peoplepill id: antonio-ferrer-rodrigo
AFR
Spain
1 views today
1 views this week
Antonio Ferrer Rodrigo
Spanish servant of God

Antonio Ferrer Rodrigo

The basics

Quick Facts

Intro
Spanish servant of God
Places
Work field
Gender
Male
Religion(s):
Place of birth
Alfafar, Alfafar, Horta Sud, Spain
Place of death
Picassent, Horta Sud, Valencia Province, Spain
Age
15 years
The details (from wikipedia)

Biography

Antonio Ferrer Rodrigo (ur. 19 lutego 1921 w Alfafar, zm. 2 grudnia 1936 w Picassent) – hiszpański męczennik z okresu wojny domowej, sługa Boży Kościoła katolickiego.

Życiorys

Kościół parafialny w Alfafar

Dzieciństwo i młodość

Antonio Rodrigo urodził się w Alfafar w rodzinie Eliseo Ferrera i Milagros Rodrigo Olmos 19 lutego 1921 roku. Miał trójkę rodzeństwa: Milagros, Eliseo i Josefę. Został ochrzczony w kościele Nuestra Señora del Don w Alfafar. W dzieciństwie wpływ na religijne wychowanie chłopca mieli: dziadek ze strony matki Antonio oraz ciotki Maria i Leonor. Jako dziecko uczony był wspierania ubogich, którzy przychodzili do domu ciotek. Mając dziewięć lat, 25 maja 1930 roku przystąpił do pierwszej komunii świętej i został ministrantem.

Był oddany pobożności różańcowej, kultowi Najświętszego Serca. W świadectwach przyjaciół pojawiają się wypowiedzi dotyczące przeświadczenia o własnym powołaniu do kapłaństwa. Oprócz nauki szkolnej brał lekcje rysunku w Walencji. Był też zapalonym filatelistą. Chodził do kina, a plakaty filmowe ozdabiały warsztat stolarski jego ojca.

Gdy powstała Akcja Katolicka, miejscowy proboszcz powierzył Antoniowi obowiązki jej miejscowego prezesa. Chłopak z odwagą przyznawał się do swojej wiary, chociaż sytuacja katolików wraz z powstaniem Drugiej Republiki Hiszpańskiej w 1931 roku uległa pogorszeniu. Jako prezes korespondował z wikariuszem generalnym w Oviedo Juanem Puertesem Ramónem. Gdy wikariusz Puertes Ramón został zamordowany 8 października 1934, Antonio wziął udział w jego pogrzebie. Otrzymał wówczas medalik kapłana, który zaczął nosić na sobie jako relikwię po męczenniku. W tym okresie został ojcem chrzestnym Vicente Royo Chirivella.

Męczeństwo

Wieża Espioca w Picassent

W 1936 prześladowania katolików przez członków grup anarchistycznych i marksistowskich partii politycznych stały się jeszcze dotkliwsze. Antonio otrzymał anonim, w którym grożono mu śmiercią, jeśli nie zaprzestanie działalności związanej z organizacją Akcji Katolickiej i obnoszenia się ze swoja wiarą. Chłopak był obserwowany i nachodzony. Na początku lipca 1936 roku kuria archidiecezjalna nakazała zniszczenie dokumentacji Akcji Katolickiej w obawie przed prześladowaniami i represjami, które mogły objąć jej członków. Antonino zakopał archiwum Akcji w nieznanym miejscu. 19-20 lipca milicjanci splądrowali kościół i parafię. W obecności wiernych palono przedmioty kultu i obrazy na ulicy przed kościołem. Gdy palono obraz Najświętszego Serca Antonino głośno zaprotestował. Odpowiedziano mu wówczas: Zapamiętaj te słowa: zabijemy cię!.

W obawie o życie Antonia rodzice zawieźli go 21 lipca do rodziny w Sollanie. Następnego dnia był on świadkiem podpalenia miejscowego kościoła i niszczenia przedmiotów kultu. W miasteczku zamordowano 30 osób. Gdy Antonio zachorował na tyfus, rodzice przywieźli go z powrotem do Alfafar. Jego ponowną obecność w miasteczku utrzymywano w tajemnicy.

Aresztowanie nastąpiło 2 grudnia 1936 roku. Chłopak wraz z ojcem został zabrany do ratusza pod pretekstem przesłuchania. Obaj przetrzymywani byli siedem godzin w pomieszczeniu przy sali prób kapeli miejskiej. Wieczorem przewieziono ich w pobliże arabskiej wieży Espioca w Picassent. Po wyjściu z samochodu chciano przymusić Antonio do wyjawienia miejsca ukrycia jakiś przedmiotów z kościoła. Chłopak nie przestawał modlić się i mówić o Bogu. Gdy wykrzyknął: Niech żyje Chrystus Król! (hiszp. ¡Viva Cristo Rey!), brzytwą wycięto mu język. Potem został zabity na oczach ojca strzałem w skroń. Następnie oprawcy wykastrowali ojca i zastrzelili. Oba ciała zostawione zostały przy wieży Espioca do następnego dnia.

Wydarzenia związane z pochówkiem

Antonio pochowany został przez pracowników miejskich z Picassent w jednym z grobowców na miejscowym cmentarzu. O losie Antonia i jego ojca Eliseo nie poinformowano rodziny. Milagros Rodrigo Olmos prosiła o udzielenie informacji o losie męża i syna swojego siostrzeńca José Balduezę Rodrigo, który zajmował ważną pozycję w komitecie rewolucyjnym w Walencji. Ten dowiedziawszy się o egzekucji wuja i kuzyna nie miał odwagi wyjawić prawdy w rodzinie. Milagros sprawdziła wszystkie więzienia i cmentarze w Walencji. Nie mogła jednak otrzymać żadnej informacji. Po kilku miesiącach milicjanci naszli dom rodzinny w Alfafar, domagając się wydania przedmiotów ukrytych przez Antonia. Nie mogąc nic znaleźć ograbiono wdowę, zabierając nawet drewno na opał.

Kobieta dowiedziała się o okolicznościach śmierci bliskich i miejscu ich pochówku pod koniec wojny. Podczas ekshumacji ciała Antonia okazało się, iż nie uległo ono rozkładowi. Chłopak miał w kieszeni medalik zamordowanego wcześniej wikariusza generalnego z Oviedo. We wrześniu 1939 roku udzielono pozwolenia na przeniesienie ciał na cmentarz do Alfafar. Pogrzeb 24 ofiar Alfafara, zabitych w latach 1936-1937, odbył się 8 września 1939 roku.

Kult

Od lipca 1997 roku zbierano świadectwa o życiu Antonio Ferrer Rodrigo. W listopadzie 1997 roku parafia i rodzina zwróciły się z oficjalna prośbą o wszczęcie procesu informacyjnego. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto 23 czerwca 2004 w katedrze w Walencji. Jest to proces zbiorowy 250 męczenników z okresu hiszpańskiej wojny domowej. Piętnastoletni Antonio jest najmłodszym z kandydatów na ołtarze w tej grupie sług Bożych.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Antonio Ferrer Rodrigo is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Antonio Ferrer Rodrigo
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes