peoplepill id: boleslaw-keim
BK
Poland
1 views today
1 views this week
Bolesław Keim
Polish teacher

Bolesław Keim

The basics

Quick Facts

Intro
Polish teacher
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Lviv, Kingdom of Galicia and Lodomeria, Ukraine
Awards
Silver Cross of Merit
 
Instruments:
The details (from wikipedia)

Biography

Bolesław Emil Keim (ur. 17 stycznia 1880 we Lwowie, zm. ?) – polski nauczyciel, w II Rzeczypospolitej prezydent Stryja.

Życiorys

Urodził się 17 stycznia 1880 we Lwowie. Był synem Emila, sekretarza sekcji kolejowej w Drohobyczu. W 1902 zdał egzamin dojrzałości w C. K. Gimnazjum Męskim w Sanoku (w jego klasie byli m.in. Wiesław Krawczyński, Tadeusz Miękisz, Mieczysław Wygrzywalski, Jan Zakrzewski). Ukończył studia filologiczne, uzyskując tytuł naukowy doktora.

Został nauczycielem i pracował w Stryju, zarówno przed I wojną światową jaki i w niepodległej Polsce po 1918: w Seminarium Nauczycielskim Żeńskim oraz w Filii C. K. I Gimnazjum (późniejszym II Państwowym Gimnazjum), gdzie jako egzaminowany zastępca nauczyciela uczył geografii, historii, gimnastyki (gier i zabaw), języka polskiego, języka łacińskiego, historii, geografii i był prefektem administracyjnym bursy. Mianowany prowizorycznym nauczycielem z dniem 1 września 1916. Podczas I wojny światowej pierwotnie był zwolniony ze służby wojskowej, jednak od 12 marca do 5 czerwca 1917 służył w wojsku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w okresie II Rzeczypospolitej pozostawał profesorem przemianowanego II Państwowego Gimnazjum w Stryju, ucząc geografii, gimnastyki, historii, języka łacińskiego. Początkowo w roku szkolnym 1930/1931 otrzymał zniżkę godzin pracy w II Gimnazjum celem pełnienia funkcji zastępcy komisarza miasta Stryja, po czym otrzymał bezpłatny urlop od 1 października 1930 do 31 sierpnia 1931 dla załatwienia spraw osobistych. Później otrzymał bezpłatny urlop na czas od 1 września 1931 do 31 sierpnia 1932. W latach 30. II Rzeczypospolitej sprawował urząd prezydenta miasta Stryja.

Jako tenor był członkiem chóru Polskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Gęźba” w Stryju. 14 kwietnia 1929 został wybrany prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stryju. W 1938 zasiadł w redakcji pisma „Złoty Szlak”. Był prezesem oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej w Stryju.

W 1937 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Bolesław Keim is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Bolesław Keim
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes