peoplepill id: bohdan-glinski
BG
Lithuania
4 views today
30 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Grand Duchy of Lithuania, Polish–Lithuanian Commonwealth
Death
Place of death
Grand Duchy of Moscow
The details (from wikipedia)

Biography

Богда́н Фе́дорович Гли́нський, «Мамай» (пол. Bohdan Gliński, ? — 1509 (1512)) — князь з роду Глинських, намісник черкаський (1488–1495) і путивльський (1495–1497). Один з перших провідників козацьких загонів у землях Великого князівства Литовського.

Короткі відомості

Богдан Глинський був сином князя Федора Глинського, нащадком кочівників Великого Степу, вів своє походження від ординського темника Мамая з половецького роду Кият і Чингізхана (предка дружини Мамая).

Дуже ймовірним є те, що князі Глинські отримали свої маєтки (сучасна Черкаська і Полтавська області України) з центром у Глинську на тих землях, на яких ще донедавна кочували і мали свої села-зимівники їхні предки половці. На землях України саме половці найбільше потерпіли від завоювань Чингізхана. Історики і досі сперечаються про їхню мовну приналежність (тюркомовні, чи ірано-слов'яномовні). За згадками деяких середньовічних мандрівників Україною — половці розмовляли мовою, яка була суржиком польської, руської і латинської (ромейської), за описом інших — мовою, в якій було багато тюркських елементів. Половці в Монгольській імперії і Золотій Орді стояли окремо від племен східної частини Великого Степу (предків сучасних тюрків і монголів). Перехід їхніх нащадків в особі князів Глинських на службу Великому Князівству Литовському та їхня боротьба проти залишків Золотої Орди, а також тюркських держав (Кримського і Астраханського ханств, Османської імперії) виглядає цілком закономірно в цьому контексті.

У 1488 році Богдан перебував на посаді намісника великого князя у Черкасах. Він обіймав її до 1495 року, після чого був поставлений намісником Путивля.

1492 року Глинський здійснив похід на Тягинку, що поблизу гирла Дніпра, захопив кримсько-татарський корабель і визволив багато українців з полону. У зв'язку з цим хан Менґлі I Ґерай надіслав скаргу великому князю Литовському Олександру.

1493 року Глинський разом із «царевичем Уздемиром» ходив походом на Низ, здобув і зруйнував новопоставлене Менґлі І Ґераєм місто Очаків, забрав у ньому «30 тисяч алтинів» грошей, і людей ханських частково побив, а частково забрав у неволю. Тодї ж було пограбовано московського посла Суботу, що їхав до Криму з Валахії. Нападників Глинського хан називав «козаками черкаськими».

1494 року козацька ескадра під його рукою спустилася вниз по Дніпру, татари нічого не могли вдіяти, козаки захопили османську залогу Очакова та розсіяли по степу татарські загони, звільнено сотні бранців, з якими й повернулися до Черкас.

4 серпня 1500 році князь Богдан Глинський потрапив в полон до московитів у битві над Ведрошею поблизу Путивля. Він помер у полоні 1509 або 1512 року.

Однак існує твердження, що в полоні він або не був, або був недовго. Під його проводом черкаські козаки ще двічі — у 1502 і 1504 роках — успішно штурмують османську фортецю Тавань на Дніпрі.

Богдан був одружений з княжною Марією Іванівною Заславською, яка народила йому сина Володимира.

Вшанування пам'яті

Примітки

Джерела та література

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Bohdan Gliński

Basics

Introduction

Короткі відомості

Вшанування пам'яті

Примітки

Джерела та література

Lists

Also Viewed

Lists
Bohdan Gliński is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Bohdan Gliński
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes