peoplepill id: anton-tajner
AT
Czech Republic
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Pardubice District, Pardubice Region, Czech Republic
Place of death
Plovdiv, Plovdiv, Plovdiv, Bulgaria
Age
79 years
Education
Prague Conservatory
Czech Republic
(-1888)
The details (from wikipedia)

Biography

Антон Тайнер (на чешки: Anton Tajner) е сред най-известните чешки диригенти, работили в България.

Биография

Антон Тайнер е роден на 22 февруари 1866 г. в село Богдане, близо до Пардубице, в семейство на пивовари. Още в ранна възраст проявява интерес към музиката. Следва в Пражката консерватория, която завършва през 1888 г. В консерваторията обучението му е фокусирано върху контрабас, но се научава да свири отлично на цигулка и пиано. Той започва музикалната си кариера като капелмайстор на Симфоничния оркестър в Лайпциг, по-късно работи като диригент в Хамбург и в Императорския симфоничен оркестър в Санкт Петербург. В продължение на три години преподава в консерваторията в Грац.

През 1890-те е поканен в САЩ и в България. Страхът му от пътуването през океана е причината да избере България. Той пристига в България с покана да ръководи български военни оркестри. Прекарва известно време в София, където работи като диригент във военно училище. В София той се запознава с Йозеф Барта, който става негов близък приятел и го заема със салонния си оркестър, където Тайнер често свири. Около 1897 г. Йозеф Барта умира, но преди това го моли да се грижи за семейството му. По-късно Антон Тайнер се жени за вдовицата му Франсис и осиновява дъщеря му Богомила.

През 1899 г. семейството се премества в Пловдив. Там първоначално живеят в малка къща на улица „Крали Марко“, през 1921 г. се премества в по-голяма къща на улицата „Мария Луиза“. След преместването си в Пловдив Антон Тайнер започва да работи като диригент в оркестъра на гръцката музикална група „Орфей“. Там той работи до 1906 г. когато гърците се изследват от Пловдив.

От 1900 до 1912 г. е диригент на оркестъра към Пловдивското певческо дружество. Под негово ръководство оркестърът свири шестата симфония от Хайдн, „Леомор“ от Бетовен, „Рондо от Вебр“, „Сън в лятна нощ“ от Менделсън, „Мадам Бланш“ от Балдо, „Ларго“ от Хандл и други. От 1902 до 1912 г. работи като учител във френския девически колеж „Свети Йосиф“, Пловдивска мъжка гимназия и девическата гимназия. Също води и частни уроци по цигулка, контрабас и пиано.

От 1905 г. Антон Тайнер дирижира първия училищен оркестър в Пловдивска мъжка гимназия. Освен това той е бил и диригент на училищния оркестър в девическата гимназия. Работил е и като диригент на оркестър в Еврейското дружество на Давид, оркестър в библиотеката „Иван Вазов“, а в същото време дирижира празнични оркестри в католическата катедрала „Св. Лудвиг“ и изнася различни салонни концерти.

В началото на Първата световна война е мобилизиран в австрийската армия. През 1919 г. се завръща в България и започва да работи като диригент в оркестъра на Пловдивското певческо дружество, до 1921 г., когато оркестърът е закрит.

Антон Тайнер е инициатор за основаването на музикално училище в Пловдив, заедно с Петър Караджиев. На 29 март 1921 г. се открива музикалното училище „Родни пиеси“. Тайнер става учител по цигулка, пиано и контрабас.

Антон Тайнер е също един от основателите на Дом на изкуствата и печата, чиято цел е била да обедини всички пловдивски изкуствоведи. Позицията на инициаторите е съгласувана с българските интелектуалци още през 1923 г., но те не разполагат с необходимите финансови средства. Основна част от тези средства са получени от чехите. Инициатори за събирането на средства за тази сграда са съпругата на известния чешки художник Алфонс Муха и главаният редактор на чешкия вестник „Народни листи“ Владимир Сис. Художникът Муха прекарва няколко дни в Пловдив през 1924 г., пътувайки от Атос до Чехословакия. Съвместните усилия на тези две важни личности успяха да съберат 160 000 крони, които след това са изпратени за сградата. Построен е през 1928 г. и се превръща в център на художествения живот в Пловдив. Тайнер става диригент на симфоничния оркестър в дома.

През 1930-те Антон Тайнер се занимаваше с изнасяне на концерти в различни салони, кафенета и кина. В същото време той все още работи като учител в музикалното училище и е диригент в католическата катедрала. Тайнер е награден с орден и грамота от Ватикана за музикалната си дейност в църквата.

Антон Тайнер умира на 8 януари 1946 г. в Пловдив като прекарва 47 години в града и оставя трайни следи в градския културен живот, както с дирижирането и концертите си, така и с организационната дейност. След смъртта му във военния клуб в Пловдив е свикана комисия, която трябвало да организира изграждане на паметник на Тайнер в града, но поради смяна на политическия режим в България такъв не е построен. По-късно една от улиците до Католишката махала в Пловдив е наречена на негово име.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Anton Tajner is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Anton Tajner
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes