Artur Dancs
Quick Facts
Biography
Dancs Artur (Szatmárnémeti, 1970. november 10. –) erdélyi magyar tévé- és rádiószerkesztő, műsorvezető, riporter, előadóművész, közíró és blogger. A rendszerváltás utáni romániai magyar rádiózás egyik úttörője, Amerikába való távozásáig a szatmárnémeti City Rádió műsorvezetője, zenei szerkesztője. A one-man show (one-person show) és a stand-up comedy műfajainak romániai meghonosítója.
Életpálya
1970-ben született Szatmárnémetiben (szülei: Dancs György és Csutak Zsuzsanna). Középiskolai tanulmányait a Magyar Líceumban végezte, ahol 1989-ben szerzett érettségi diplomát. Tanulmányai végeztével, 1991 és 1992 között helyettes tanárként dolgozott Nagypeleskén.
1992-től a romániai légitársaság, a TAROM alkalmazottja, később a Szatmár megyei képviselet helyettes igazgatója, majd igazgatója. 1995-től a helyi Samtel TV és Samtel Rádió magyar szerkesztőségének munkatársa, 1996-tól pedig a Transilvania Rádió szerkesztője, később egyedüli magyar műsorvezetője. 1998-tól a Román Televízió magyar adásának szatmári tudósítójaként is dolgozik. Televíziós karrierjét hírolvasóként kezdte, később számos tudósítása, műsora is született, elsősorban kulturális (főként színházi) témákban. Együttműködött a magyarországi Szamos TV-vel, a Fehérgyarmati Városi Televízióval (a Hármashatár Alapítvány közreműködésével), és több műsort, tudósítást készített a Duna Televíziónak is (főként a Híradó és a Régiók című műsorok számára). Az ő nevéhez fűződik az első romániai magyar televíziós showműsor elkészítése is. 1992-től kezdődően folyamatosan jelennek meg rövid prózái és publicisztikai írásai a Romániai Magyar Szó, az Erdélyi Napló és a Szatmári Friss Újság hasábjain. Többször megfordul az Egyesült Államokban, ahol új stílusokat és műfajokat ismer meg, melyeket hazatérve igyekszik meghonosítani az erdélyi médiaorgánumokban (később színpadon is) - nem egyszer megelőzve azok magyarországi megjelenését is.
A kilencvenes évek második felétől kezdődően aktívan részt vesz a Bessenyei István színművész vezette Kulissza Színpad munkájában, melynek rövid idő alatt vezéregyéniségévé válik. A színjátszócsoport keretében kezdi (a kétezres évek elején) népszerű one-man show-sorozatát, melynek révén a műfaj erdélyi meghonosítójának számít. A Bessenyei István rendezésében bemutatott műsorokban ötvözte a magyar humor egyéni előadói műfajainak (pl. Hofi Géza műsorai) hagyományait az Amerikában megismert one-person show és stand-up comedy műfajaival. 1997 és 1998 között a Kossuth Rádiónak is készít interjúkat (a Határok nélkül rovat számára).
A kétezres évek közepén lemond a TAROM-igazgatásról, és Amerikába utazik. A 2005-ben alakuló magyar kereskedelmi rádió, a City Rádió (a Partium első, kizárólag magyar nyelven sugárzó rádiója) meghívására azonban hazatér, és újra műsorvezetőként, szerkesztőként kezd dolgozni. Különböző műsorok vezetése és szerkesztése mellett hamarosan a rádió zenei szerkesztését is elvállalja. Rádiós, televíziós és közírói tevékenysége mellett ő számít az egyik első romániai magyar bloggernek is (számos különböző blogot vezetett, és vezet jelenleg is).
2009-ben, megszakítva rádiós karrierjét, az Egyesült Államokban, New Yorkban telepedett le, és visszatért a légiszállításhoz. Az Egyesült Államok légiszállítóinak élvonalába tartozó Southwest Airlines alkalmazottja, 2010 decembere óta szakoktató is a légitársaság New York-i bázisán. Ottani élményeiről, életéről Levelek New Yorkból címmel blogot vezet.
Miután Helsinkiben a Finnair Flight Academy keretén belül szerez oklevelet és nemzetközi repülési engedélyt, 2013-tól a finn nemzeti légitársaság, a Finnair légiutaskísérője megtartva New Yorkot honállomásaként. "Hogyan lettem légiutaskísérő?" címmel sorozatot indít, és ezzel új blogot is Égből kapott mesék címmel.
Fontosabb írásai
- Itthon
- Repülőtéren
Egyéni estjei
- "És miben játszik?" (2006)
- Én, az alternatíva (2004)
- A nagytestvér mindent lát (2002)
- Nem kapsz levegőt (2001)
Fontosabb riportok, műsorok
- Bootyme - tévéshow-műsor
- Társulat Harag György Köpenyéből (a szatmári színjátszás történetéről) - Duna TV
- Tisztára mosott történelem (Sike Lajos pályájáról) - Duna TV
- Petőfi és Szendrey Júlia nyomában Szatmáron és Koltón - Duna TV
- Falumúzeum Bogdándon - Kossuth Rádió
- Bepillantás Érszakácsi Monográfiájába - Kossuth Rádió
- Zetevár mondája - Kossuth Rádió
- Éjszakai repülés (Samtel Rádió, 2005) - szerda késő esténként jelentkező zenés, interaktív műsor, olyan, nagy népszerűségű későbbi műsoroknak is elődje volt, mint a Tegeződő (Bartos Erzsébet, Mezei Csilla) és az Ezek vagyunk mi (Szilágyi Levente).
- Teadélután (Transilvania Rádió, 2006) - kedd délutáni beszélgetések neves teavendégekkel (vendége volt többek között Ács Alajos, Soós Angéla, Sebestyén Márta, Lőrincz Ágnes, Méhes Kati).
- Tornác (Transilvania Rádió, 2006) - késő esti vidám társalkodó műsor (vendégei voltak: Bessenyei István, Gábor László, Gajdó Delinke, Fekete Júlia, Bartha Enikő).
- A lemezjátszó emlékei (City Rádió, 2007 - 2009) - hétfő esti nosztalgiaműsor. Több, mint 110 adást ért meg.
- A Broadwaytől New Orleansig (City Rádió, 2007- 2009) - kedd esti dzsessz, blues, szving és musical összeállítás. Több mint 100 adást ért meg.
- Válogatott ínyencségek (City Rádió, 2007 - 2008) - szerdánként, zenei különlegességek, érdekességek, koncertfelvételek.
- Albumlapozgató (City Rádió, 2007 - 2008) - zenei kiadványok, teljes albumok bemutatása csütörtök esténként.
- A Rút kiskacsától a Vidám batyubálig (2009 május) - műsor a Szatmári Színház fénykoráról Kisfalussy Bálint dalaira fűzve, a műsorban megszólal: Kisfalussy Bálint, Kulcsár Edit, Vándor András, Bessenyei István, Kovács Éva, élőben szerepel Soós Angéla és Méhes Kati.
- Kívánságműsor - City Rádió
Fontosabb blogjai
Díjai
- Irodalmi pályázat (Magyar Szó) - I. dj
- Irodalmi pályázat (Magyar Szó) - III. dj
- Prózapályázat (Magyar Szó) - I. dj
- IATA (International Air Transport Association) oklevél
Források és külső hivatkozások
- Erdélyi Magyar Ki Kicsoda 2000, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Scripta Kiadó közös kiadványa, Nagyvárad, 2000.
- Dancs Artur (Udvari Frigyes: A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2003)
- A City Rádió honlapja
- A Popsuli weboldala
- Dancs Artur blogjai (lásd fentebb)