peoplepill id: antoni-ishida-kyutaku
AIK
1 views today
1 views this week
Antoni Ishida Kyūtaku

Antoni Ishida Kyūtaku

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Religion(s):
Birth
Age
63 years
The details (from wikipedia)

Biography

Antoni Ishida Kyūtaku SJ (jap. アントニオ・ピント石田 Antonio Pinto Ishida, Antonius Ishida (Ixida) Kyūtaku ur. 1569 w Arima, zm. 3 września 1632 w Nagasaki) − błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii, prezbiter, kaznodzieja.

Geneza męczeństwa

Rozwój chrześcijaństwa w Japonii zapoczątkował w 1549 roku św. Franciszek Ksawery przez swoją działalność misyjną. Korzystając z przychylności władz jego dzieło kontynuowali jezuici portugalscy zakładając seminaria duchowne, kolegia i nowicjat. W 1592 i 1593 roku przybyli z Hiszpanii misjonarze z zakonów franciszkańskich i dominikanie. Rosnące wraz z liczebnością konwertytów wpływy chrześcijan, spory o metody ewangelizacji, a także awanturnictwo rywalizujących ze sobą kupców z Hiszpanii i Portugalii wpłynęły na zmianę stosunku, obawiających się osłabienia swej pozycji siogunów i książąt do chrześcijan. Negatywne nastawienie władz legło u podstaw prześladowań. Po okresie wzmożonej działalności misyjnej Kościoła katolickiego, według szacunków przed pierwszą falą prześladowań liczył około siedemset tysięcy wyznawców, a w 1613 roku w Japonii religię tą wyznawało ciągle czterysta tysięcy osób, gdy siogun Hidetada Tokugawa wydał dekret na mocy którego pod groźbą utraty życia wszyscy misjonarze mieli opuścić kraj, a praktykowanie i nauka religii zostały zakazane. Dekret zapoczątkował trwające kilka dziesięcioleci krwawe prześladowania chrześcijan.

Życiorys

Antoni Ishida Kyūtaku pochodził z rodziny katolickiej. Nauki pobierał oddany na wychowanie w szkole misyjnej. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w styczniu 1589 roku. Studiował teologię, a otrzymaniu w 1612 roku święcenia kapłańskie dzięki talentowi oratorskiemu i znajomości japońskiej mentalności został cenionym kaznodzieją. Po prześladowaniach 1597 roku jego działalność zaowocowała nawróceniami i powrotami apostatów. Powołanie realizował ukrywając stan duchowny, docierając do więzionych za wyznawanie wiary katolickiej. W czasie prześladowań aresztowano go w listopadzie 1629 roku, gdy udawał się z posługą do chorego w Nagasaki. Przez dwa lata więziony był w Ōmurze, a później na powrót w Nagasaki. Apostołował wśród współwięźniów przygotowując ich do śmierci. Dzięki znajomości doktryn religijnych zyskał uznanie w czasie przesłuchań, odbywających się w obecności gubernatora. Odmówił zachowania neutralności, która mogła ocalić mu życie gdyż uznał, że taka postawa byłaby równoznaczna z apostazją.Wobec prezentowanego stanowiska został skazany na tortury przez bicie, podtapianie, wystawianie na słoneczny skwar, polewanie poranionego gorącą wodą siarczaną, a 3 września 1632 roku żywcem spalony z pięcioma współtowarzyszami: Bartłomiejem Gutierrezem, Franciszkiem od Jezusa Ortega, Gabrielem od św. Magdaleny, Hieronimem od Krzyża, Wincentym Carvalho.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem, kiedy wspominany jest w Kościele katolickim. Antoni Ishida Kyūtaku znalazł się w grupie Alfonsa z Navarrete i 204 towarzyszy beatyfikowanych 7 lipca 1867 roku w Rzymie przez papieża Piusa IX.

Zobacz też

  • męczennicy japońscy
  • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
  • wolność religijna

Uwagi

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Antoni Ishida Kyūtaku is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Antoni Ishida Kyūtaku
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes