peoplepill id: augustyn-karau
AK
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Religion(s):
Place of birth
Młynary, Poland
Place of death
Frombork, Poland
Age
82 years
The details (from wikipedia)

Biography

Augustyn Leopold Karau, Kahrau (ur. 24 września 1824 w Młynarach, zm. 1 stycznia 1907 we Fromborku), niemiecki duchowny katolicki, wieloletni proboszcz parafii św. Jakuba w Olsztynie, kanonik rzeczywisty kapituły warmińskiej.

Życiorys

Był nieślubnym dzieckiem wdowy po leśniku Magdaleny Koralli z domu Karau, ochrzczony został 4 października 1824 w Błudowie. W latach 1836-1845 uczęszczał do gimnazjum w Braniewie i tamże w 1845 zdał maturę. Studiował następnie w braniewskim Seminarium Duchownym. 6 sierpnia 1848 otrzymał tonsurę i cztery niższe święcenia, 22 lipca 1849 święcenia subdiakonatu, 29 lipca tegoż roku diakonatu, a 1 sierpnia 1849 — święcenia kapłańskie. Na pierwszą placówkę skierowany został do Drangowskich koło Tylży, gdzie był wikariuszem. W czerwcu 1850 przeszedł do pracy w charakterze wikariusza w Olsztynie.

24 czerwca 1854 mianowany został proboszczem w Gryźlinach koło Olsztyna; był jednocześnie nauczycielem religii w gimnazjum w pobliskim Olsztynku. 30 czerwca 1865 objął funkcję proboszcza parafii św. Jakuba i dziekana w Olsztynie. Rychło przystąpił do koniecznego remontu kościoła parafialnego (po II wojnie światowej, wraz z przeniesieniem stolicy diecezji do Olsztyna, świątynia zyskała status konkatedry, potem bazyliki mniejszej). Proboszcz Karau zadbał również o dokończenie budowy Szpitala Mariackiego.

W okresie Kulturkampfu kilkakrotnie naraził się władzom pruskim. W październiku 1877 został postawiony przed sądem za zorganizowanie łosiery do Klewek, ale nie otrzymał żadnej kary. W listopadzie i grudniu tegoż roku był sądzony za pełnienie posługi duszpasterskiej w wakujących podolsztyńskich parafiach w Klewkach i Jonkowie, a we wrześniu 1878 — za wygłoszenie uznanego za antypaństwowe kazania w Gietrzwałdzie i prowadzenie III Zakonu św. Franciszka.

Mimo wymienionych wyżej konfliktów z władzami pruskimi otrzymał kilka odznaczeń państwowych, w tym Order Czerwonego Orła IV klasy. W październiku 1889 został kanonikiem honorowym kapituły warmińskiej we Fromborku (instalowany 17 października 1889). 4 stycznia 1897, z nominacji króla Prus, otrzymał godność kanonika rzeczywistego tejże kapituły; prowizję papieską otrzymał 10 lutego, 6 kwietnia złożył uroczyste wyznanie wiary i dwa dni później został instalowany. Pełnił obowiązki prefekta leprozorium we Fromborku. Od listopada 1897 był także radcą diecezjalnym.

Jednym z jego wikariuszy był ksiądz Feliks Szrajber, zasłużony polski działacz narodowy na Warmii. Posługę proboszcza i dziekana w Olsztynie Karau pełnił przez 32 lata, do 1897; porównywalny okres funkcję proboszcza pełnił sto lat później ksiądz Tadeusz Borkowski (1969-1997). Karau otrzymał honorowe obywatelstwo Olsztyna, a od sierpnia 1905 nosił tytuł seniora duchowieństwa warmińskiego.

Bibliografia

  • Słownik biograficzny kapituły warmińskiej (pod redakcją Jana Guzowskiego), Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej "Hosianum", Olsztyn 1996, s. 110
  • Andrzej Kopiczko, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1821-1945, Część 2: Słownik, Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2003, s. 128 (tamże fotografia na wkładce, s. XVII)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Augustyn Karau is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Augustyn Karau
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes