867 г. вече е при Панайот Хитов. През 1876 г. със съдействието на Христо Македонски формира своя чета, с която воюва в сръбско-турската война.

Дарителски фонд „Мария и Бойко Нешови“

Съучредители на фонда са Мария Бойко Нешова (по баща М. Георгиева) (1854, Браила – 8 януари 1919, София) и Бойко Нешов Тончев. Мария Нешова завършва четирикласно румънско училище, след което изучава шивачество и домакинство. В къщата им в Браила, в който са отсядали Георги Раковски, Васил Друмев, Васил Стоянов, Райко Жинзифов и др., е наричан „българското консолато“. След Освобождението семейството се преселва да живее в София. Там развиват активна благотворителна дейност. Мария Нешова е член на настоятелството на женското д-во „Майка“ и на македонските женски дружества. През Сръбско-българската война (1885) устройва в дома си болница, заради което е наградена от княз Александър І с орден.

На 15 ноември 1918 г. Нешова прави завещание къщата на ул. „Бенковски“ № 8 в София със застроена площ и дворно място от 465 кв. м. да се ползва от мъжа и до неговата смърт. След неговата смърт от годишния приход на къщата, а в случай че бъде продадена – от лихвите на продажната стойност, да бъдат приспаднати сумите, определени за направата на надгробен паметник и желязна ограда на нейния гроб и гроба на съпруга ѝ (4 – 5 хил. лв.), за църквите „Света София“ в София и „Св. Никола“ в Копривщица по 500 лв., на дружество „Всех скорбящих радость“ – 500 лв. С останалите средства дарителката нарежда да се образува фонд „Мария и Бойко Нешови от гр. София“. За изпълнители на завещанието са посочени Иван Марков от Кюстендил, Петър Браилов, Тодор Въжаров и трима души, назначени от Светия Синод на Българската православна църква, Министерство на народното просвещение и Министерството на вътрешните работи и народното здраве. След смъртта на Бойко Нешов през 1920 г., а към него са прибавени и останалите от починалия ценности.

Актьор в театъра

„Покръщение на преславский двор – драма в четире действия: с пения и осем зрелища“. Издава: Букурещ, 1868 (книгопечятница на К. Н. Радулеска). Сценарий и режисура Добри Войников. Представя се на 11 май 1868 г., по случай празника на светите браятя Равноапостоли Св. св. Кирил и Методий, в за­ла­та на те­а­тъ­ра на Йо­нис Ра­лис в Бра­и­ла. В ролите: Ма­тил­да По­по­вич – Ирина се­с­т­ра на цар Борис Покъстител, Але­к­сан­д­ри­на Ра­ди­о­но­ва-За­п­ря­но­ва – ца­ри­ца Ма­рия-Радослава, Бой­ко Не­шев – цар Борис, ези­че­с­кия жрец Све­то­лид – Христо Ботев, Св. Кирил – Ва­сил Дру­мев, а Св. Методий – Добри Войников. Издаден е и първият български театрален афиш.

Вижте също

  • Театрална трупа на Добри Войников

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Boyko Neshov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Boyko Neshov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes