peoplepill id: antoni-schultis
AS
Poland
1 views today
1 views this week
Antoni Schultis
Polski działacz państwowy

Antoni Schultis

The basics

Quick Facts

Intro
Polski działacz państwowy
Places
Gender
Male
Place of birth
Lviv, Ukraine
Place of death
Lviv, Ukraine
Age
70 years
The details (from wikipedia)

Biography

Antoni Schultis (ur. 27 lutego 1869 we Lwowie, zm. 17 lipca 1939 we Lwowie) – polski działacz państwowy, urzędnik, wojewoda śląski.

Życiorys

Był synem Wincentego i Antoniny z Blumów. Ukończył Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie (1886) i Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego (1886-1890); odbył w tym czasie także roczną służbę wojskową, po której uzyskał stopień podporucznika rezerwy. Pracował jako urzędnik w Przemyślanach, Stanisławowie, a od 1897 we Lwowie; lata 1902-1904 spędził w Wiedniu, gdzie pracował w centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W 1904 powrócił do Lwowa; był sekretarzem Namiestnictwa, następnie starostą z przydziałem do pracy w Namiestnictwie; blisko współpracował z namiestnikiem Michałem Bobrzyńskim, uważany za jego „prawą rękę”. Od 1910 w randze radcy był szefem Biura Prezydialnego Namiestnictwa i zastępcą członka komisji dyscyplinarnej przy Namiestnictwie; otrzymał tytuły rzeczywistego radcy Namiestnictwa (1911) i radcy dworu (1915) oraz kilka wysokich odznaczeń austriackich.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przez krótki czas pracował w Warszawie w centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, potem powrócił do Lwowa i pracy w Namiestnictwie, wkrótce przekształconym w Urząd Wojewódzki. Od 1921 był naczelnikiem wydziału we lwowskim Urzędzie Wojewódzkim, wielokrotnie zastępował nieobecnego wojewodę. W 1921 pracował w dziale prawnym Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu w związku z plebiscytem na Górnym Śląsku.

Od lutego 1923 był wojewodą śląskim; został następcą zmarłego Józefa Rymera; już w październiku t.r. został urlopowany po fali protestów robotniczych i przekazał obowiązki przysłanemu z Warszawy Tadeuszowi Konckiemu. W 1925 został przeniesiony w stan spoczynku i powrócił do Lwowa, gdzie m.in. zasiadał w Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Kuratorium Lwowskim. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Był żonaty ze Stanisławą Felicją z Bałłabanów (od 1893), miał syna Stanisława (ur. 1893, kapitana WP, dzierżawcę ziemskiego) i córkę Marię (ur. 1896).

Przypisy

Bibliografia

  • Kamil Stepan, „Antoni Schultis”, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXVI, 1995.
  • „Kto był kim w II Rzeczypospolitej”, pod red. prof. Jacka. M. Majchrowskiego, Warszawa 1994, wyd I.
Wojewodowie śląscy(II Rzeczpospolita)
Wojewodowie śląscy(II Rzeczpospolita)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Antoni Schultis is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Antoni Schultis
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes