Antonín Lhoták
Quick Facts
Biography
Antonín Lhoták (1. března 1897, Osek – 7. srpna 1975, Děčín) byl český sochař a medailér.
Život
Antonín Lhoták se narodil 1. března 1897 v Oseku u Hořovic jako 6. nejmladší dítě slévače Františka Lhotáka a Anny rozené Štochlové.
Jeho výtvarné nadání se projevilo již v dětských letech. I další jeho sourozenci tíhli k umění: starší bratr František byl povoláním cizelér u firmy Anýž v Praze a bratr Josef byl amatérským malířem. Malý Antonín docházel do Obecné školy v Komárově, kde měl i první výstavu – v roce 1909 vystavovala škola několika set jeho školních kreseb, často na motivy obrázků Mikoláše Alše.
Po ukončení školy nastoupil do učebního poměru v železárnách v Komárově na obor modelář dřeva k mistru Fialovi. Po vyučení v roce 1914 pak pracoval jako modelér v umělecké dílně. Tam dostal Antonín Lhoták neocenitelnou průpravu v práci s materiálem, zejména s bronzem.
Po vypuknutí 1. světové války musel nejprve nastoupit do dílen jako řadový dělník, později narukoval do Chebu a odtud nastoupil na italskou frontu. Po návratu na popud tehdejšího vedoucího uměleckých dílen v komárovských železárnách p. Krause odchází na podzim roku 1919 na Vysokou školu umělecko průmyslovou k Josefu Drahoňovskému, kde studoval jeden rok. U prof Hofbauera studoval kresbu. Přestěhoval se tedy do Prahy. Krátký čas bydlel u staršího bratra Aloise, redaktora sociálně demokratických novin, později na periferii Prahy v Břevnově u bratra Františka, který ho i finančně podporoval.
Následující školní rok pak přešel na Akademii výtvarných umění k profesoru Otakarovi Španielovi, kde studoval v roce 1920-1924 medailérství. Španielova škola měla velký vliv i na Lhotákovo zaměření, což vidíme na pamětních deskách, plaketách a medailích. Po 3. ročníku dostal odměnu ve formě tak zvaného čestného čtvrtého ročníku . Ve 4. ročníku pak získal první cenu, se stipendiem na studijní cestu do Itálie. Tuto cestu podnikl v roce 1925 ve skupině studentů vedené profesorem historie umění Antonínem Matějíčkem.
V roce 1925 se šťastně oženil s Marií Kokešovou z Hořovic a žil s ní až do své smrti. V manželství se mu v dalších letech narodily dcery Libuše a Olga. Usadil se v Praze – v Břevnově, budově zájezdního hostince U Kaštanu. V jedné z budov hospodářského dvora k hostinci přináležející měl i svůj první ateliér. Později – v roce 1937 – si pronajímá nedaleký ateliér v dnešní ulici 8. listopadu a později si ho od sochaře Fialy i kupuje. V roce 1938 se stěhuje z budovy hostince do nedaleké novostavby družstevního domu a zde prožil i celý život.
Antonín Lhoták zemřel na druhý infarkt 7. srpna 1975 v Děčíně ve věku 78 let, pochován je v Praze na Olšanech.
Od roku byl 1934 členem skupiny Bratrstvo výtvarných umělců. Od roku 1940 do roku 1947 byl členem spolku Myslbek a Střediska výtvarných umělců do roku 1956. Od roku 1960 byl členem Jednoty umělců výtvarných a skupiny Život. V roce 1956 se stal jedním ze zakládajících členů Svazu československých výtvarných umělců.
Dílo
Jeho prvními díly byly náhrobky a památníky padlým v obcích a výzdoba komárovské sokolovny. Pro svou rodnou obec vypracoval návrh na pomník padlým a legionářům z 1. světové války. Na památku svých rodičů vytvořil busty na jejich hroby v Mrtníku. S nimi se zúčastnil v roce 1934 1. výstavy „Bratrstva výtvarných umělců“ v Clam-Gallasově paláci.
Ve své práci navazoval na Mařatku, Štursu, Myslbeka. Lákaly ho dělnické a zemědělské náměty – slévači, hutníci, i zobrazení zemědělských prací – tak, jak je znal ze svého rodného kraje.
Významná část tvorby je tvořena sochami i plaketami a pamětními deskami k výročí významných osobností například B. Němcové, P.Bezruče, V.Dobiáše, J. E. Purkyně, A.Jiráska, B. Smetany, A.Dvořáka, M.Tyrše, V. Majakovského, A. S. Puškina či maršála Rybalkova a dalších. Zobrazil celou plejádu slavných našich jmen – spisovatelů, skladatelů, hudebníků, básníků, historických postav našich dějin. Zúčastnil se soutěže na pomník Janu Nerudovi v Praze, Johannu Keplerovi a Tychonu de Brahe v Praze, J. Arbesovi či pomník padlým v Letech, byl realizován jeho pomník Josefa Slavíka v Hořovicích, Juliu Fučíkovi v Radotínu u Prahy i pomník T. G. Masarykovi v Králově Dvoře. V Praze Podolí byl realizován jeho pomník padlým v revoluci v r. 1945. V soutěži získal 2. cenu jeho Jan Žižka pro Hradec Králové. Zúčastnil se soutěže na pomník ing. Pernera pro Pardubice, kde sice neuspěl, ale busta je umístěna v Dvorním salonku na Masarykově nádraží.
Dále vytvořil např. sportovní motivy pro stadion v Podbabě či rozměrný, 5 metrů dlouhý, reliéf pro výstavní místnost Státního pedagogického nakladatelství v Praze. Věnoval se i pomníkům partyzánům působícím jeho rodném podbrdském kraji.
Vytvořil také řadu aktů a zobrazení žen a dalších drobných plastik.
Věnoval se i malířské tvorbě. Začal původně s olejem, ale pak dal přednost sochařské práci a v umělecké kresbě a malbě se věnoval hlavně akvarelům. Inspiroval se u Václava Součka i u proslulých anglických akvarelistů. Vracel se také k milovanému Mikoláši Alšovi. Tematicky se věnoval převážně motivům z venkovského prostředí. Zobrazoval venkovská stavení, kostelíky a boží muka, polní cesty. Lákaly to také motivy z Prahy. Obrázky tvořil často pro své potěšení a obdarovával jimi své přátele a známé.
Jako medailér vytvořil řadu drobných děl – medaile, upomínkové odznaky k výročím, výstavám, hospodářským i sportovním.
Zúčastnil se více než pěti desítek výstav z toho čtyři byly jeho výstavy souborné.
Vrcholným dílem je monumentální 3 metrový pomník Mikoláše Alše v jeho rodných Miroticích u Písku. Lze říci, že Mikoláš Aleš byl jeho osudem. Jako většina našich výtvarníků se s ním setkal poprvé na kresbičkách ve slabikáři. Mikoláš Aleš byl pro něj hrdinou a zachytit jeho podobu bylo Lhotákovým velkým snem. Ten sen se vyplnil, když se v roce 1952 zúčastnil celostátní soutěže na Alšův pomník v Miroticích. Lhoták zde získal 1. cenu a jeho návrh byl také realizován. Na definitivní podobě pak Lhoták pracoval následující tři roky. Pro tuto definitivní podobu postavy jeho ateliér nedostačovat a tak pracoval v ateliéru svého příteleEmanuela Famíry. Celostátní oslavy 100. výročí narození Mikoláše Alše vyvrcholily 17.7.1955 v Miroticích odhalením pomníku.
Jeho asi třetinový odlitek najdeme v Národní galerii a sádrový model ve skutečné velikosti je v Alšově galerii na Hluboké. Antonín Lhoták se pokusil o podobu Mikoláše Alše vícekrát. Ve vestibulu Národního divadla je jeho busta Mikoláše Alše, umístěná sem v roce 1969 při příležitosti 100. výročí položení základního kamene Národního divadla . Další poprsí M. Alše z patinované sádry je ve škole v Praze - Suchdole. V roce 1971 vytvořil Lhoták dvojreliéf v bronzu M. Aleš – J. Arbes. Nejzajímavější je však jeho Alšovský pomník v Suchdole – bronzový reliéf z roku 1951. Byl postaven ke stému výročí narození Mikoláše Alše v roce 1952. Původní pomníček byl roku 1973 přebudován s pomocí kamenů z nedalekých Kozích hřbetů do dnešní podoby.
Fotogalerie
Obrázek z ateliéru
Jitro
Bedřich Smetana
V koupeli
Mikoláš Aleš
Medaile pro kynologický klub
Sklizeň brambor
Josef Slavík
Milenci
Božena Němcová
Antonín Lhoták - PF1974
Antonín Lhoták - Stará zvonice
Antonín Lhoták - Statek v Čimicích
Antonín Lhoták - Zima
Antonín Lhoták - Studie k aktu
Realizace ve veřejném prostoru
- Pomník padlých a legionářů z první světové války, Osek
- Pomník padlým, Králův Dvůr
- Pomník padlým, Podluhy
- Pomník padlým, Svatá Dobrotivá, Zaječov
- Pomník padlým, Tlustice
- Pamětní deska padlým, továrna Walter, Jinonice
- Pomník padlým z první světové války, Chvaly, Horní Počernice
- Orba, Kamenný Újezd u Českých Budějovic
- 1930 Božena Němcová – pamětní deska, Nový Bydžov
- 1932 Miroslav Tyrš – památník, Havlíčkův Brod
- 1935 reliéfy – budova Ministerstva obchodu, Praha
- 1936 Pamětní deska s portrétem Jana Karafiáta, Jimramov
- 1937 Pamětní deska Jan Herben, Brumovice
- 1938 T.G.Masaryk – Králův Dvůr
- 1947 Památník padlým barikádníkům, Praha - Podolí
- Památník partyzánům – Kryt u Újezda u Hořovic
- 1948 Busta prezidenta T. G. Masaryka, Osek
- 1949 dřevořezby pro Národní památník v Praze na Vítkově
- 1952 Pomník s reliéfem Mikoláše Alše, Suchdol u Prahy
- 1953 Mikoláš Aleš – busta, v roce 1969 umístěna ve vestibulu Národního divadla v Praze
- 1955 Pomník Mikoláše Alše, Mirotice
- 1956 Pomník Josef Slavík, Hořovice
- 1958 Julius Fučík, Radotín u Prahy
- 1960 Antonín Dvořák, dnes Památník Antonína Dvořáka Vysoká u Příbramě''
- 1961 Jan Perner, Dvorní / Masarykův salonek na Masarykově nádraží, Praha
- Busta partyzána, Osek od roku 1979
Zobrazení jinými autory
Emanuel Famíra: Sochař A.Lhoták
Zastoupení ve sbírkách
- Národní galerie v Praze
- Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou
- Galerie středočeského kraje v Kutné Hoře
- Galerie umění Karlovy Vary
- Muzeum umění Olomouc
Odkazy
Reference
Literatura
Katalogy
- Antonín Lhoták, Toman Prokop H, 1962, kat. 12 s., SČVU Praha
- Antonín Lhoták: Výstava sochařského díla, Toman Prokop H, 1973, kat. 8 s., Jihočeské tiskárny, Blatná
- Antonín Lhoták: Výběr ze sochařského díla: Výstava k nedožitým osmdesátinám, Toman Prokop H, 1977, kat. 12 s., SČVU Praha
Publikace
- Toman Prokop H, Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Díl II. Praha: Tvar, nakladatelství Svazu čs. výtvarných umělců, 1950, s. 30.
- Benešová Z, Straková P, Busty v Národním divadle, Národní divadlo 2010, s. 172, ISBN 978-80-7258-331-7
Články
- Výstava k 65. narozeninám Antonína Lhotáka, Obrana Lidu, 4.3.1962
- Abrhám V, Pětašedesátiny akademického sochaře Mistra Ant. Lhotáka, Budovatel, Beroun, 22.2.1962
- K 70. narozeninám akademického sochaře Antonína Lhotáka, Budovatel, Beroun, 1.3.1967, s. 3
- Osečtí svému sochaři, Budovatel, Beroun, roč. 10, č. 21, s. 1.
- Bakešová Zdena, V dílně sochaře Antonína Lhotáka, Mladá Fronta, 18.11.1972
- A. Lhoták a Alšovy Mirotice, Lidová demokracie, 18.10.1973, s. 5.
- Heptner Otakar, Umělec svého lidu, Lidové noviny 1.3.1972
- Štochl Josef, Akad. sochař Antonín Lhoták (1897-1975). Podbrdské noviny, 2002, roč. 10, č. 6, s. 2.
- Heptner Otakar, Zemřel A. Lhoták, Budovatel, Beroun, 1975, roč. 15, č. 38, s. 4.